
Cost of one apple is 3 times the cost of an orange. If price of 3 apples is 72 then price of 6 oranges will be Rs.____
A. 24
B. 36
C. 48
D. 72
Answer
511.2k+ views
Hint: We will first find the price of one apple by the given value of the price of 3 apples. The price of one apple is thrice the price of an orange. Hence, divide the price of one apple by 3 to find the price of one orange. At last, multiply the price of one orange by 6 to find the price of 6 oranges.
Complete step by step Answer:
We are given the price of 3 apples as 72.
We will first find the cost of one apple.
We will divide the total cost of apples by the number of apples.
That is, the price of one apple is
$\dfrac{{72}}{3} = 24$
We are also given that the cost of one apple is three times the cost of an orange.
That is 3 multiplied with the cost of an orange is 24.
Let the cost of the orange be $x$.
Then, $3x = 24$
On dividing the equation throughout by 3, we get,
\[x = 8\]
Hence, the cost of one orange is RS.8
But, we have to calculate the cost of 6 oranges.
We will multiply the cost of one orange with 6 to find the cost of 6 oranges.
Therefore, the cost of 6 oranges is 6×8=48
Hence, the cost of 6 oranges is RS. 48.
Therefore, option C is correct.
Note: When we find the price of one unit and then multiply it with the given number of units to find the total cost, it is known as the unitary method. Here, we have calculated the price of one orange and then multiplied with the number of oranges.
Complete step by step Answer:
We are given the price of 3 apples as 72.
We will first find the cost of one apple.
We will divide the total cost of apples by the number of apples.
That is, the price of one apple is
$\dfrac{{72}}{3} = 24$
We are also given that the cost of one apple is three times the cost of an orange.
That is 3 multiplied with the cost of an orange is 24.
Let the cost of the orange be $x$.
Then, $3x = 24$
On dividing the equation throughout by 3, we get,
\[x = 8\]
Hence, the cost of one orange is RS.8
But, we have to calculate the cost of 6 oranges.
We will multiply the cost of one orange with 6 to find the cost of 6 oranges.
Therefore, the cost of 6 oranges is 6×8=48
Hence, the cost of 6 oranges is RS. 48.
Therefore, option C is correct.
Note: When we find the price of one unit and then multiply it with the given number of units to find the total cost, it is known as the unitary method. Here, we have calculated the price of one orange and then multiplied with the number of oranges.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE

How many ten lakhs are in one crore-class-8-maths-CBSE

Name the states through which the Tropic of Cancer class 8 social science CBSE

Explain land use pattern in India and why has the land class 8 social science CBSE

When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE
