Excluding the stoppages the speed of a bus is 54 km/h and including stoppages it is 45 km/h. For how many minutes does the bus stop per hour?
Answer
632.1k+ views
Hint: To solve these types of questions we have to calculate the distance first the distance is covered less due to stoppage. Consider that but travelling for just an hour and solve the question.
Complete step-by-step answer:
Given:
Speed of bus excluding stoppages =$54\text{ km/h}$
Speed of bus including stoppages = $45\text{ km/h}$
To calculate: Minutes/per hour the bus stopped = ?
Distance covered by bus without stopping =$54\text{ km/h}$
Distance covered by bus with stopping =$45\text{ km/h}$
Due to stoppages it could $9\text{ km}\left( 54-45\text{ km} \right)$ less
Time taken to cover 9 km =?
$\text{time taken = }\dfrac{\text{distance}}{\text{speed}}$
Distance = 9 km
Speed = $54\text{ km/h}$
Substituting given values in the above formula we get,
Time taken =$\dfrac{9}{54}\text{ hour = }\dfrac{1}{6}\text{ hour}$.
$\Rightarrow 10\text{ minutes}$
Hence, the correct answer is $10$ minutes .
Note: For this type of question of questions always remember the formula Distance = Time $\times $ Speed.
If we want to convert speed given in km/ hour to m/s we multiply the speed in km/hr with a factor $\dfrac{5}{18}$ to convert into m/s.
Complete step-by-step answer:
Given:
Speed of bus excluding stoppages =$54\text{ km/h}$
Speed of bus including stoppages = $45\text{ km/h}$
To calculate: Minutes/per hour the bus stopped = ?
Distance covered by bus without stopping =$54\text{ km/h}$
Distance covered by bus with stopping =$45\text{ km/h}$
Due to stoppages it could $9\text{ km}\left( 54-45\text{ km} \right)$ less
Time taken to cover 9 km =?
$\text{time taken = }\dfrac{\text{distance}}{\text{speed}}$
Distance = 9 km
Speed = $54\text{ km/h}$
Substituting given values in the above formula we get,
Time taken =$\dfrac{9}{54}\text{ hour = }\dfrac{1}{6}\text{ hour}$.
$\Rightarrow 10\text{ minutes}$
Hence, the correct answer is $10$ minutes .
Note: For this type of question of questions always remember the formula Distance = Time $\times $ Speed.
If we want to convert speed given in km/ hour to m/s we multiply the speed in km/hr with a factor $\dfrac{5}{18}$ to convert into m/s.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Give me the opposite gender of Duck class 8 english CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Explain land use pattern in India and why has the land class 8 social science CBSE

