
If on selling 12 notebooks, a seller makes a profit equal to the selling price of 4 notebooks, what is his percent profit?
A) $16\dfrac{2}{3}\% $
B) $25\% $
C) $50\% $
D) None of these
Answer
575.1k+ views
Hint: According to the question we have to obtain the profit when on selling 12 notebooks, a seller makes a profit equal to the selling price of 4 notebooks. So, first of all we have to let the cost price of 1 book.
Now, we have to obtain the cost price of 8 books and also the selling price of 12 notebooks.
Now, to obtain the profit we have to subtract the obtained cost price of 8 books selling price of the obtained 12 books.
Complete step-by-step answer:
Step 1: First of all we have to let the cost price of one book. Hence,
Let the cost price of one book = 1Rs.
Step 2: Now, in this step we have to obtain the cost price of 8 books. Hence,
Cost price of 8 books:
$ \Rightarrow 1 \times 8 = 8Rs$
Step 3: Now, same as the step 2 we have to obtain the selling price of 12 books. Hence,
Selling price of 12 books:
$ \Rightarrow 1 \times 12 = 12Rs$
Step 4: Now, we can obtain the profit which can be obtained by subtracting the obtained cost price of 8 books selling price of the obtained 12 books. Hence,
$ \Rightarrow 12 - 8 = 6Rs$
Step 5: Now, from the step 4 as we have obtained the profit so now we can obtain the profit percentage as,
$
= \dfrac{4}{8} \times 100 \\
= 50\%
$
Hence, we have obtained the percent profit which is $ = 50\% $ on selling 12 notebooks, a seller makes a profit equal to the selling price of 4 notebooks.
Option C is the correct answer.
Note: The amount paid to buy an object or the amount at which the object is made is known as the cost price of that object.
The price at which an object is sold is known as its selling price and the selling price is abbreviated as S.P.
Now, we have to obtain the cost price of 8 books and also the selling price of 12 notebooks.
Now, to obtain the profit we have to subtract the obtained cost price of 8 books selling price of the obtained 12 books.
Complete step-by-step answer:
Step 1: First of all we have to let the cost price of one book. Hence,
Let the cost price of one book = 1Rs.
Step 2: Now, in this step we have to obtain the cost price of 8 books. Hence,
Cost price of 8 books:
$ \Rightarrow 1 \times 8 = 8Rs$
Step 3: Now, same as the step 2 we have to obtain the selling price of 12 books. Hence,
Selling price of 12 books:
$ \Rightarrow 1 \times 12 = 12Rs$
Step 4: Now, we can obtain the profit which can be obtained by subtracting the obtained cost price of 8 books selling price of the obtained 12 books. Hence,
$ \Rightarrow 12 - 8 = 6Rs$
Step 5: Now, from the step 4 as we have obtained the profit so now we can obtain the profit percentage as,
$
= \dfrac{4}{8} \times 100 \\
= 50\%
$
Hence, we have obtained the percent profit which is $ = 50\% $ on selling 12 notebooks, a seller makes a profit equal to the selling price of 4 notebooks.
Option C is the correct answer.
Note: The amount paid to buy an object or the amount at which the object is made is known as the cost price of that object.
The price at which an object is sold is known as its selling price and the selling price is abbreviated as S.P.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

