What is ${K_P}$ for the reaction $2A(g) + 2B(g) \rightleftharpoons C(g)$, if ${K_C} = 34.8$ at a temperature of ${19^o}C$.
Answer
541.8k+ views
Hint: ${K_P}$ the equilibrium constant used when equilibrium concentrations of reactants and products are given in terms of partial pressure whereas ${K_C}$ is the equilibrium constant used when equilibrium concentrations of reactants and products are given in terms of molar concentration i.e., molarity.
Formula used-
${K_P} = {K_C}{(RT)^{\Delta {n_g}}}$
Where, R is the universal gas constant expressed in unit of ${\text{atm L mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{{\text{K}}^{ - 1}}$, T is the absolute temperature and $\Delta {n_g}$ is the difference between number of gaseous products and reactants.
Complete answer: As per question, the given data is as follows:
Equilibrium constant ${K_C} = 34.8$
Temperature $T = {19^o}C$
Converting unit of temperature from degree Celsius to kelvin:
$ \Rightarrow T = 19 + 273$
$ \Rightarrow T = 292\,K$
The reaction is given as follows:
$2A(g) + 2B(g) \rightleftharpoons C(g)$
In the reaction, there is only one gaseous mole of product and four moles of gaseous reactants. Therefore, the value of $\Delta {n_g}$ will be as follows:
$\Delta {n_g} = 1 - 4$
$ \Rightarrow \Delta {n_g} = - 3$
To calculate the value of ${K_P}$ for the given reaction, substitute the values in the formula as follows:
${K_P} = {K_C}{(RT)^{\Delta {n_g}}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 34.8 \times {(0.0821 \times 292)^{ - 3}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 34.8 \times 7.26 \times {10^{ - 5}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 252.6 \times {10^{ - 5}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 2.53 \times {10^{ - 3}}$
Hence, the value of equilibrium constant ${K_P}$ for the given reaction conditions is $2.53 \times {10^{ - 3}}$.
Note:
It is important to note that the value of universal gas constant i.e., R is always considered in units of ${\text{atm L mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{{\text{K}}^{ - 1}}$ for calculation of ${K_P}$ because it is used when equilibrium concentrations are given in atmospheric pressure (atm). Also, some observations are made on the basis of ratio of $\dfrac{{{K_C}}}{{{K_P}}}$ which are as follows:
i.Larger the value of $\dfrac{{{K_C}}}{{{K_P}}}$, the greater will be the percentage of product in the reaction.
ii.Lower the value of $\dfrac{{{K_C}}}{{{K_P}}}$, the greater will be the percentage of reactants in the reaction.
Formula used-
${K_P} = {K_C}{(RT)^{\Delta {n_g}}}$
Where, R is the universal gas constant expressed in unit of ${\text{atm L mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{{\text{K}}^{ - 1}}$, T is the absolute temperature and $\Delta {n_g}$ is the difference between number of gaseous products and reactants.
Complete answer: As per question, the given data is as follows:
Equilibrium constant ${K_C} = 34.8$
Temperature $T = {19^o}C$
Converting unit of temperature from degree Celsius to kelvin:
$ \Rightarrow T = 19 + 273$
$ \Rightarrow T = 292\,K$
The reaction is given as follows:
$2A(g) + 2B(g) \rightleftharpoons C(g)$
In the reaction, there is only one gaseous mole of product and four moles of gaseous reactants. Therefore, the value of $\Delta {n_g}$ will be as follows:
$\Delta {n_g} = 1 - 4$
$ \Rightarrow \Delta {n_g} = - 3$
To calculate the value of ${K_P}$ for the given reaction, substitute the values in the formula as follows:
${K_P} = {K_C}{(RT)^{\Delta {n_g}}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 34.8 \times {(0.0821 \times 292)^{ - 3}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 34.8 \times 7.26 \times {10^{ - 5}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 252.6 \times {10^{ - 5}}$
$ \Rightarrow {K_P} = 2.53 \times {10^{ - 3}}$
Hence, the value of equilibrium constant ${K_P}$ for the given reaction conditions is $2.53 \times {10^{ - 3}}$.
Note:
It is important to note that the value of universal gas constant i.e., R is always considered in units of ${\text{atm L mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{{\text{K}}^{ - 1}}$ for calculation of ${K_P}$ because it is used when equilibrium concentrations are given in atmospheric pressure (atm). Also, some observations are made on the basis of ratio of $\dfrac{{{K_C}}}{{{K_P}}}$ which are as follows:
i.Larger the value of $\dfrac{{{K_C}}}{{{K_P}}}$, the greater will be the percentage of product in the reaction.
ii.Lower the value of $\dfrac{{{K_C}}}{{{K_P}}}$, the greater will be the percentage of reactants in the reaction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

