
If 8 kg of sugar costs Rs. 260. Then how much sugar can be purchased for Rs. 877.50?
Answer
500.1k+ views
Hint: This question is based on the simple unitary method. Unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value by the given number of articles/objects/people.
Complete step-by-step solution:
As we know that this question is based on unitary method, we first need to find the value of that single article, here
We know that 8 kg of sugar costs Rs. 260 that is,
\[8\,Kg\,sugar = Rs\,260\]
Calculating the value of 1 kg of sugar (unitary method) as follows:
\[1Kg\,sugar = Rs. \dfrac{{\,260}}{8}\]
As per the question we have bought sugar worth Rs. 877.50, let the amount of sugar bought (in kgs) be \[x\], so further solving the question,
\[ \Rightarrow x \times \dfrac{{260}}{8} = 877.50\,\]
Now, we will try to find out the value of \[x\]. This is done by Cross multiplication, and we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5}}{{\dfrac{{260}}{8}}}\,Kg\,\]
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5 \times 8}}{{260}}Kg\]
This is done by reciprocating the denominator to simplify the calculation.
So, further calculating \[x\], we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{7020}}{{260}}\,Kg\]
That is, \[x = 27kg\]
27 kgs of sugar was bought for Rs 877.50
Note: This was a simple question based on the unitary method. The unitary method has many practical applications. They are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.
Complete step-by-step solution:
As we know that this question is based on unitary method, we first need to find the value of that single article, here
We know that 8 kg of sugar costs Rs. 260 that is,
\[8\,Kg\,sugar = Rs\,260\]
Calculating the value of 1 kg of sugar (unitary method) as follows:
\[1Kg\,sugar = Rs. \dfrac{{\,260}}{8}\]
As per the question we have bought sugar worth Rs. 877.50, let the amount of sugar bought (in kgs) be \[x\], so further solving the question,
\[ \Rightarrow x \times \dfrac{{260}}{8} = 877.50\,\]
Now, we will try to find out the value of \[x\]. This is done by Cross multiplication, and we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5}}{{\dfrac{{260}}{8}}}\,Kg\,\]
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{877.5 \times 8}}{{260}}Kg\]
This is done by reciprocating the denominator to simplify the calculation.
So, further calculating \[x\], we get:
\[ \Rightarrow x = \dfrac{{7020}}{{260}}\,Kg\]
That is, \[x = 27kg\]
27 kgs of sugar was bought for Rs 877.50
Note: This was a simple question based on the unitary method. The unitary method has many practical applications. They are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.
Recently Updated Pages
Master Class 7 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

In cricket, what is a "pink ball" primarily used for?

In cricket, what is the "new ball" phase?

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

Differentiate between weather and climate How do they class 7 social science CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE


