Determine the solubilities of silver chromate, barium chromate, ferric hydroxide, lead chloride and mercurous iodide at $298K$ from their solubility product constants. Determine also the molarities of individual ions.
The solubility product constants are:
Silver chromate, $1.1 \times {10^{ - 12}}$
Barium chromate, $1.2 \times {10^{ - 10}}$
Ferric hydroxide, $1.0 \times {10^{ - 38}}$
Lead dichloride, $1.6 \times {10^{ - 5}}$
Mercurous chloride, $4.5 \times {10^{ - 29}}$
Answer
619.5k+ views
Hint: ${K_{sp}}$ represents the level at which a solute dissolves in a solution. More soluble substances have higher ${K_{sp}}$ value, each concentration is raised to the power of the respective coefficient of ion in a balanced chemical equation to calculate ${K_{sp}}$.
Complete step by step answer:
Silver chromate, $A{g_2}Cr{O_4}$
\[A{g_2}Cr{O_4} \to 2A{g^ + } + Cr{O_4}^{2 - }\]
We can see that as $xM$ silver chromate dissociates the obtained concentration of both the ions will be ${\text{2x and x}}$.
$ \Rightarrow \left[ {A{g^ + }} \right] = 2x$ and \[\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = x\]
And the ${K_{sp}}$ will be
${K_{sp}} = \;{\left[ {A{g^ + }} \right]^2}\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right]$
${K_{sp}} = \;{\left( {2x} \right)^2}\left( x \right) = 4{x^3}$
And we have already provided the value of ${K_{sp}}$ so we will compare it with our result.
$ \Rightarrow 4{x^3} = 1.1 \times {10^{ - 12}}$
$ \Rightarrow x = 6.5 \times {10^{ - 5}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
$\left[ {A{g^ + }} \right] = 2x = 2 \times 6.5 \times {10^{ - 5}} = 1.30 \times {10^{ - 4}}$ and \[\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = 6.5 \times {10^{ - 5}}\]
Barium chromate,$BaCr{O_4}$
\[BaCr{O_4} \to B{a^{ + 2}} + Cr{O_4}^{2 - }\]
We can see that as $xM$ barium chromate dissociates the obtained concentration of both the ions will be ${\text{x}}$.
$ \Rightarrow \left[ {B{a^{ + 2}}} \right] = x$ and \[\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = x\]
And the ${K_{sp}}$ will be
${K_{sp}} = \;\left[ {B{a^{ + 2}}} \right]\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right]$
${K_{sp}} = \;\left( x \right)\left( x \right) = {x^2}$
And we have already provided the value of ${K_{sp}}$ so we will compare it with our result.
$ \Rightarrow {x^2} = 1.2 \times {10^{ - 10}}$
$ \Rightarrow x = 1.09 \times {10^{ - 5}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
$ \Rightarrow \left[ {B{a^{ + 2}}} \right] = \left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = 1.09 \times {10^{ - 5}}$
Similarly for ferric hydroxide,$Fe{(OH)_3}$
\[Fe{(OH)_3} \to F{e^{ + 3}} + 3O{H^ - }\]
$\left[ {F{e^{ + 3}}} \right] = x,\left[ {O{H^ - }} \right] = 3x$
${K_{sp}} = x \times {\left( {3x} \right)^3} = 27{x^4} = 1.0 \times {10^{ - 38}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
\[[F{e^{ + 3}}] = x = 1.38 \times {10^{ - 10}}M\] and \[[O{H^ - }] = 3x = 4.14 \times {10^{ - 10}}M\]
Lead dichloride,$PbC{l_2}$
\[PbC{l_2} \to P{b^{ + 2}} + 2C{l^ - }\]
$\left[ {P{b^{ + 2}}} \right] = x,\left[ {C{l^ - }} \right] = 2x$
${K_{sp}} = x \times {\left( {2x} \right)^2} = 4{x^3} = 1.6 \times {10^{ - 5}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
\[[P{b^{ + 2}}] = x = 0.0159M\] and \[[C{l^ - }] = 2x = 0.0318M\]
Mercurous iodide,$H{g_2}{I_2}$
\[H{g_2}{I_2} \to 2H{g^ + } + 2{I^ - }\]
$\left[ {H{g^ + }} \right] = \left[ {{I^ - }} \right] = 2x$
${K_{sp}} = {\left( {2x} \right)^2} \times {\left( {2x} \right)^2} = 16{s^4} = 4.5 \times {10^{ - 29}}$
$x = 4.09 \times {10^{ - 8}}M$
Therefore the molarities of individual ions are,
$ \Rightarrow \left[ {H{g^ + }} \right] = \left[ {{I^ - }} \right] = 2 \times 4.09 \times {10^{ - 8}} = 8.18 \times {10^{ - 8}}M$.
Note:
The concentration used of each and every ion in the calculation of solubility product constant should be in molarity or mole per liter. Sometimes in numerical a term \[Q\](reaction quotient) is introduced, it is used to determine the precipitate formation, if $Q = {K_{sp}}$ , a precipitate will form.
Complete step by step answer:
Silver chromate, $A{g_2}Cr{O_4}$
\[A{g_2}Cr{O_4} \to 2A{g^ + } + Cr{O_4}^{2 - }\]
We can see that as $xM$ silver chromate dissociates the obtained concentration of both the ions will be ${\text{2x and x}}$.
$ \Rightarrow \left[ {A{g^ + }} \right] = 2x$ and \[\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = x\]
And the ${K_{sp}}$ will be
${K_{sp}} = \;{\left[ {A{g^ + }} \right]^2}\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right]$
${K_{sp}} = \;{\left( {2x} \right)^2}\left( x \right) = 4{x^3}$
And we have already provided the value of ${K_{sp}}$ so we will compare it with our result.
$ \Rightarrow 4{x^3} = 1.1 \times {10^{ - 12}}$
$ \Rightarrow x = 6.5 \times {10^{ - 5}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
$\left[ {A{g^ + }} \right] = 2x = 2 \times 6.5 \times {10^{ - 5}} = 1.30 \times {10^{ - 4}}$ and \[\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = 6.5 \times {10^{ - 5}}\]
Barium chromate,$BaCr{O_4}$
\[BaCr{O_4} \to B{a^{ + 2}} + Cr{O_4}^{2 - }\]
We can see that as $xM$ barium chromate dissociates the obtained concentration of both the ions will be ${\text{x}}$.
$ \Rightarrow \left[ {B{a^{ + 2}}} \right] = x$ and \[\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = x\]
And the ${K_{sp}}$ will be
${K_{sp}} = \;\left[ {B{a^{ + 2}}} \right]\left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right]$
${K_{sp}} = \;\left( x \right)\left( x \right) = {x^2}$
And we have already provided the value of ${K_{sp}}$ so we will compare it with our result.
$ \Rightarrow {x^2} = 1.2 \times {10^{ - 10}}$
$ \Rightarrow x = 1.09 \times {10^{ - 5}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
$ \Rightarrow \left[ {B{a^{ + 2}}} \right] = \left[ {Cr{O_4}^{2 - }} \right] = 1.09 \times {10^{ - 5}}$
Similarly for ferric hydroxide,$Fe{(OH)_3}$
\[Fe{(OH)_3} \to F{e^{ + 3}} + 3O{H^ - }\]
$\left[ {F{e^{ + 3}}} \right] = x,\left[ {O{H^ - }} \right] = 3x$
${K_{sp}} = x \times {\left( {3x} \right)^3} = 27{x^4} = 1.0 \times {10^{ - 38}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
\[[F{e^{ + 3}}] = x = 1.38 \times {10^{ - 10}}M\] and \[[O{H^ - }] = 3x = 4.14 \times {10^{ - 10}}M\]
Lead dichloride,$PbC{l_2}$
\[PbC{l_2} \to P{b^{ + 2}} + 2C{l^ - }\]
$\left[ {P{b^{ + 2}}} \right] = x,\left[ {C{l^ - }} \right] = 2x$
${K_{sp}} = x \times {\left( {2x} \right)^2} = 4{x^3} = 1.6 \times {10^{ - 5}}$
Therefore the molarities of individual ions are,
\[[P{b^{ + 2}}] = x = 0.0159M\] and \[[C{l^ - }] = 2x = 0.0318M\]
Mercurous iodide,$H{g_2}{I_2}$
\[H{g_2}{I_2} \to 2H{g^ + } + 2{I^ - }\]
$\left[ {H{g^ + }} \right] = \left[ {{I^ - }} \right] = 2x$
${K_{sp}} = {\left( {2x} \right)^2} \times {\left( {2x} \right)^2} = 16{s^4} = 4.5 \times {10^{ - 29}}$
$x = 4.09 \times {10^{ - 8}}M$
Therefore the molarities of individual ions are,
$ \Rightarrow \left[ {H{g^ + }} \right] = \left[ {{I^ - }} \right] = 2 \times 4.09 \times {10^{ - 8}} = 8.18 \times {10^{ - 8}}M$.
Note:
The concentration used of each and every ion in the calculation of solubility product constant should be in molarity or mole per liter. Sometimes in numerical a term \[Q\](reaction quotient) is introduced, it is used to determine the precipitate formation, if $Q = {K_{sp}}$ , a precipitate will form.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

