
How many grams of sucrose (M. wt = 342) should be dissolved in 100 g water in order to produce a solution with a 105°C difference between freezing point and boiling point temperature? (${K_b}$= 0.51 and ${K_f}$= 1.86)
A. 34.2 g
B. 72 g
C. 342 g
D. 460 g
Answer
564.6k+ views
Hint: We know the boiling point and the freezing point of water are 100° C and 0° C respectively. Therefore, $\Delta {T_b} + \Delta {T_f} = {105^ \circ } - {100^ \circ } = {5^ \circ }$ (where $\Delta {T_b}$ is the elevation in boiling point and $\Delta {T_f}$ is the depression in freezing point).
Again, we know that $\Delta {T_f} = {k_f} \times m$ and $\Delta {T_b} = {k_b} \times m$ where m is the molality of the solution. Find m.
The molecular weight of sucrose is given, the molality (m) is known now. Hence find the required mass of sucrose.
Formula used: $\Delta {T_f} = {k_f} \times m$
$\Delta {T_b} = {k_b} \times m$
Where,
$\Delta {T_b}$ is the elevation in boiling point,
$\Delta {T_f}$ is the depression in freezing point,
${K_b}$= 0.512°C.kg/mol is the boiling point elevation constant,
${K_f}$=1.86°C.kg/mol is the freezing point depression constant, and
m = molality of the solution.
Complete step by step answer:
Let the molality of the solution be m.
Now, $\Delta {T_f} = {k_f} \times m$ and $\Delta {T_b} = {k_b} \times m$, Where,
$\Delta {T_b}$ is the elevation in boiling point,
$\Delta {T_f}$ is the depression in freezing point,
${K_b}$= 0.512°C.kg/mol is the boiling point elevation constant,
${K_f}$=1.86°C.kg/mol is the freezing point depression constant, and
m = molality of the solution.
Therefore, $\Delta {T_b} + \Delta {T_f} = \left( {{k_b} + {k_f}} \right) \times m$
$ \Rightarrow \Delta {T_b} + \Delta {T_f} = \left( {0.51 + 1.86} \right) \times m$
$ \Rightarrow \Delta {T_b} + \Delta {T_f} = 2.37 \times m$
Now, we know that the boiling point and the freezing point of water are 100° C and 0° C respectively.
Therefore, $\Delta {T_b} + \Delta {T_f} = {105^ \circ } - {100^ \circ } = {5^ \circ }$
$ \Rightarrow 5 = 2.37 \times m$
$ \Rightarrow m = \dfrac{5}{{2.37}} = 2.11$
Now, molality of a solution is given by the number of moles of solute present in 1 kg of solvent.
Hence, a 2.11 molal solution means 2.11 moles of solute is present in 1000 gm of solvent.
Here the mass of water is 100 gm.
So, 100 gm of solvent (water) of a 2.11 (m) solution will contain $ = \dfrac{{2.11}}{{1000}} \times 100 = 0.211$ moles of solute (sucrose).
Again, the gram molecular weight of sucrose is given as 342 gm.
Required mass of 0.211 moles of sucrose is $$ = 342 \times 0.211 = 72.2{\text{ gm}}$$
Hence, the correct option is (B).
Note: Note that, the molality of a solution is given by the number of moles of solute present in 1 kg of solvent. Here, the mass of solvent is 100 gm. Therefore we need to find the number of moles of sucrose present in 100 grams of solvent.
Again, we know that $\Delta {T_f} = {k_f} \times m$ and $\Delta {T_b} = {k_b} \times m$ where m is the molality of the solution. Find m.
The molecular weight of sucrose is given, the molality (m) is known now. Hence find the required mass of sucrose.
Formula used: $\Delta {T_f} = {k_f} \times m$
$\Delta {T_b} = {k_b} \times m$
Where,
$\Delta {T_b}$ is the elevation in boiling point,
$\Delta {T_f}$ is the depression in freezing point,
${K_b}$= 0.512°C.kg/mol is the boiling point elevation constant,
${K_f}$=1.86°C.kg/mol is the freezing point depression constant, and
m = molality of the solution.
Complete step by step answer:
Let the molality of the solution be m.
Now, $\Delta {T_f} = {k_f} \times m$ and $\Delta {T_b} = {k_b} \times m$, Where,
$\Delta {T_b}$ is the elevation in boiling point,
$\Delta {T_f}$ is the depression in freezing point,
${K_b}$= 0.512°C.kg/mol is the boiling point elevation constant,
${K_f}$=1.86°C.kg/mol is the freezing point depression constant, and
m = molality of the solution.
Therefore, $\Delta {T_b} + \Delta {T_f} = \left( {{k_b} + {k_f}} \right) \times m$
$ \Rightarrow \Delta {T_b} + \Delta {T_f} = \left( {0.51 + 1.86} \right) \times m$
$ \Rightarrow \Delta {T_b} + \Delta {T_f} = 2.37 \times m$
Now, we know that the boiling point and the freezing point of water are 100° C and 0° C respectively.
Therefore, $\Delta {T_b} + \Delta {T_f} = {105^ \circ } - {100^ \circ } = {5^ \circ }$
$ \Rightarrow 5 = 2.37 \times m$
$ \Rightarrow m = \dfrac{5}{{2.37}} = 2.11$
Now, molality of a solution is given by the number of moles of solute present in 1 kg of solvent.
Hence, a 2.11 molal solution means 2.11 moles of solute is present in 1000 gm of solvent.
Here the mass of water is 100 gm.
So, 100 gm of solvent (water) of a 2.11 (m) solution will contain $ = \dfrac{{2.11}}{{1000}} \times 100 = 0.211$ moles of solute (sucrose).
Again, the gram molecular weight of sucrose is given as 342 gm.
Required mass of 0.211 moles of sucrose is $$ = 342 \times 0.211 = 72.2{\text{ gm}}$$
Hence, the correct option is (B).
Note: Note that, the molality of a solution is given by the number of moles of solute present in 1 kg of solvent. Here, the mass of solvent is 100 gm. Therefore we need to find the number of moles of sucrose present in 100 grams of solvent.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

