Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Obtain the capacitance of the five capacitors which are connected to a $100V$ supply. Calculate the total charge and total energy stored in the network.
seo images

Answer
VerifiedVerified
580.5k+ views
Hint: First of all find the equivalent capacitance of the network shown. The energy stored will be the half of the product of the equivalent capacitance and the square of the potential. This information will help you in solving the question.

Complete answer:
First of all let us calculate the equivalent capacitance of the network. The two capacitors having the capacitance $3\mu F$ are connected in parallel. Their total capacitance will be,
${{C}_{1}}=3+3=6\mu F$
The capacitors having capacitance $1\mu F$ and $2\mu F$ are parallel. Their total capacitance will be given as,
${{C}_{2}}=1+2=3\mu F$
This two total capacitance, ${{C}_{1}}$ and ${{C}_{2}}$ will be in series,
Therefore we can write that,
${{C}_{12}}=\dfrac{6\times 3}{6+3}=2\mu F$
This ${{C}_{12}}$will be in parallel to the $2\mu F$ capacitor.
Therefore the equivalent capacitance of the network will be,
\[C={{C}_{12}}+2\mu F=2+2=4\mu F\]
The net capacitance has been obtained.
The energy store in the capacitor will be the half of the product of the equivalent capacitance and the square of the potential. That is we can write the equation as,
$U=\dfrac{1}{2}C{{V}^{2}}$
The potential is given by the equation,
$V=100V$
Substituting the values in it will give,
\[U=\dfrac{1}{2}\times 4\times {{10}^{-6}}\times {{\left( 100 \right)}^{2}}=0.02J\]
The total charge in the capacitor is given as,
\[q=CV\]
Substituting the values in it will give,
\[q=CV=\left( 4\times {{10}^{-4}} \right)\times 100=4\times {{10}^{-4}}C\]

Note:
The energy stored in a capacitor is defined as the work needed to charge the capacitor with no charge on its plates. The energy has been stored in the electrical field in the space in between the plates of the capacitor. It is dependable on the measure of electrical charges on the plates and on the potential difference between the plates.