
If the cost of a dozen soaps is Rs. $153.80$ what will be the cost of $15$ such soaps?
Answer
567k+ views
Hint: In the given problem, we are asked to find the cost of $15$ soaps where the cost of some specific quantity (dozen here) is given to us. We know that a dozen implies a group of $12$ things. Therefore, in order to find the cost of $15$soaps, first we will find the cost of a single soap and then we will multiply that cost with $15$ to get the required answer. This method is called a unitary method.
Complete step by step solution: In this problem, it is given that the cost of a dozen soaps is Rs. $153.80$. A dozen implies a group of $12$ soaps. Therefore, we can say that the cost of $12$ soaps is Rs. $153.80$.
Now in order to calculate the cost of $1$ soap, we will divide $153.80$ by $12$. Therefore, we get
cost of $1$ soap $ = $ Rs. $\dfrac{{153.80}}{{12}}$.
Now in order to find the cost of $15$ soaps, we need to multiply the cost of $1$ soap with $15$. Therefore, we get cost of $15$ soaps $ = \left( {\dfrac{{153.80}}{{12}}} \right) \times 15$
$ \Rightarrow $ Cost of $15$ soaps $ = \left( {\dfrac{{153.80}}{4}} \right) \times 5$
$ \Rightarrow $ Cost of $15$ soaps $ = 38.45 \times 5$
$ \Rightarrow $ Cost of $15$ soaps $ = $ Rs. $192.25$
Therefore, if the cost of a dozen soaps is Rs. $153.80$ then the cost of $15$ such soaps is Rs. $192.25$.
Note: In unitary method, first we will find the value of a single object and then we can find the required value by multiplying the single object value. In the given problem, we can use a direct method to find the required cost. If the cost of $n$ items is Rs. $m$ then the cost of $r$ items will be Rs. $\dfrac{{r \times m}}{n}$. Here given that the cost of a dozen soaps ($12$ soaps) is Rs. $153.80$. Therefore, the cost of $15$such soaps will be Rs. $\dfrac{{153.80 \times 15}}{{12}} = 192.25$.
Complete step by step solution: In this problem, it is given that the cost of a dozen soaps is Rs. $153.80$. A dozen implies a group of $12$ soaps. Therefore, we can say that the cost of $12$ soaps is Rs. $153.80$.
Now in order to calculate the cost of $1$ soap, we will divide $153.80$ by $12$. Therefore, we get
cost of $1$ soap $ = $ Rs. $\dfrac{{153.80}}{{12}}$.
Now in order to find the cost of $15$ soaps, we need to multiply the cost of $1$ soap with $15$. Therefore, we get cost of $15$ soaps $ = \left( {\dfrac{{153.80}}{{12}}} \right) \times 15$
$ \Rightarrow $ Cost of $15$ soaps $ = \left( {\dfrac{{153.80}}{4}} \right) \times 5$
$ \Rightarrow $ Cost of $15$ soaps $ = 38.45 \times 5$
$ \Rightarrow $ Cost of $15$ soaps $ = $ Rs. $192.25$
Therefore, if the cost of a dozen soaps is Rs. $153.80$ then the cost of $15$ such soaps is Rs. $192.25$.
Note: In unitary method, first we will find the value of a single object and then we can find the required value by multiplying the single object value. In the given problem, we can use a direct method to find the required cost. If the cost of $n$ items is Rs. $m$ then the cost of $r$ items will be Rs. $\dfrac{{r \times m}}{n}$. Here given that the cost of a dozen soaps ($12$ soaps) is Rs. $153.80$. Therefore, the cost of $15$such soaps will be Rs. $\dfrac{{153.80 \times 15}}{{12}} = 192.25$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

The Chinese traveler Hiuen Tsang called the Prince class 7 social science CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE

What were the major teachings of Baba Guru Nanak class 7 social science CBSE


