If 8 kg of sugar costs Rs. 260. Then how much sugar can be purchased for Rs. 877.50?
Answer
Verified
404.4k+ views
Hint: This question is based on the simple unitary method. Unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value by the given number of articles/objects/people.
Complete step-by-step solution:
As we know that this question is based on unitary method, we first need to find the value of that single article, here
We know that 8 kg of sugar costs Rs. 260 that is,
\[8\,Kg\,sugar = Rs\,260\]
Calculating the value of 1 kg of sugar (unitary method) as follows:
\[1Kg\,sugar = Rs. \dfrac{{\,260}}{8}\]
As per the question we have bought sugar worth Rs. 877.50, let the amount of sugar bought (in kgs) be \[x\], so further solving the question,
\[ \Rightarrow x \times \dfrac{{260}}{8} = 877.50\,\]
Now, we will try to find out the value of \[x\]. This is done by Cross multiplication, and we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5}}{{\dfrac{{260}}{8}}}\,Kg\,\]
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5 \times 8}}{{260}}Kg\]
This is done by reciprocating the denominator to simplify the calculation.
So, further calculating \[x\], we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{7020}}{{260}}\,Kg\]
That is, \[x = 27kg\]
27 kgs of sugar was bought for Rs 877.50
Note: This was a simple question based on the unitary method. The unitary method has many practical applications. They are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.
Complete step-by-step solution:
As we know that this question is based on unitary method, we first need to find the value of that single article, here
We know that 8 kg of sugar costs Rs. 260 that is,
\[8\,Kg\,sugar = Rs\,260\]
Calculating the value of 1 kg of sugar (unitary method) as follows:
\[1Kg\,sugar = Rs. \dfrac{{\,260}}{8}\]
As per the question we have bought sugar worth Rs. 877.50, let the amount of sugar bought (in kgs) be \[x\], so further solving the question,
\[ \Rightarrow x \times \dfrac{{260}}{8} = 877.50\,\]
Now, we will try to find out the value of \[x\]. This is done by Cross multiplication, and we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5}}{{\dfrac{{260}}{8}}}\,Kg\,\]
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5 \times 8}}{{260}}Kg\]
This is done by reciprocating the denominator to simplify the calculation.
So, further calculating \[x\], we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{7020}}{{260}}\,Kg\]
That is, \[x = 27kg\]
27 kgs of sugar was bought for Rs 877.50
Note: This was a simple question based on the unitary method. The unitary method has many practical applications. They are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.
Recently Updated Pages
Express the following as a fraction and simplify a class 7 maths CBSE
The length and width of a rectangle are in ratio of class 7 maths CBSE
The ratio of the income to the expenditure of a family class 7 maths CBSE
How do you write 025 million in scientific notatio class 7 maths CBSE
How do you convert 295 meters per second to kilometers class 7 maths CBSE
Write the following in Roman numerals 25819 class 7 maths CBSE
Trending doubts
Aeroplanes fly in which of the following layers of class 7 social science CBSE
When is food a countable noun and when is it an uncountable class 7 english CBSE
List five rational numbers between 2 and 1 class 7 maths CBSE
Choose the option which contains a grammatical error class 7 english CBSE
Mario has to take medication for 180 days The prescription class 7 maths CBSE
The reservoir of dam is called Govind Sagar A Jayakwadi class 11 social science CBSE