What is the heat of fusion of mercury in $J.k{g^{ - 1}}$ ?
Answer
546k+ views
Hint: The heat of fusion is described as the amount of heat required to convert $1gm$ of solid to a liquid at room temperature. It is also known as the latent heat of fusion because it is a latent heat. Since water freezes at a single temperature $\left( {0^\circ C} \right)$ it only has one value: $79.71cal.k{g^{ - 1}}$(rounded to $80cal.k{g^{ - 1}}$). Water fusion has an exceptionally high heat of fusion.
Complete step by step answer:
It is experimented that when solid mercury of \[1.00kg\] at its melting point of $ - 39.0^\circ C$ is placed in a calorimeter which is filled with $1.20kg$of water at $20.0^\circ C$, it is found that the final temperature of the combination is $16.5^\circ C$. The specific heat of liquid mercury is $140.0$$J.k{g^{ - 1}}^\circ {C^{ - 1}}$.
Let’s assume that the heat of fusion of mercury is ${L_m}$.Heat $({Q_1})$ required for the solid mercury of \[1.00kg\]at $ - 39.0^\circ C$ to become liquid mercury by the change of state at $ - 39.0^\circ C$ is $1.00{L_m}J$. Secondly, the temperature of mercury is changing from$ - 39.0^\circ C$to $16.5^\circ C$. Heat required for this-
${Q_2} = mc\Delta T$
$\Rightarrow {Q_2} = 1.00 \times 140.0 \times (16.5 - ( - 39))$
$\Rightarrow {Q_2} = 140.0 \times 55.5$
$\Rightarrow {Q_2} = 7770J$
Net heat gained by the mercury = ${Q_1} + {Q_2}$= $(7770 + {L_m})J$
Assuming that there is no loss or gain of heat in the calorimeter, this heat is supplied by water. Using law of conservation of energy, we get
$(7770 + {L_m})$ = $1.20 \times 4186 \times (20 - 16.5)$
Where $4186J.k{g^{ - 1}}.^\circ {C^{ - 1}}$ is the specific heat of water.
$7770 + {L_m} = 17581.2 \\
\therefore {L_m} = 9811.2J.k{g^{ - 1}} \\ $
Compare well with the value = $11.3\,kJ\,k{g^{ - 1}}$
Note: The amount of heat applied to or extracted from a material to cause a phase change is known as latent heat. This energy is needed to break down the intermolecular attractive forces as well as to expand the device. Latent heat of fusion of mercury is $2.29kJ.mo{l^{ - 1}}$.
Complete step by step answer:
It is experimented that when solid mercury of \[1.00kg\] at its melting point of $ - 39.0^\circ C$ is placed in a calorimeter which is filled with $1.20kg$of water at $20.0^\circ C$, it is found that the final temperature of the combination is $16.5^\circ C$. The specific heat of liquid mercury is $140.0$$J.k{g^{ - 1}}^\circ {C^{ - 1}}$.
Let’s assume that the heat of fusion of mercury is ${L_m}$.Heat $({Q_1})$ required for the solid mercury of \[1.00kg\]at $ - 39.0^\circ C$ to become liquid mercury by the change of state at $ - 39.0^\circ C$ is $1.00{L_m}J$. Secondly, the temperature of mercury is changing from$ - 39.0^\circ C$to $16.5^\circ C$. Heat required for this-
${Q_2} = mc\Delta T$
$\Rightarrow {Q_2} = 1.00 \times 140.0 \times (16.5 - ( - 39))$
$\Rightarrow {Q_2} = 140.0 \times 55.5$
$\Rightarrow {Q_2} = 7770J$
Net heat gained by the mercury = ${Q_1} + {Q_2}$= $(7770 + {L_m})J$
Assuming that there is no loss or gain of heat in the calorimeter, this heat is supplied by water. Using law of conservation of energy, we get
$(7770 + {L_m})$ = $1.20 \times 4186 \times (20 - 16.5)$
Where $4186J.k{g^{ - 1}}.^\circ {C^{ - 1}}$ is the specific heat of water.
$7770 + {L_m} = 17581.2 \\
\therefore {L_m} = 9811.2J.k{g^{ - 1}} \\ $
Compare well with the value = $11.3\,kJ\,k{g^{ - 1}}$
Note: The amount of heat applied to or extracted from a material to cause a phase change is known as latent heat. This energy is needed to break down the intermolecular attractive forces as well as to expand the device. Latent heat of fusion of mercury is $2.29kJ.mo{l^{ - 1}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

10 examples of friction in our daily life

Name the Largest and the Smallest Cell in the Human Body ?

