
If the energy difference between the ground state and excited state of an atom is $4.4\times {{10}^{-19}}J$ . The wavelength of photon required to produce this transition is
(A) $3.5\times {{10}^{-7}}m$
(B) $4.5\times {{10}^{-7}}nm$
(C) $3.5\times {{10}^{-8}}m$
(D) $4.5\times {{10}^{-7}}m$
Answer
571.8k+ views
Hint: The ground state and the excited state are the energy levels of an atom with some energy differences between them. The electron after gaining energy shifts from ground state to excited state and vice versa.
Complete answer:
Let us understand the energy levels of an atom and their relationship with the photons;
The Bohr’s model of an atom describes the energy levels where electrons reside. The difference in energy levels emits the energy in the form of photons.
The energy emitted in the form of photons can be stated by the mathematical relationship i.e.
\[\begin{align}
& E=h\nu \\
& E=\dfrac{hc}{\lambda } \\
\end{align}\]
where,
E = energy of photon
c = speed of light = $3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}$
h = planck's constant = $6.626\times {{10}^{-34}}Js$
$\lambda $ = wavelength
Generally, a photon is a packet of energy travelling at the speed of light. Also, wavelength cannot be constant, it depends upon the energy emitted and how much a photon can carry.
The given illustration can be solved as,
Given data,
Energy difference = $\Delta $E = $4.4\times {{10}^{-19}}J$
Thus, wavelength can be determined as,
$\lambda =\dfrac{hc}{\Delta E}$
Putting the values, we get,
$\begin{align}
& \lambda =\dfrac{6.626\times {{10}^{-34}}Js\times 3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}}{4.4\times {{10}^{-19}}J} \\
& \lambda =4.517\times {{10}^{-7}}m \\
\end{align}$
Therefore, option (D) is correct.
Note: Students may get confused between the option (B) and (D). Do note to analyse units properly before you solve the illustration. The wavelength of photon is analysed to be $4.517\times {{10}^{-7}}m=451.7\times {{10}^{-9}}m=451.7nm$.
Complete answer:
Let us understand the energy levels of an atom and their relationship with the photons;
The Bohr’s model of an atom describes the energy levels where electrons reside. The difference in energy levels emits the energy in the form of photons.
The energy emitted in the form of photons can be stated by the mathematical relationship i.e.
\[\begin{align}
& E=h\nu \\
& E=\dfrac{hc}{\lambda } \\
\end{align}\]
where,
E = energy of photon
c = speed of light = $3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}$
h = planck's constant = $6.626\times {{10}^{-34}}Js$
$\lambda $ = wavelength
Generally, a photon is a packet of energy travelling at the speed of light. Also, wavelength cannot be constant, it depends upon the energy emitted and how much a photon can carry.
The given illustration can be solved as,
Given data,
Energy difference = $\Delta $E = $4.4\times {{10}^{-19}}J$
Thus, wavelength can be determined as,
$\lambda =\dfrac{hc}{\Delta E}$
Putting the values, we get,
$\begin{align}
& \lambda =\dfrac{6.626\times {{10}^{-34}}Js\times 3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}}{4.4\times {{10}^{-19}}J} \\
& \lambda =4.517\times {{10}^{-7}}m \\
\end{align}$
Therefore, option (D) is correct.
Note: Students may get confused between the option (B) and (D). Do note to analyse units properly before you solve the illustration. The wavelength of photon is analysed to be $4.517\times {{10}^{-7}}m=451.7\times {{10}^{-9}}m=451.7nm$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

