
$N{H_3}COON{H_2}(s)\underset {} \leftrightarrows 2N{H_3}(g) + C{O_2}(g)$.
If equilibrium pressure is 3 atm for the given reaction, then Kp will be:
A.4
B.27
C.4/27
D.1/27
Answer
589.5k+ views
Hint: ${K_p}$ is the equilibrium constant in a gaseous form which is equal to the ratio of the multiple of the partial pressure of products to the multiple of the partial pressure of the reactants, each raised to the power their stoichiometric coefficient. In this numerical the formula used is given below:
${K_p} = \dfrac{{{p_X} \times {p_Y}}}{{{p_A} \times {p_B}}}$
Where A, B are the reactants, and X, Y are the products.
$N{H_3}COON{H_2}(s)\underset {} \leftrightarrows 2N{H_3}(g) + C{O_2}(g)$
Complete step by step answer:
As we know at equilibrium, if volume and temperature are constant then the number of the moles of a gas is directly proportional to its partial pressure. Therefore, the partial pressure of 2 moles of ammonia is equal to 2p. Similarly, the partial pressure of one mole of carbon dioxide gas is equal to p. Hence the total pressure = 2p+p = 3p
Given, total pressure = 3
On comparing the above two equation we get,
3p=3
Hence p=1
So by using the formula, ${k_p} = \dfrac{{p_{N{H_3}}^2 \times {p_{C{O_2}}}}}{{{p_{N{H_3}COON{H_2}}}}}$
$ \Rightarrow {k_p} = \dfrac{{{{(2p)}^2} \times (p)}}{{(p)}}$
$ \Rightarrow {k_p} = 4{p^2}$
Putting the value of p that is equal to 1, we get:
$
{k_p} = 4 \times {(1)^2} \\
{k_p} = 4 \\
$Hence the correct answer is (A).
Note:
One more type of equilibrium constant exists i.e. Kc means equilibrium constant in terms of molar concentration.
$k_c$ and $k_p$ are related to each other as:
${k_p} = {k_c}.{(RT)^{\Delta n}}$
Where R is the gas constant and T is the temperature and $\Delta n$ is the (number of moles of gaseous products- number of the moles of the reactants).
${K_p} = \dfrac{{{p_X} \times {p_Y}}}{{{p_A} \times {p_B}}}$
Where A, B are the reactants, and X, Y are the products.
$N{H_3}COON{H_2}(s)\underset {} \leftrightarrows 2N{H_3}(g) + C{O_2}(g)$
Complete step by step answer:
As we know at equilibrium, if volume and temperature are constant then the number of the moles of a gas is directly proportional to its partial pressure. Therefore, the partial pressure of 2 moles of ammonia is equal to 2p. Similarly, the partial pressure of one mole of carbon dioxide gas is equal to p. Hence the total pressure = 2p+p = 3p
Given, total pressure = 3
On comparing the above two equation we get,
3p=3
Hence p=1
So by using the formula, ${k_p} = \dfrac{{p_{N{H_3}}^2 \times {p_{C{O_2}}}}}{{{p_{N{H_3}COON{H_2}}}}}$
$ \Rightarrow {k_p} = \dfrac{{{{(2p)}^2} \times (p)}}{{(p)}}$
$ \Rightarrow {k_p} = 4{p^2}$
Putting the value of p that is equal to 1, we get:
$
{k_p} = 4 \times {(1)^2} \\
{k_p} = 4 \\
$Hence the correct answer is (A).
Note:
One more type of equilibrium constant exists i.e. Kc means equilibrium constant in terms of molar concentration.
$k_c$ and $k_p$ are related to each other as:
${k_p} = {k_c}.{(RT)^{\Delta n}}$
Where R is the gas constant and T is the temperature and $\Delta n$ is the (number of moles of gaseous products- number of the moles of the reactants).
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

