
If resistivity of pure silicon is $3000\Omega m$ and the electron and hole mobilities are $0.12{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$ and $0.045{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$ respectively, determine. The resistivity of a specimen of the material when ${10^{19}}$ atoms of phosphorus are added per ${m^3}$ . Given $e = 1.6 \times {10^{ - 19}}c$ , $p = 3000\Omega m$ , ${\mu _e} = 0.12{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$ , ${\mu _h} = 0.045{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$.
Answer
569.1k+ views
Hint: We are given with the resistivity of pure silicon and we need to find the resistivity when the pure silicon is doped with phosphorus. When phosphorus is added, we get an n-type semiconductor as phosphorus has $5$ valence electrons. Resistivity and conductivity are inverse of each other. Use the formula to calculate the resistivity.
Complete step by step answer:
We need to calculate the resistivity after ${10^{19}}$ atoms of phosphorus are added. We know that resistivity is the inverse of conductivity.
The resistivity for pure silicon is given as
$\rho = \dfrac{1}{\sigma } = \dfrac{1}{{e\left( {{n_e}{\mu _e} + {n_h}{\mu _h}} \right)}}$
Where $\rho $ is the resistivity which is given as $\rho = 3000\Omega m$
$\sigma $ is the conductivity
$e$ is the charge on an electron which is given as $e = 1.6 \times {10^{ - 19}}\,C$
$${n_e}$$ is the number density of electrons
$${\mu _e}$$ is the mobility of electrons, value ${\mu _e} = 0.12{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$
$${n_h}$$ is the number density of holes
$${\mu _h}$$ is the mobility of holes, value ${\mu _h} = 0.045{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$
In order to calculate the resistivity, we need to find the values of $${n_e}$$ and $${n_h}$$ . But we know that for pure silicon we can have $${n_e} = {n_h} = {n_i}$$ .
Substituting the given values in the above equation, we can find the value of $${n_i}$$ and then using this value, we can find the resistivity of the specimen.
$\rho = \dfrac{1}{\sigma } = \dfrac{1}{{e\left( {{n_e}{\mu _e} + {n_h}{\mu _h}} \right)}}$
$ \Rightarrow \rho = \dfrac{1}{{e{n_i}\left( {{\mu _e} + {\mu _h}} \right)}}$ as $${n_e} = {n_h} = {n_i}$$
$ \Rightarrow {n_i} = \dfrac{1}{{e\rho \left( {{\mu _e} + {\mu _h}} \right)}}$
Substituting the given values, we have;
$$ \Rightarrow {n_i} = \dfrac{1}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times 3000 \times \left( {0.12 + 0.045} \right)}}$$
$$ \Rightarrow {n_i} = 1.26 \times {10^{16}}{m^{ - 3}}$$
As discussed above, when ${10^{19}}$ atoms are added, the semiconductor becomes n-type, we have
$$ \Rightarrow {n_e} - {n_h} \approx {n_e} = {10^{19}}$$
Therefore,
$\rho = \dfrac{1}{{e{n_e}{\mu _e}}}$
$ \Rightarrow \rho = \dfrac{1}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times {{10}^{19}} \times 0.12}}$
$ \Rightarrow \rho = 5.21\,\omega m$
The resistivity of a specimen of the material when ${10^{19}}$ atoms of phosphorus is $5.21\,\omega m$
Note:
Note that we have compared the number density of the electron and the holes after calculating the number density.
Remember that the specimen acts as n-type as phosphorus has 5 valence electrons.
Be careful with the decimal numbers and the units while calculating the values.
Complete step by step answer:
We need to calculate the resistivity after ${10^{19}}$ atoms of phosphorus are added. We know that resistivity is the inverse of conductivity.
The resistivity for pure silicon is given as
$\rho = \dfrac{1}{\sigma } = \dfrac{1}{{e\left( {{n_e}{\mu _e} + {n_h}{\mu _h}} \right)}}$
Where $\rho $ is the resistivity which is given as $\rho = 3000\Omega m$
$\sigma $ is the conductivity
$e$ is the charge on an electron which is given as $e = 1.6 \times {10^{ - 19}}\,C$
$${n_e}$$ is the number density of electrons
$${\mu _e}$$ is the mobility of electrons, value ${\mu _e} = 0.12{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$
$${n_h}$$ is the number density of holes
$${\mu _h}$$ is the mobility of holes, value ${\mu _h} = 0.045{m^2}{v^{ - 1}}{s^{ - 1}}$
In order to calculate the resistivity, we need to find the values of $${n_e}$$ and $${n_h}$$ . But we know that for pure silicon we can have $${n_e} = {n_h} = {n_i}$$ .
Substituting the given values in the above equation, we can find the value of $${n_i}$$ and then using this value, we can find the resistivity of the specimen.
$\rho = \dfrac{1}{\sigma } = \dfrac{1}{{e\left( {{n_e}{\mu _e} + {n_h}{\mu _h}} \right)}}$
$ \Rightarrow \rho = \dfrac{1}{{e{n_i}\left( {{\mu _e} + {\mu _h}} \right)}}$ as $${n_e} = {n_h} = {n_i}$$
$ \Rightarrow {n_i} = \dfrac{1}{{e\rho \left( {{\mu _e} + {\mu _h}} \right)}}$
Substituting the given values, we have;
$$ \Rightarrow {n_i} = \dfrac{1}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times 3000 \times \left( {0.12 + 0.045} \right)}}$$
$$ \Rightarrow {n_i} = 1.26 \times {10^{16}}{m^{ - 3}}$$
As discussed above, when ${10^{19}}$ atoms are added, the semiconductor becomes n-type, we have
$$ \Rightarrow {n_e} - {n_h} \approx {n_e} = {10^{19}}$$
Therefore,
$\rho = \dfrac{1}{{e{n_e}{\mu _e}}}$
$ \Rightarrow \rho = \dfrac{1}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times {{10}^{19}} \times 0.12}}$
$ \Rightarrow \rho = 5.21\,\omega m$
The resistivity of a specimen of the material when ${10^{19}}$ atoms of phosphorus is $5.21\,\omega m$
Note:
Note that we have compared the number density of the electron and the holes after calculating the number density.
Remember that the specimen acts as n-type as phosphorus has 5 valence electrons.
Be careful with the decimal numbers and the units while calculating the values.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

