What is the mass of 0.20 mole of $ C_2H_5OH $ (ethanol)?
Answer
540k+ views
Hint : In order to solve the question, we need to understand the concept and formula of Mole. Mole is defined as exactly $ 6.022 \times {10^{23}} $ particles (Atoms, molecules or ions).This number is called Avogadro number. Mole is a S.I unit for measurement of quantity of substance. Also we need to know the molar weight of Ethanol.
Complete Step By Step Answer:
Given-Number of moles=0.20 moles
We know that mass of hydrogen=1g/mole, Mass of carbon=12g/mole, Mass of oxygen=16g/mole
Molar mass of Ethanol $ ({C_2}{H_5}OH) $ $ = (12 \times 2) + (1 \times 5) + (16 \times 1) + (1 \times 1) = 46g/mole $
The formula of moles (n) =given mass/Molar mass
Therefore given mass=number of moles*molar mass
Given mass will be $ = 0.20 \times 46 = 9.2g $
Additional Information: Apart from the above formula we can calculate number of moles in various ways-
1. Number of moles=Atomic Mass/ molecular mass/formula mass of ionic compounds.
Example-1 mole of Carbon=12g
2. At S.T.P (Standard temperature pressure) i.e. at a temperature of 0 °C and 1 atm pressure or at N.T.P(Normal temperature pressure) i.e. at a temperature of 25 °C and a pressure of 1 atm ,1 mole=22.4 litre of that gas.
Example-At S.T.P 1 mole of oxygen=22.4 litre of oxygen.
3. It is also given by the formula $ n = N/{N_A} $ where n is the number of moles , $ N $ is the number of molecules of particles and $ {N_A} $ is the Avogadro number.
Note :
This concept of calculating mass of any solution or liquid using the number of moles provided or calculating the number of moles is highly beneficial in chemistry laboratories and for all practical purposes. It is very important in the study of Stoichiometry like calculating the strength of solution, Molarity, molarity etc.
Complete Step By Step Answer:
Given-Number of moles=0.20 moles
We know that mass of hydrogen=1g/mole, Mass of carbon=12g/mole, Mass of oxygen=16g/mole
Molar mass of Ethanol $ ({C_2}{H_5}OH) $ $ = (12 \times 2) + (1 \times 5) + (16 \times 1) + (1 \times 1) = 46g/mole $
The formula of moles (n) =given mass/Molar mass
Therefore given mass=number of moles*molar mass
Given mass will be $ = 0.20 \times 46 = 9.2g $
Additional Information: Apart from the above formula we can calculate number of moles in various ways-
1. Number of moles=Atomic Mass/ molecular mass/formula mass of ionic compounds.
Example-1 mole of Carbon=12g
2. At S.T.P (Standard temperature pressure) i.e. at a temperature of 0 °C and 1 atm pressure or at N.T.P(Normal temperature pressure) i.e. at a temperature of 25 °C and a pressure of 1 atm ,1 mole=22.4 litre of that gas.
Example-At S.T.P 1 mole of oxygen=22.4 litre of oxygen.
3. It is also given by the formula $ n = N/{N_A} $ where n is the number of moles , $ N $ is the number of molecules of particles and $ {N_A} $ is the Avogadro number.
Note :
This concept of calculating mass of any solution or liquid using the number of moles provided or calculating the number of moles is highly beneficial in chemistry laboratories and for all practical purposes. It is very important in the study of Stoichiometry like calculating the strength of solution, Molarity, molarity etc.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Why is the cell called the structural and functional class 12 biology CBSE

Draw ray diagrams each showing i myopic eye and ii class 12 physics CBSE

Which is the correct genotypic ratio of mendel dihybrid class 12 biology CBSE

