
If the temperature is raised by 1k from 300k, the percentage change in the speed of sound in the gaseous mixture is $\left( {R = 8.31\dfrac{J}{{mol.k}}} \right)$
(A) $0.167\% $
(B) $0.334\% $
(C) $1\% $
(D) $2\% $
Answer
594k+ views
Hint: To find the percentage change in the speed of sound, we use the formula of speed of sound in terms of temperature i.e., ${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau RT}}{M}} $
Where $R = $ gas constant
$T = $ absolute temperature
$M = $ Molecular mass
$\tau = $ Adiabatic constant
Complete step by step solution:
We know that according to replace Laplace correction formula of velocity of sound in terms of temperature is given as ${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau RT}}{M}} $
Here we use an error method to calculate the percentage change.
So, $\dfrac{{\Delta {V_S}}}{{{V_S}}} = \dfrac{1}{2}\dfrac{{\Delta T}}{T}$
Given that change in temperature $\Delta T = 1k$
& initial temperature $T = 100k$
$\dfrac{{\Delta {V_S}}}{{{V_S}}} \times 100\% = \dfrac{1}{2} \times \dfrac{1}{{300}} \times 100\% $
$\% $ change in ${V_S} = \dfrac{{\Delta {V_S}}}{{{V_S}}} \times 100\% = \dfrac{1}{6}$
$ = 0.1666\% $
Hence option A is correct answer.
Note: Error method gives an approximate answer. If we want to calculate exact answer then we have to put the values of $\tau, $R, H and T in the given formula
${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau RT}}{M}} $
Now, ${T_i} = 300k$
So, ${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau R(300)}}{M}} $
Finally T becomes $ = 300 + 1 = 301k$
So, $V_S^1 = \sqrt {\dfrac{{\tau R(301)}}{M}} $
Now for $\% $ change in ${V_S}$
$\left( {\dfrac{{V_S^1 - {V_S}}}{{{V_S}}}} \right) \times 100\% = \dfrac{{\sqrt {\dfrac{{\tau R}}{M}} \left[ {\sqrt {301} - \sqrt {300} } \right]}}{{\sqrt {\dfrac{{\tau R}}{M}} \sqrt {300} }} \times 100$
$\% $ change in ${V_S} = \dfrac{{\left( {\sqrt {301} - \sqrt {300} } \right)}}{{\sqrt {300} }} \times 100\% $
$ = \dfrac{{(17.349 - 17.320)}}{{17.320}} \times 100$
$ = 0.0016743 \times 100\% $
$ = 0.1674\% $
Where $R = $ gas constant
$T = $ absolute temperature
$M = $ Molecular mass
$\tau = $ Adiabatic constant
Complete step by step solution:
We know that according to replace Laplace correction formula of velocity of sound in terms of temperature is given as ${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau RT}}{M}} $
Here we use an error method to calculate the percentage change.
So, $\dfrac{{\Delta {V_S}}}{{{V_S}}} = \dfrac{1}{2}\dfrac{{\Delta T}}{T}$
Given that change in temperature $\Delta T = 1k$
& initial temperature $T = 100k$
$\dfrac{{\Delta {V_S}}}{{{V_S}}} \times 100\% = \dfrac{1}{2} \times \dfrac{1}{{300}} \times 100\% $
$\% $ change in ${V_S} = \dfrac{{\Delta {V_S}}}{{{V_S}}} \times 100\% = \dfrac{1}{6}$
$ = 0.1666\% $
Hence option A is correct answer.
Note: Error method gives an approximate answer. If we want to calculate exact answer then we have to put the values of $\tau, $R, H and T in the given formula
${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau RT}}{M}} $
Now, ${T_i} = 300k$
So, ${V_S} = \sqrt {\dfrac{{\tau R(300)}}{M}} $
Finally T becomes $ = 300 + 1 = 301k$
So, $V_S^1 = \sqrt {\dfrac{{\tau R(301)}}{M}} $
Now for $\% $ change in ${V_S}$
$\left( {\dfrac{{V_S^1 - {V_S}}}{{{V_S}}}} \right) \times 100\% = \dfrac{{\sqrt {\dfrac{{\tau R}}{M}} \left[ {\sqrt {301} - \sqrt {300} } \right]}}{{\sqrt {\dfrac{{\tau R}}{M}} \sqrt {300} }} \times 100$
$\% $ change in ${V_S} = \dfrac{{\left( {\sqrt {301} - \sqrt {300} } \right)}}{{\sqrt {300} }} \times 100\% $
$ = \dfrac{{(17.349 - 17.320)}}{{17.320}} \times 100$
$ = 0.0016743 \times 100\% $
$ = 0.1674\% $
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

