Cost of 4 dozen bananas is Rs 180. How many bananas can be purchased for Rs 90?
Last updated date: 29th Mar 2023
•
Total views: 216.9k
•
Views today: 1.93k
Answer
216.9k+ views
Hint : As the cost of 4 dozen bananas is Rs 180 then the cost of 1 banana is around Rs 3.7.
Given that, Cost of 4 dozen bananas = $180$ rupees
$\therefore $Cost of 1 dozen bananas = $\dfrac{{180}}{4} = 45$ rupees $ \ldots \left( 1 \right)$
As we know that 1 dozen $ = 12$items.
$\therefore $1 dozen bananas contains $12$ bananas.
From equation $\left( 1 \right)$, we calculate the cost of 1 dozen i.e. 12 bananas $ = 45$rupees
$\therefore $the cost of 1 banana $ = \dfrac{{45}}{{12}}$rupees $ \ldots \left( 2 \right)$
Since, we have to calculate the number of bananas that can be purchased for Rs 90, first we will calculate the number of bananas we can purchase for 1 rupee.
From equation $\left( 2 \right)$, we calculate the number of bananas for 1 rupee $ = \dfrac{{12}}{{45}}$
Now, Number of bananas for 90 rupees $ = 90 \times \dfrac{{12}}{{45}}$
$ = 24$
$\therefore $ Total number of 24 bananas can be purchased for 90 rupees.
Note: In such types of problems, one should always try to calculate the items per 1 rupee first and then multiply it by the required amount asked in the question or calculate the cost per 1 item and multiply it by the number of items.
Given that, Cost of 4 dozen bananas = $180$ rupees
$\therefore $Cost of 1 dozen bananas = $\dfrac{{180}}{4} = 45$ rupees $ \ldots \left( 1 \right)$
As we know that 1 dozen $ = 12$items.
$\therefore $1 dozen bananas contains $12$ bananas.
From equation $\left( 1 \right)$, we calculate the cost of 1 dozen i.e. 12 bananas $ = 45$rupees
$\therefore $the cost of 1 banana $ = \dfrac{{45}}{{12}}$rupees $ \ldots \left( 2 \right)$
Since, we have to calculate the number of bananas that can be purchased for Rs 90, first we will calculate the number of bananas we can purchase for 1 rupee.
From equation $\left( 2 \right)$, we calculate the number of bananas for 1 rupee $ = \dfrac{{12}}{{45}}$
Now, Number of bananas for 90 rupees $ = 90 \times \dfrac{{12}}{{45}}$
$ = 24$
$\therefore $ Total number of 24 bananas can be purchased for 90 rupees.
Note: In such types of problems, one should always try to calculate the items per 1 rupee first and then multiply it by the required amount asked in the question or calculate the cost per 1 item and multiply it by the number of items.
Recently Updated Pages
If ab and c are unit vectors then left ab2 right+bc2+ca2 class 12 maths JEE_Main

A rod AB of length 4 units moves horizontally when class 11 maths JEE_Main

Evaluate the value of intlimits0pi cos 3xdx A 0 B 1 class 12 maths JEE_Main

Which of the following is correct 1 nleft S cup T right class 10 maths JEE_Main

What is the area of the triangle with vertices Aleft class 11 maths JEE_Main

The coordinates of the points A and B are a0 and a0 class 11 maths JEE_Main

Trending doubts
What was the capital of Kanishka A Mathura B Purushapura class 7 social studies CBSE

Fill in the blanks A 1 lakh ten thousand B 1 million class 9 maths CBSE

1 million is equivalent to which of the following -class-6-maths-CBSE

How does Amoeba obtain its food a Endocytosis b Exocytosis class 11 biology ICSE

The number of million in one crore are a 10 b 20 c-class-5-maths-CBSE

What is the meaning of adult franchise

The southernmost point of the Indian mainland is known class 7 social studies CBSE

How do you split the middle term in quadratic equa class 10 maths CBSE

Guru Purnima speech in English in 100 words class 7 english CBSE
