
In an X-ray tube the electrons are expected to strike the target with a velocity that is 10% of the velocity of light. The applied voltage should be:
(A) \[517.6{\text{ }}V\]
(B) \[1052{\text{ }}V\]
(C) \[2.599{\text{ }}kV\]
(D) \[5.860{\text{ }}kV\]
Answer
586.2k+ views
Hint:Kinetic energy of an electron of charge \[e\] and potential difference \[V\] is given as\[K.E = eV\].Kinetic energy of an electron of mass \[m\] and velocity \[v\] is given as \[K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Complete step by step answer:
In an X-ray tube the electrons are generated in a cathode where the cathode is the negative terminal of an x-ray tube. When current flows electrons are emitted from the surface of the cathode by a process called thermionic emission. Then the electrons are attracted towards the positively charged anode and hit the target with a maximum energy determined by the tube potential (voltage).
The mass of the electron is given by \[{m_e} = 9.1 \times {10^{ - 31}}kg\]. The charge of electron is given by \[e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C\]
Velocity of light is a constant quantity and given by \[c = 3 \times {10^8}\dfrac{m}{s}\]
The velocity of electron that strike the target is 10% of velocity of light i.e
\[v = c \times 10\% \]
\[v = \dfrac{{10}}{{100}} \times 3 \times {10^8}\dfrac{m}{s} = 3 \times {10^7}\dfrac{m}{s}\]
The relation between the applied voltage and the kinetic energy of the electron is given by \[eV = \dfrac{1}{2}{m_e}{v^2}\], Where \[V\] is the applied voltage.
\[ \Rightarrow V = \dfrac{{{m_e}{v^2}}}{{2e}} = \dfrac{{{m_e} = 9.1 \times {{10}^{ - 31}}kg \times {{(3 \times {{10}^7}m/s)}^2}}}{{2 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}C}} = 2.599kV\]
Hence the correct option is (C), the applied voltage is \[2.599kV.\]
Note:The most commonly used target material in the anode is tungsten because it has a high atomic number \[\left( {Z = 74} \right)\] which increases the intensity of the x-rays.
Tungsten has a high melting point of \[3370{\text{ }}^\circ C\] with a correspondingly low rate of evaporation.
Complete step by step answer:
In an X-ray tube the electrons are generated in a cathode where the cathode is the negative terminal of an x-ray tube. When current flows electrons are emitted from the surface of the cathode by a process called thermionic emission. Then the electrons are attracted towards the positively charged anode and hit the target with a maximum energy determined by the tube potential (voltage).
The mass of the electron is given by \[{m_e} = 9.1 \times {10^{ - 31}}kg\]. The charge of electron is given by \[e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C\]
Velocity of light is a constant quantity and given by \[c = 3 \times {10^8}\dfrac{m}{s}\]
The velocity of electron that strike the target is 10% of velocity of light i.e
\[v = c \times 10\% \]
\[v = \dfrac{{10}}{{100}} \times 3 \times {10^8}\dfrac{m}{s} = 3 \times {10^7}\dfrac{m}{s}\]
The relation between the applied voltage and the kinetic energy of the electron is given by \[eV = \dfrac{1}{2}{m_e}{v^2}\], Where \[V\] is the applied voltage.
\[ \Rightarrow V = \dfrac{{{m_e}{v^2}}}{{2e}} = \dfrac{{{m_e} = 9.1 \times {{10}^{ - 31}}kg \times {{(3 \times {{10}^7}m/s)}^2}}}{{2 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}C}} = 2.599kV\]
Hence the correct option is (C), the applied voltage is \[2.599kV.\]
Note:The most commonly used target material in the anode is tungsten because it has a high atomic number \[\left( {Z = 74} \right)\] which increases the intensity of the x-rays.
Tungsten has a high melting point of \[3370{\text{ }}^\circ C\] with a correspondingly low rate of evaporation.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

