
If paint brushes cost \[\$ 1.50\] each and canvases cost 6 times that much, which of the following represents the cost, in dollars, of \[p\] paint brushes and \[c\] canvases?
A. \[7.5pc\]
B. \[10.5pc\]
C. \[9c + 1.5p\]
D. \[10.5\left( {p + c} \right)\]
Answer
478.8k+ views
Hint: Here the given question is a word problem, we have to find the total cost of both \[p\] paint brushes and \[c\] canvases. First, we need to find the cost of \[p\] paint brushes by multiplying p with cost of each paint brush and find the cost of \[c\] canvases by using the given condition i.e., canvases cost 6 times more than the paint brush and further add a cost of \[p\] paint brushes and \[c\] canvases to get the required solution.
Complete step by step answer:
Consider a given question: The cost of each paint brush \[ = \$ 1.50\]
The cost of each canvas is 6 times much than paint brushes \[ = \$ 1.50 \times 6\]
Hence, the cost of 1 canvas \[ = \$ 9\]
We have to find the total cost of both \[p\] paint brushes and \[c\] canvases to represent it in dollars. Now, find the cost of \[p\] paint brushes is:
\[ \Rightarrow \,\,p \times \$ 1.50\]
\[\therefore \] The cost of \[p\] paint brushes \[ = \$ 1.5p\]
Now, find the cost of \[c\] canvases is:
\[ \Rightarrow \,\,c \times \$ 9\]
\[\therefore \] The cost of \[p\] paint brushes \[ = \$ 9c\]
The total cost is:
\[ \Rightarrow \,\,\$ 1.5p + \$ 9c\]
\[\therefore \,\,\$ \left( {1.5p + 9c} \right)\]
Hence, the total cost of \[p\] paint brushes and \[c\] canvases is \[\$ \left( {1.5p + 9c} \right)\].
Therefore, option C is correct.
Note: In a word problem read carefully each sentence it has information about the given problem that is how we are going to solve it and note down the data’s step by step of each sentence. The selection of mathematical methods will be dependent on each sentence so we have to choose an appropriate method while solving.
Complete step by step answer:
Consider a given question: The cost of each paint brush \[ = \$ 1.50\]
The cost of each canvas is 6 times much than paint brushes \[ = \$ 1.50 \times 6\]
Hence, the cost of 1 canvas \[ = \$ 9\]
We have to find the total cost of both \[p\] paint brushes and \[c\] canvases to represent it in dollars. Now, find the cost of \[p\] paint brushes is:
\[ \Rightarrow \,\,p \times \$ 1.50\]
\[\therefore \] The cost of \[p\] paint brushes \[ = \$ 1.5p\]
Now, find the cost of \[c\] canvases is:
\[ \Rightarrow \,\,c \times \$ 9\]
\[\therefore \] The cost of \[p\] paint brushes \[ = \$ 9c\]
The total cost is:
\[ \Rightarrow \,\,\$ 1.5p + \$ 9c\]
\[\therefore \,\,\$ \left( {1.5p + 9c} \right)\]
Hence, the total cost of \[p\] paint brushes and \[c\] canvases is \[\$ \left( {1.5p + 9c} \right)\].
Therefore, option C is correct.
Note: In a word problem read carefully each sentence it has information about the given problem that is how we are going to solve it and note down the data’s step by step of each sentence. The selection of mathematical methods will be dependent on each sentence so we have to choose an appropriate method while solving.
Recently Updated Pages
Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

