
Fill in the blanks
(a) The volume of a cube of side 1cm is equal to ____ ${m^3}$.
(b) The surface of a solid cylinder of radius 2.0cm and height 10.0cm is equal to ____ ${\left( {mm} \right)^2}$
(c) A vehicle moving with a speed of 18 km/h covers ____ metres in one second.
(d) The relative density of lead is 11.3. Its density is ____ $g/c{m^3}$ or ____ $kg/{m^3}$.
Answer
574.8k+ views
Hint: Unit conversion is known as the conversion between different units of measurement for equivalent quantities, typically through multiplicative conversion factors. In order to find the solution to these kinds of questions, write down all the given physical quantities and then by using the units of measurement chart, we can convert from one unit to another.
Formula Used:
Volume of cube $ = {a^3}$
Surface Area of cylinder $ = 2\pi r\left( {r + h} \right)$
Relative density $ = \dfrac{{Density}}{{{\text{Density of water}}}} = \dfrac{\rho }{{{\rho _w}}}$
Complete answer:
(a) We know that,
$1m{\text{ }} = {\text{ }}100cm$
$1cm{\text{ }} = {\text{ }}0.01m$
Volume of the cube having side 1cm is given by,
Volume of cube $ = {a^3}$
$\eqalign{
& = {\left( {1cm} \right)^3} \cr
& = {\left( {0.01m} \right)^3} \cr
& = {10^{ - 6}}{m^3} \cr} $
(b) Surface area of a solid cylinder is given by,
Surface Area of cylinder = Curved surface area + area of top + area of the base
$\eqalign{
& = 2\pi rh + \pi {r^2} + \pi {r^2} \cr
& = 2\pi r\left( {r + h} \right) \cr} $
According to the question,
$\eqalign{
& r{\text{ }} = {\text{ }}2cm{\text{ }} = {\text{ }}20mm \cr
& h{\text{ }} = {\text{ }}10cm{\text{ }} = {\text{ }}100mm \cr} $
Surface area of solid cylinder $ = 2\pi r\left( {r + h} \right) = 2 \times 3.14 \times 20\left( {20 + 100} \right)m{m^2}$
$ = 15072m{m^2}$
(C) It is given that the speed of a moving vehicle is 18km/hr
To find the distance covered by the moving vehicle in metres in one second, we will convert the speed of the moving vehicle from km/hr to m/s.
i.e. $1km{\text{ }} = {\text{ }}1000m$
$1hr = \left( {60 \times 60} \right)s = 3600s$
1km/hr $ = \dfrac{{1000m}}{{3600s}} = \dfrac{5}{{18}}m/s$
So, $18km/h{\text{ }} = {\text{ }}5m/s$.
Thus, distance travelled by a moving vehicle in one second is 5 metre.
(d) Mathematically relative density is given as,
Relative density $ = \dfrac{{Density}}{{{\text{Density of water}}}} = \dfrac{\rho }{{{\rho _w}}}$
${\rho _w} = 1000kg/{m^3}$
It is given that the relative density of lead is 11.3.
So, $\rho = 11.3 \times 1000kg/{m^3}$
Now, we know that
$1kg{\text{ }} = {\text{ }}1000g$
$1m{\text{ }} = {\text{ }}100cm$
Substituting these in ‘$\rho $’ we get,
$\eqalign{
& \rho = 1.13 \times {10^4}kg/{m^3} \cr
& = 1.13 \times {10^4} \times \dfrac{{1000g}}{{{{100}^3}c{m^3}}} \cr
& = 11.3g/c{m^3} \cr} $
Thus, the density is $11.3g/c{m^3}$ or $1.13 \times {10^4}kg/{m^3}$.
Hence, (a) The volume of a cube of side 1cm is equal to ${10^{ - 6}}{m^3}$ .
(b) The surface of a solid cylinder of radius 2.0cm and height 10.0cm is equal to $15072m{m^2}$ .
(c) A vehicle moving with a speed of 18 km/h covers 5 metres in one second.
(d) The relative density of lead is 11.3. Its density is $11.3g/c{m^3}$or $1.13 \times {10^4}kg/{m^3}$.
Note:
Unit conversion is necessary because there are times when the units used in some measurement do not match the measurement preference then in such cases those units are converted to such extent that it can be understood directly and can be applied easily.
Formula Used:
Volume of cube $ = {a^3}$
Surface Area of cylinder $ = 2\pi r\left( {r + h} \right)$
Relative density $ = \dfrac{{Density}}{{{\text{Density of water}}}} = \dfrac{\rho }{{{\rho _w}}}$
Complete answer:
(a) We know that,
$1m{\text{ }} = {\text{ }}100cm$
$1cm{\text{ }} = {\text{ }}0.01m$
Volume of the cube having side 1cm is given by,
Volume of cube $ = {a^3}$
$\eqalign{
& = {\left( {1cm} \right)^3} \cr
& = {\left( {0.01m} \right)^3} \cr
& = {10^{ - 6}}{m^3} \cr} $
(b) Surface area of a solid cylinder is given by,
Surface Area of cylinder = Curved surface area + area of top + area of the base
$\eqalign{
& = 2\pi rh + \pi {r^2} + \pi {r^2} \cr
& = 2\pi r\left( {r + h} \right) \cr} $
According to the question,
$\eqalign{
& r{\text{ }} = {\text{ }}2cm{\text{ }} = {\text{ }}20mm \cr
& h{\text{ }} = {\text{ }}10cm{\text{ }} = {\text{ }}100mm \cr} $
Surface area of solid cylinder $ = 2\pi r\left( {r + h} \right) = 2 \times 3.14 \times 20\left( {20 + 100} \right)m{m^2}$
$ = 15072m{m^2}$
(C) It is given that the speed of a moving vehicle is 18km/hr
To find the distance covered by the moving vehicle in metres in one second, we will convert the speed of the moving vehicle from km/hr to m/s.
i.e. $1km{\text{ }} = {\text{ }}1000m$
$1hr = \left( {60 \times 60} \right)s = 3600s$
1km/hr $ = \dfrac{{1000m}}{{3600s}} = \dfrac{5}{{18}}m/s$
So, $18km/h{\text{ }} = {\text{ }}5m/s$.
Thus, distance travelled by a moving vehicle in one second is 5 metre.
(d) Mathematically relative density is given as,
Relative density $ = \dfrac{{Density}}{{{\text{Density of water}}}} = \dfrac{\rho }{{{\rho _w}}}$
${\rho _w} = 1000kg/{m^3}$
It is given that the relative density of lead is 11.3.
So, $\rho = 11.3 \times 1000kg/{m^3}$
Now, we know that
$1kg{\text{ }} = {\text{ }}1000g$
$1m{\text{ }} = {\text{ }}100cm$
Substituting these in ‘$\rho $’ we get,
$\eqalign{
& \rho = 1.13 \times {10^4}kg/{m^3} \cr
& = 1.13 \times {10^4} \times \dfrac{{1000g}}{{{{100}^3}c{m^3}}} \cr
& = 11.3g/c{m^3} \cr} $
Thus, the density is $11.3g/c{m^3}$ or $1.13 \times {10^4}kg/{m^3}$.
Hence, (a) The volume of a cube of side 1cm is equal to ${10^{ - 6}}{m^3}$ .
(b) The surface of a solid cylinder of radius 2.0cm and height 10.0cm is equal to $15072m{m^2}$ .
(c) A vehicle moving with a speed of 18 km/h covers 5 metres in one second.
(d) The relative density of lead is 11.3. Its density is $11.3g/c{m^3}$or $1.13 \times {10^4}kg/{m^3}$.
Note:
Unit conversion is necessary because there are times when the units used in some measurement do not match the measurement preference then in such cases those units are converted to such extent that it can be understood directly and can be applied easily.
Watch videos on
Fill in the blanks
(a) The volume of a cube of side 1cm is equal to ____ ${m^3}$.
(b) The surface of a solid cylinder of radius 2.0cm and height 10.0cm is equal to ____ ${\left( {mm} \right)^2}$
(c) A vehicle moving with a speed of 18 km/h covers ____ metres in one second.
(d) The relative density of lead is 11.3. Its density is ____ $g/c{m^3}$ or ____ $kg/{m^3}$.
(a) The volume of a cube of side 1cm is equal to ____ ${m^3}$.
(b) The surface of a solid cylinder of radius 2.0cm and height 10.0cm is equal to ____ ${\left( {mm} \right)^2}$
(c) A vehicle moving with a speed of 18 km/h covers ____ metres in one second.
(d) The relative density of lead is 11.3. Its density is ____ $g/c{m^3}$ or ____ $kg/{m^3}$.

NCERT EXERCISE 1.1 | NCERT Solution for Class 11 Physics Chapter 1 | Units and Measurement NCERT
Subscribe
likes
54.6K Views
2 years ago
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

