
Mole fraction of solvent in aqueous solution of NaOH having molarity of $ 3 $ is
(A) $ 0.3 $
(B) $ 0.05 $
(C) $ 0.7 $
(D) $ 0.95 $
Answer
501.6k+ views
Hint: To find the mole fraction of solvent we need to find the number of moles of solvent (water if the given solution is aqueous) in solution. The mole fraction of a component (solute or solvent) is the ratio of the number of moles of a component to the total number of moles of a solution. Hence using this definition/formula we find the mole fraction of solvent.
Complete answer:
Let $ X $ be the mole fraction of solvent.
Given molality of NaOH solution $ = 3 $ $ m $ . It means that $ 3 $ moles of $ NaOH $ are present in $ 1000\,g $ ( $ 1kg $ ) of solvent.
It implies number of moles of $ NaOH $ (solute) $ = 3 $ $ m $ ---(1)
Since the solution is aqueous solution in nature, which means that the given solvent is water.
Calculating the number moles of water in the solution, by using the formula
$ Number\,of\,moles = \dfrac{{Mass}}{{Molar\,mass\,}} $ ------(2)
Given mass of water $ = 1000\,g $
We know that the Molar mass of water $ = 18\,g/mol $
Putting values in the equation (1), we get
$ Number\,of\,moles\;of\;water = \dfrac{{1000g}}{{18\,g/mol\,}} = 55.55 $ mol----(3)
To calculate the mole fraction of solvent, we use the formula
$ Mole\,fraction\,of\,solvent(water)X = \dfrac{{Number\,of\,moles\,of\,water}}{{sum\;of\,moles\,of\,water\,and\,NaOH(solute)}} $
Using the equations (1) and (3), we get
$ X = \dfrac{{55.55}}{{55.55 + 3}} = 0.95 $
Thus, the mole fraction of solvent is $ 0.95 $ .
Hence the correct option is (D) $ 0.95 $ .
Note:
Note that molarity is defined as the number moles of solute per $ 1000\,g $ of solvent. The S.I unit of molarity is $ m $ or $ mol/kg $ . Also note that if $ n $ moles of solution present in $ 1000\,g $ of solvent, then the molality of that solution is $ n $ .
Complete answer:
Let $ X $ be the mole fraction of solvent.
Given molality of NaOH solution $ = 3 $ $ m $ . It means that $ 3 $ moles of $ NaOH $ are present in $ 1000\,g $ ( $ 1kg $ ) of solvent.
It implies number of moles of $ NaOH $ (solute) $ = 3 $ $ m $ ---(1)
Since the solution is aqueous solution in nature, which means that the given solvent is water.
Calculating the number moles of water in the solution, by using the formula
$ Number\,of\,moles = \dfrac{{Mass}}{{Molar\,mass\,}} $ ------(2)
Given mass of water $ = 1000\,g $
We know that the Molar mass of water $ = 18\,g/mol $
Putting values in the equation (1), we get
$ Number\,of\,moles\;of\;water = \dfrac{{1000g}}{{18\,g/mol\,}} = 55.55 $ mol----(3)
To calculate the mole fraction of solvent, we use the formula
$ Mole\,fraction\,of\,solvent(water)X = \dfrac{{Number\,of\,moles\,of\,water}}{{sum\;of\,moles\,of\,water\,and\,NaOH(solute)}} $
Using the equations (1) and (3), we get
$ X = \dfrac{{55.55}}{{55.55 + 3}} = 0.95 $
Thus, the mole fraction of solvent is $ 0.95 $ .
Hence the correct option is (D) $ 0.95 $ .
Note:
Note that molarity is defined as the number moles of solute per $ 1000\,g $ of solvent. The S.I unit of molarity is $ m $ or $ mol/kg $ . Also note that if $ n $ moles of solution present in $ 1000\,g $ of solvent, then the molality of that solution is $ n $ .
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

