
It takes time $8$min for light to reach from the sun to the sun to the earth surface. If the speed of light is taken to be $3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$, find the order of magnitude of distance from the sun to the earth in km.
$
A{.10^7}km \\
B.15 \times {10^8}km \\
C{.10^5}km \\
D{.10^9}km \\
$
Answer
608.7k+ views
Hint: Here we will proceed by using the formula of velocity. Then by applying the conditions given in the question we will get our answer.
Formula used: $v = \dfrac{s}{t}$
Where, v is velocity
s is displacement
t is time taken.
Complete step-by-step solution -
Here, it is given that,
Time t
$ = 8\min $
Converting in seconds, $8 \times 60 = 480s$
Velocity, $v = 3 \times {10^8}$
We know that,
The speed is defined as:
$v = \dfrac{d}{t}$
The distance is the product of the speed of time, its unit is meter.
We can also write it as, the distance is
$d = v \times t$
$d = 3 \times {10^8} \times 480$
$ = 1440 \times {10^8}$
$d = 1.44 \times {10^{11}}m$
By converting it into km, we get
$
d = 1.44 \times \dfrac{{{{10}^{11}}}}{{{{10}^3}}}km \\
d = 1.44 \times {10^8}km \\
$
Hence, the distance from the sun to the earth is $1.44 \times {10^8}km$
Note – Whenever we come up with this type of question, one must know that the time will not be exactly correct and the distance between earth and sun is going to change as earth revolves in elliptical orbit. Thus all the scientific calculations are not exact but approximate.
Formula used: $v = \dfrac{s}{t}$
Where, v is velocity
s is displacement
t is time taken.
Complete step-by-step solution -
Here, it is given that,
Time t
$ = 8\min $
Converting in seconds, $8 \times 60 = 480s$
Velocity, $v = 3 \times {10^8}$
We know that,
The speed is defined as:
$v = \dfrac{d}{t}$
The distance is the product of the speed of time, its unit is meter.
We can also write it as, the distance is
$d = v \times t$
$d = 3 \times {10^8} \times 480$
$ = 1440 \times {10^8}$
$d = 1.44 \times {10^{11}}m$
By converting it into km, we get
$
d = 1.44 \times \dfrac{{{{10}^{11}}}}{{{{10}^3}}}km \\
d = 1.44 \times {10^8}km \\
$
Hence, the distance from the sun to the earth is $1.44 \times {10^8}km$
Note – Whenever we come up with this type of question, one must know that the time will not be exactly correct and the distance between earth and sun is going to change as earth revolves in elliptical orbit. Thus all the scientific calculations are not exact but approximate.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

