
Find the minimum wavelength of X-ray produced if $10kV$ potential difference is applied across the anode and cathode of the tube.
A) \[12.4\,{A^o}\]
B) $12.4\,nm$
C) $1.24\,nm$
D) \[1.24\,{A^o}\]
Answer
568.8k+ views
Hint:When a potential difference is applied across the cathode and anode, the electrons will gain an acceleration and hence Kinetic Energy. When we equate this energy to wavelength in the respective formula, we can get the minimum wavelength of X-ray produced.
Formula Used:
Energy of an electron, \[{E_{\max }} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _{\min }}}}\] where, $h = 6.6 \times {10^{ - 34}}JH{z^{ - 1}}$ is Planck’s constant, $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ is the speed of light (electrons move with the speed of light), ${\lambda _{\min }}$ is the minimum wavelength of the electrons whose energy is being calculated. (when wavelength is minimum, energy will be maximum)
Complete Step by Step Solution:
When a potential difference of $10kV$ is applied across the anode and the cathode the electrons, carrying negative charge, will be attracted by the anode and hence will gain an acceleration. Since they are moving, they will also gain kinetic energy. The energy in each of the electrons will be equal to the potential difference applied. Therefore, Kinetic energy in each electron will be $10keV$
This will be the maximum energy an electron can have. Since energy and wavelength are inversely proportional, maximum energy will give us minimum wavelength.
We have, \[{E_{\max }} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _{\min }}}}\] where, $h = 6.6 \times {10^{ - 34}}JH{z^{ - 1}}$ is Planck’s constant, $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ is the speed of light, ${\lambda _{\min }}$ is the minimum wavelength of the electrons whose energy is being calculated.
We know that ${E_{\max }} = 10keV = 10000eV$ , $hc \simeq 12400eV\mathop A\limits^o $
Therefore, ${\lambda _{\min }} = \dfrac{{hc}}{{{E_{\max }}}} = \dfrac{{12400}}{{10000}} = 1.24\mathop A\limits^o $
Hence option D is the correct answer.
Note:$h$ and $c$ are constants and are widely used in modern physics. You might need to memorize their values as well as the value of their product. It may come handy in questions like these and will save you a lot of time.
Formula Used:
Energy of an electron, \[{E_{\max }} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _{\min }}}}\] where, $h = 6.6 \times {10^{ - 34}}JH{z^{ - 1}}$ is Planck’s constant, $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ is the speed of light (electrons move with the speed of light), ${\lambda _{\min }}$ is the minimum wavelength of the electrons whose energy is being calculated. (when wavelength is minimum, energy will be maximum)
Complete Step by Step Solution:
When a potential difference of $10kV$ is applied across the anode and the cathode the electrons, carrying negative charge, will be attracted by the anode and hence will gain an acceleration. Since they are moving, they will also gain kinetic energy. The energy in each of the electrons will be equal to the potential difference applied. Therefore, Kinetic energy in each electron will be $10keV$
This will be the maximum energy an electron can have. Since energy and wavelength are inversely proportional, maximum energy will give us minimum wavelength.
We have, \[{E_{\max }} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _{\min }}}}\] where, $h = 6.6 \times {10^{ - 34}}JH{z^{ - 1}}$ is Planck’s constant, $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ is the speed of light, ${\lambda _{\min }}$ is the minimum wavelength of the electrons whose energy is being calculated.
We know that ${E_{\max }} = 10keV = 10000eV$ , $hc \simeq 12400eV\mathop A\limits^o $
Therefore, ${\lambda _{\min }} = \dfrac{{hc}}{{{E_{\max }}}} = \dfrac{{12400}}{{10000}} = 1.24\mathop A\limits^o $
Hence option D is the correct answer.
Note:$h$ and $c$ are constants and are widely used in modern physics. You might need to memorize their values as well as the value of their product. It may come handy in questions like these and will save you a lot of time.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

