Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

How should we mix two rice packets to get one 1 kg pack priced at Rs8 when the price of 1 kg packets of two types are Rs7.1 and Rs9.2.
(A). 4:3
(B). 3:4
(C). 4:5
(D). 5:4

Answer
VerifiedVerified
583.5k+ views
- Hint: We will find differences between cost price and other types of rice which will be mixed together. And the difference will be the ratio of rice which is supposed to be mixed in order to get the required price.

Complete step-by-step solution -
The cost prices of two types of rice are Rs7.1 and Rs.9.2 per kg.
We need to mix it such a way that its mixture will cost Rs8 per kg.
Difference of price first kind of rice and mixture rice is 8 – 7.1 =0.9
Difference of price second kind of rice and mixture rice is 9.2 – 8 =1.2
Thus we need to mix it in a ratio of 1.2 : 0.9 or 12 : 9 or 4 : 3.
Hence, we need to mix it in the ratio of 4 : 3.
Option (A) is true.

Note: We can also make two equations on the basis of given information and find the required ratio. Obtained ratio is the ratio of price of rices Rs7.1 and Rs.9.2 not vice versa.




WhatsApp Banner