
Number of atoms in \[4.25\] g of ${\text{N}}{{\text{H}}_{\text{3}}}$ is:
A.$6.023 \times {10^{23}}$
B.$4 \times 6.023 \times {10^{23}}$
C.$1.7 \times {10^{24}}$
D.$4.5 \times 6.023 \times {10^{23}}$
Answer
522k+ views
Hint: One mole of a chemical entity can be defined as equal to $6.023 \times {10^{23}}$ particles of that substance, where “particles” can mean “atoms, molecules, and the different subatomic particles”. We shall calculate the moles of the compound given and thus, the number of particles.
Formula Used: ${\text{moles}} = \dfrac{{{\text{mass}}}}{{{\text{molar mass}}}}$
Complete step by step answer:
The molecular weight of ammonia is equal to the sum of the atomic weights of nitrogen and hydrogen atoms = $\left[ {14 + \left( {3 \times 1} \right)} \right]$= 17 grams
Hence, 17 grams of ammonia = $6.023 \times {10^{23}}$ molecules of ammonia.
Therefore, \[4.25\]g of ammonia = $\dfrac{{6.023 \times {{10}^{23}}}}{{17}} \times 4.25$= $1.505 \times {10^{23}}$ molecules of ammonia.
Now each molecule of ammonia has four atoms, one atom of nitrogen and three atoms of hydrogen. Hence, the total number of atoms in $1.505 \times {10^{23}}$ molecules of ammonia = $4 \times 1.505 \times {10^{23}}$= $6.023 \times {10^{23}}$ atoms.
Hence, the correct answer is option A.
Note:
- The gram atomic weight of an element and the gram molecular weight of a compound is equal to the Avogadro’s number which is equal to $6.023 \times {10^{23}}$.
- The atomic mass of an element is defined as the mass of one atom of the element while the molecular mass of an element is defined as the mass of one molecule of a compound.
- In case of gases the molar mass of the gases is equal to the $22.4$ litre of that gas at standard conditions of temperature and pressure. The vapour density of a gas is equal to the molecular weight of the gas divided by 2. The concept of mole was introduced due to the fact that the mass of the atom is so small that it cannot be weighed and hence a reference was needed. So, one mole of the substance is taken as that reference.
Formula Used: ${\text{moles}} = \dfrac{{{\text{mass}}}}{{{\text{molar mass}}}}$
Complete step by step answer:
The molecular weight of ammonia is equal to the sum of the atomic weights of nitrogen and hydrogen atoms = $\left[ {14 + \left( {3 \times 1} \right)} \right]$= 17 grams
Hence, 17 grams of ammonia = $6.023 \times {10^{23}}$ molecules of ammonia.
Therefore, \[4.25\]g of ammonia = $\dfrac{{6.023 \times {{10}^{23}}}}{{17}} \times 4.25$= $1.505 \times {10^{23}}$ molecules of ammonia.
Now each molecule of ammonia has four atoms, one atom of nitrogen and three atoms of hydrogen. Hence, the total number of atoms in $1.505 \times {10^{23}}$ molecules of ammonia = $4 \times 1.505 \times {10^{23}}$= $6.023 \times {10^{23}}$ atoms.
Hence, the correct answer is option A.
Note:
- The gram atomic weight of an element and the gram molecular weight of a compound is equal to the Avogadro’s number which is equal to $6.023 \times {10^{23}}$.
- The atomic mass of an element is defined as the mass of one atom of the element while the molecular mass of an element is defined as the mass of one molecule of a compound.
- In case of gases the molar mass of the gases is equal to the $22.4$ litre of that gas at standard conditions of temperature and pressure. The vapour density of a gas is equal to the molecular weight of the gas divided by 2. The concept of mole was introduced due to the fact that the mass of the atom is so small that it cannot be weighed and hence a reference was needed. So, one mole of the substance is taken as that reference.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

