Find the voltage across inductor at $t = \mu \omega $ if an A.C. circuit having supply voltage $E$ consists of a resistor of resistances $3\Omega $ and an inductor of reactance $4\Omega $ as shown in the figure.
A. $2volt$
B. $10volts$
C. Zero
D. $4.8volts$
Answer
618.3k+ views
Hint Evaluate the total impedance of series inductive – resistor A.C circuit by the expression –
$Z = \sqrt {{R^2} + X_L^2} $
where, $R$ is the resistor of resistance and ${X_L}$ is the inductor of reactance.
Now, put $t = \mu \omega $ in $E = 10\sin \omega t$
Then, $\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}})$ will be approximately equal to zero. So, current will be equal to zero.
Complete step-by-step solution:Let $R$ be the resistor of resistance and ${X_L}$ be the inductor of reactance.
So, according to the question, it is given that -
$R = 3\Omega $
${X_L} = 4\Omega $
Now, calculating the impedance for this inductive – resistor circuit so, this calculated by using the formula –
$Z = \sqrt {{R^2} + X_L^2} $
Putting the values of resistance and inductor of reactance in the above equation –
$Z = \sqrt {{3^2} + {4^2}} $
$Z = 5\Omega $
Therefore, the value for impedance of this circuit is $5\Omega $.
Now, it is given that –
$E = 10\sin \omega t$
Also, it is given in equation that, $t = \mu \omega $, therefore, putting this value of $t$ in the equation of $E$, we get
$
E = 10\sin \omega (\mu \omega ) \\
E = 10\sin \mu {\omega ^2} \\
$
We know that, $\mu = {10^{ - 6}}$
$\therefore E = 10\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}})$
If we take the value of ${\omega ^2} \times {10^{ - 6}}$ then, we come to know that its value is approximately very low
${\omega ^2} \times {10^{ - 6}} \approx verylow$
Therefore, $\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}})$ becomes approximately equal to zero.
$\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}}) \approx 0$
Then, current also becomes zero.
So, if we calculate the voltage across inductor, we get that –
${V_L} = i{X_L}$
Because, the current is equal to zero
$\therefore {V_L} = 0$
Therefore, option (C), zero volt is the correct option.
Note:- The R – L circuit can be defined as electrical circuit of elements which includes resistor R and inductance L connected together having source as voltage or as current.
The impedance of series R – L circuit is the combined effect of resistance R and inductive reactance ${X_L}$ of circuit as whole.
$Z = \sqrt {{R^2} + X_L^2} $
where, $R$ is the resistor of resistance and ${X_L}$ is the inductor of reactance.
Now, put $t = \mu \omega $ in $E = 10\sin \omega t$
Then, $\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}})$ will be approximately equal to zero. So, current will be equal to zero.
Complete step-by-step solution:Let $R$ be the resistor of resistance and ${X_L}$ be the inductor of reactance.
So, according to the question, it is given that -
$R = 3\Omega $
${X_L} = 4\Omega $
Now, calculating the impedance for this inductive – resistor circuit so, this calculated by using the formula –
$Z = \sqrt {{R^2} + X_L^2} $
Putting the values of resistance and inductor of reactance in the above equation –
$Z = \sqrt {{3^2} + {4^2}} $
$Z = 5\Omega $
Therefore, the value for impedance of this circuit is $5\Omega $.
Now, it is given that –
$E = 10\sin \omega t$
Also, it is given in equation that, $t = \mu \omega $, therefore, putting this value of $t$ in the equation of $E$, we get
$
E = 10\sin \omega (\mu \omega ) \\
E = 10\sin \mu {\omega ^2} \\
$
We know that, $\mu = {10^{ - 6}}$
$\therefore E = 10\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}})$
If we take the value of ${\omega ^2} \times {10^{ - 6}}$ then, we come to know that its value is approximately very low
${\omega ^2} \times {10^{ - 6}} \approx verylow$
Therefore, $\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}})$ becomes approximately equal to zero.
$\sin ({\omega ^2} \times {10^{ - 6}}) \approx 0$
Then, current also becomes zero.
So, if we calculate the voltage across inductor, we get that –
${V_L} = i{X_L}$
Because, the current is equal to zero
$\therefore {V_L} = 0$
Therefore, option (C), zero volt is the correct option.
Note:- The R – L circuit can be defined as electrical circuit of elements which includes resistor R and inductance L connected together having source as voltage or as current.
The impedance of series R – L circuit is the combined effect of resistance R and inductive reactance ${X_L}$ of circuit as whole.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Why is the cell called the structural and functional class 12 biology CBSE

Draw ray diagrams each showing i myopic eye and ii class 12 physics CBSE

Which is the correct genotypic ratio of mendel dihybrid class 12 biology CBSE

