
What is the molarity of a solution composed of $5.85g$ of potassium iodide, $KI$ , dissolved in enough water to make $0.125L$ of solution?
Answer
524.7k+ views
Hint :To solve the given question, first we will find the molar mass of the given compound and then we will conclude the number of moles of given compound. Now, we can find the molarity with the help of the molar mass and the number of moles.
Complete Step By Step Answer:
Molarity tells you how many moles of solute, which in your case is potassium iodide, $KI$ , are dissolved in exactly one litre of solution.
The first thing to do here is use the molar mass of potassium iodide to figure out how many moles you have in that sample
$5.85g\dfrac{{1mole\,KI}}{{166.0g}} = 0.03524moles\,KI$
Now, you know that this many moles of potassium iodide are dissolved in $0.125L$ of solution. Since you're interested in figuring out how many moles would be present in $1L$ of solution, all you have to do is scale up your current volume by a factor of
$\dfrac{{1\,L}}{{0.125}} = 8$
The volume goes up by a factor of 8, which can only mean that the number of moles of solute must go up by the same factor
$1\,L\,solution\dfrac{{0.03524moles\,KI}}{{0.125\,L\,solution}} = 0.282\,moles\,KI\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,$
Since you have \[0.282moles\] of potassium iodide in $1L$ of solution, it follows that the molarity will be
$\therefore molarity = 0.282\,mol\,{L^{ - 1}}\, = 0.282M$
Note :
Molarity can be used to calculate the volume of solvent or the amount of solute. The relationship between two solutions with the same amount of moles of solute can be represented by the formula \[{c_1}{V_1}\; = {\text{ }}{c_2}{V_2}\] , where $c$ is concentration and \[V\] is volume.
Complete Step By Step Answer:
Molarity tells you how many moles of solute, which in your case is potassium iodide, $KI$ , are dissolved in exactly one litre of solution.
The first thing to do here is use the molar mass of potassium iodide to figure out how many moles you have in that sample
$5.85g\dfrac{{1mole\,KI}}{{166.0g}} = 0.03524moles\,KI$
Now, you know that this many moles of potassium iodide are dissolved in $0.125L$ of solution. Since you're interested in figuring out how many moles would be present in $1L$ of solution, all you have to do is scale up your current volume by a factor of
$\dfrac{{1\,L}}{{0.125}} = 8$
The volume goes up by a factor of 8, which can only mean that the number of moles of solute must go up by the same factor
$1\,L\,solution\dfrac{{0.03524moles\,KI}}{{0.125\,L\,solution}} = 0.282\,moles\,KI\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,$
Since you have \[0.282moles\] of potassium iodide in $1L$ of solution, it follows that the molarity will be
$\therefore molarity = 0.282\,mol\,{L^{ - 1}}\, = 0.282M$
Note :
Molarity can be used to calculate the volume of solvent or the amount of solute. The relationship between two solutions with the same amount of moles of solute can be represented by the formula \[{c_1}{V_1}\; = {\text{ }}{c_2}{V_2}\] , where $c$ is concentration and \[V\] is volume.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

