
Find the vapour pressure at the temperature of ${400^ \circ }C$ over $10\% $ aqueous solution of $\left[ {CO{{\left( {N{H_2}} \right)}_2}} \right]$. The vapour pressure of water at ${400^ \circ }C$ is $55.3mmHg$.
Answer
582.9k+ views
Hint:Molecular weight of urea is $60g/mol$ and molecular weight of water is $18g/mol$. Now, find the number of moles of urea and number of moles of water then, by finding the mole fraction of water calculate the vapour pressure over aqueous solution.
Complete step by step answer:
The pressure exerted by the vapour in the thermodynamic equilibrium with its condensed phase in a closed system at a given temperature is called the vapour pressure.
Let the temperature be $t$ and vapour pressure be ${p^0}$.
According to the question, it is given that –
$
t = {400^ \circ }C \\
{p^0} = 55.3mmHg \\
$
Let the mass of solution be $100g$.
Therefore, the mass of urea will be $10g$.
Now, calculating the molecular weight of urea $\left[ {CO{{\left( {N{H_2}} \right)}_2}} \right]$ and water ${H_2}O$ -
Molecular weight of urea –
$
\left[ {CO{{\left( {N{H_2}} \right)}_2}} \right] = 12 + 16 + \left( {14 + 1 \times 2} \right) \times 2 \\
\Rightarrow 60g/mol \\
$
Molecular weight of water –
${H_2}O = 2 \times 1 + 16 = 18g/mol$
Now, we have to calculate the number of moles of urea and number of moles of water –
Number of moles of urea, ${X_{urea}} = \dfrac{{10}}{{60}} = \dfrac{1}{6}mol = 0.17mol$
Number of moles of water, ${X_{water}} = \dfrac{{90}}{{18}} = 5mol$
The mole fraction of the compound is given by –
\[
{x_a} = \dfrac{{{X_a}}}{{{X_a} + {X_b}}} \\
{x_b} = \dfrac{{{X_b}}}{{{X_a} + {X_b}}} \\
\]
So, the mole fraction of water can be calculated as –
$
{x_{urea}} = \dfrac{5}{{5 + 0.17}} = \dfrac{5}{{5.17}} \\
{x_{urea}} = 0.967mol \\
$
Then, the vapour pressure is calculated by using the Raoult’s Law formula –
$p = {p^0} \times {x_{urea}}$
Putting the values of ${p^0}$ and ${x_{urea}}$ in the above formula –
$p = 55.3 \times 0.967 = 53.52mmHg$
Hence, the vapour pressure of urea at temperature of ${400^ \circ }C$ over $10\% $ aqueous solution is $53.52mmHg$.
Note:Raoult’s Law states that partial vapour pressure of each component of the ideal mixture of liquids is equal to the product of vapour pressure of pure component with its mole fraction in the mixture.
When the solution is the volatile component then, according to the Raoult’s law –
$p = p_A^0{x_A}$
Complete step by step answer:
The pressure exerted by the vapour in the thermodynamic equilibrium with its condensed phase in a closed system at a given temperature is called the vapour pressure.
Let the temperature be $t$ and vapour pressure be ${p^0}$.
According to the question, it is given that –
$
t = {400^ \circ }C \\
{p^0} = 55.3mmHg \\
$
Let the mass of solution be $100g$.
Therefore, the mass of urea will be $10g$.
Now, calculating the molecular weight of urea $\left[ {CO{{\left( {N{H_2}} \right)}_2}} \right]$ and water ${H_2}O$ -
Molecular weight of urea –
$
\left[ {CO{{\left( {N{H_2}} \right)}_2}} \right] = 12 + 16 + \left( {14 + 1 \times 2} \right) \times 2 \\
\Rightarrow 60g/mol \\
$
Molecular weight of water –
${H_2}O = 2 \times 1 + 16 = 18g/mol$
Now, we have to calculate the number of moles of urea and number of moles of water –
Number of moles of urea, ${X_{urea}} = \dfrac{{10}}{{60}} = \dfrac{1}{6}mol = 0.17mol$
Number of moles of water, ${X_{water}} = \dfrac{{90}}{{18}} = 5mol$
The mole fraction of the compound is given by –
\[
{x_a} = \dfrac{{{X_a}}}{{{X_a} + {X_b}}} \\
{x_b} = \dfrac{{{X_b}}}{{{X_a} + {X_b}}} \\
\]
So, the mole fraction of water can be calculated as –
$
{x_{urea}} = \dfrac{5}{{5 + 0.17}} = \dfrac{5}{{5.17}} \\
{x_{urea}} = 0.967mol \\
$
Then, the vapour pressure is calculated by using the Raoult’s Law formula –
$p = {p^0} \times {x_{urea}}$
Putting the values of ${p^0}$ and ${x_{urea}}$ in the above formula –
$p = 55.3 \times 0.967 = 53.52mmHg$
Hence, the vapour pressure of urea at temperature of ${400^ \circ }C$ over $10\% $ aqueous solution is $53.52mmHg$.
Note:Raoult’s Law states that partial vapour pressure of each component of the ideal mixture of liquids is equal to the product of vapour pressure of pure component with its mole fraction in the mixture.
When the solution is the volatile component then, according to the Raoult’s law –
$p = p_A^0{x_A}$
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

