
In the Kjedahl’s method for estimation of nitrogen present in soil samples, ammonia evolved from 0.75 g of sample neutralized 10 ml of 1 M ${H_2}S{O_4}$. The percentage of nitrogen in the soil is :
a.) 37.33
b.) 445.33
c.) 35.33
d.) 43.33
Answer
579.9k+ views
Hint: The percentage of Nitrogen in Kjeldahl’s method can be given by -
% Nitrogen = $\dfrac{{1.4 \times Normality{\text{ of acid}} \times Volume{\text{ of acid}}}}{{Mass{\text{ of the compound}}}}$
The acid used here is sulphuric acid and the mass of sample 0.75 g is also given. Just by putting the values in formula, we can find the % of Nitrogen in the sample of soil.
Complete answer:
In this type of questions, let us see what is given to us and what we need to find -
Given :
Mass of sample = 0.75 g
Volume of HCl used = 10 ml
Molarity of HCl = 1 M
To solve : Percentage of nitrogen in the soil
We know that the percentage of Nitrogen in Kjeldahl’s method can be given by -
% Nitrogen = $\dfrac{{1.4 \times Normality{\text{ of acid}} \times Volume{\text{ of acid}}}}{{Mass{\text{ of the compound}}}}$
Further, we have 1 M ${H_2}S{O_4}$ = 2 N ${H_2}S{O_4}$
Thus, normality of acid (${H_2}S{O_4}$) = 2
So, putting the values in above formula, we get -
% Nitrogen = $\dfrac{{1.4 \times 2 \times 10}}{{0.75}}$
% Nitrogen = 37.33 %
Thus, the option a.) is the correct answer.
Note:
This method is very useful in determination of nitrogen content. It is used for determination of % of nitrogen in soil samples, waste water sample, fertilizers, meat and feed etc. But it has one limitation. It can not be used for compounds containing nitrogen in azo and nitro groups and even in rings.
% Nitrogen = $\dfrac{{1.4 \times Normality{\text{ of acid}} \times Volume{\text{ of acid}}}}{{Mass{\text{ of the compound}}}}$
The acid used here is sulphuric acid and the mass of sample 0.75 g is also given. Just by putting the values in formula, we can find the % of Nitrogen in the sample of soil.
Complete answer:
In this type of questions, let us see what is given to us and what we need to find -
Given :
Mass of sample = 0.75 g
Volume of HCl used = 10 ml
Molarity of HCl = 1 M
To solve : Percentage of nitrogen in the soil
We know that the percentage of Nitrogen in Kjeldahl’s method can be given by -
% Nitrogen = $\dfrac{{1.4 \times Normality{\text{ of acid}} \times Volume{\text{ of acid}}}}{{Mass{\text{ of the compound}}}}$
Further, we have 1 M ${H_2}S{O_4}$ = 2 N ${H_2}S{O_4}$
Thus, normality of acid (${H_2}S{O_4}$) = 2
So, putting the values in above formula, we get -
% Nitrogen = $\dfrac{{1.4 \times 2 \times 10}}{{0.75}}$
% Nitrogen = 37.33 %
Thus, the option a.) is the correct answer.
Note:
This method is very useful in determination of nitrogen content. It is used for determination of % of nitrogen in soil samples, waste water sample, fertilizers, meat and feed etc. But it has one limitation. It can not be used for compounds containing nitrogen in azo and nitro groups and even in rings.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

