Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More

If 8 kg of sugar costs Rs. 260. Then how much sugar can be purchased for Rs. 877.50?

seo-qna
Last updated date: 01st Mar 2024
Total views: 306.6k
Views today: 3.06k
IVSAT 2024
Answer
VerifiedVerified
306.6k+ views
Hint: This question is based on the simple unitary method. Unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value by the given number of articles/objects/people.

Complete step-by-step solution:
As we know that this question is based on unitary method, we first need to find the value of that single article, here
We know that 8 kg of sugar costs Rs. 260 that is,
\[8\,Kg\,sugar = Rs\,260\]
Calculating the value of 1 kg of sugar (unitary method) as follows:
\[1Kg\,sugar = Rs. \dfrac{{\,260}}{8}\]
As per the question we have bought sugar worth Rs. 877.50, let the amount of sugar bought (in kgs) be \[x\], so further solving the question,
\[ \Rightarrow x \times \dfrac{{260}}{8} = 877.50\,\]
Now, we will try to find out the value of \[x\]. This is done by Cross multiplication, and we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5}}{{\dfrac{{260}}{8}}}\,Kg\,\]
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5 \times 8}}{{260}}Kg\]
This is done by reciprocating the denominator to simplify the calculation.
So, further calculating \[x\], we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{7020}}{{260}}\,Kg\]
That is, \[x = 27kg\]
27 kgs of sugar was bought for Rs 877.50

Note: This was a simple question based on the unitary method. The unitary method has many practical applications. They are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.

Trending doubts