
In the circuit shown the cells A and B have negligible resistances. For ${V}_{A}=12V$, ${R}_{1}=500\Omega$ and R=100$\Omega$ the galvanometer (G) shows no deflection. The value of ${V}_{B}$ is:-
A). 12V
B). 6V
C). 4V
D). 2V
Answer
585.3k+ views
Hint: To calculate the voltage ${V}_{B}$, you should know the value for resistance and current. Resistance is given so we have to find the current first. So, find the value of current in a loop having ${V}_{A}$ using the formula for current across two series resistors. Then, using the obtained current and given resistance find voltage ${V}_{B}$.
Complete step-by-step solution:
Given: ${V}_{A}=12V$
${R}_{1}=500\Omega$
R=100$\Omega$
According to Ohm’s Law,
$V=IR$ …(1)
For the loop with ${V}_{A}$, the current across two resistors in series is given by,
$I= \dfrac {{V}_{A}}{{R}_{1} +R}$
Substituting the values in above equation we get,
$I= \dfrac {12}{500 +100}$
$\therefore I= \dfrac {12}{600}$
$\therefore I= 0.02A$
Voltage between R and ${R}_{1}$ can be calculated by substituting the values in equation.(1).
Thus, the voltage between R and ${R}_{1}$ can be given as,
$V= 0.02 \times 100$
$\therefore V= 2V$
Thus, the value of ${V}_{A}$ is 2V.
Hence, the correct answer is option D i.e. 2V.
Note: As there is no deflection in the galvanometer, we can say there is no current flow through the galvanometer. There is no flow of current because both the ends of the galvanometer have equal potential which makes a potential difference to be zero. The galvanometer is always connected in series so that we can determine the exact value of current in the circuit.
Current in the loop with ${V}_{A}$ can also be calculated using Kirchhoff’s Law.
Using Kirchhoff’s law,
$RI + {R}_{1}I= V$
Substituting the values in above equation we get,
$100I +500I=12$
$\Rightarrow 12= 600I$
$\Rightarrow I= 0.02V$
Complete step-by-step solution:
Given: ${V}_{A}=12V$
${R}_{1}=500\Omega$
R=100$\Omega$
According to Ohm’s Law,
$V=IR$ …(1)
For the loop with ${V}_{A}$, the current across two resistors in series is given by,
$I= \dfrac {{V}_{A}}{{R}_{1} +R}$
Substituting the values in above equation we get,
$I= \dfrac {12}{500 +100}$
$\therefore I= \dfrac {12}{600}$
$\therefore I= 0.02A$
Voltage between R and ${R}_{1}$ can be calculated by substituting the values in equation.(1).
Thus, the voltage between R and ${R}_{1}$ can be given as,
$V= 0.02 \times 100$
$\therefore V= 2V$
Thus, the value of ${V}_{A}$ is 2V.
Hence, the correct answer is option D i.e. 2V.
Note: As there is no deflection in the galvanometer, we can say there is no current flow through the galvanometer. There is no flow of current because both the ends of the galvanometer have equal potential which makes a potential difference to be zero. The galvanometer is always connected in series so that we can determine the exact value of current in the circuit.
Current in the loop with ${V}_{A}$ can also be calculated using Kirchhoff’s Law.
Using Kirchhoff’s law,
$RI + {R}_{1}I= V$
Substituting the values in above equation we get,
$100I +500I=12$
$\Rightarrow 12= 600I$
$\Rightarrow I= 0.02V$
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

