
Copper has one conduction electron per atom. Its density is \[8.89g/{m^3}\] and its atomic mass is \[6.3g/mol\]. if a copper wire of diameter \[1.0mm\] carries a current of \[2.0A\]. What is the drift speed of the electrons in the wire?
A. \[1.9 \times {10^{ - 4}}\]
B. \[2.9 \times {10^{ - 4}}\]
C. \[1.9 \times {10^4}\]
D. \[2.9 \times {10^4}\]
Answer
495.6k+ views
Hint: The speed of electricity is determined as the current of an electric charge traveling through a metal wire. The speed of the electrons in the wire is based on the number of electrons passing by one section of the wire per second, the density of the electron, and the cross-section area of the wire.
The current of the wire related to \[I = \dfrac{{\Delta Q}}{{\Delta t}}\]
Formula used:
From the formula of the current of the wire, we can calculate the speed of the electron in the wire \[{V_d} = \dfrac{I}{{Aq{n_e}}}\]
Complete step by step solution:
Let the density of the copper \[\rho = 8.89g/c{m^3}\]\[ = 8.89 \times {10^6}g/{m^3}\]
The atomic mass of the copper is \[M = 63.54g/mol\] the diameter of the copper wire \[d = 1.0mm\]\[ = {10^{ - 3}}m\]
And, carried current of \[I = 2.0A\]
We know, Avogadro constant \[{N_A} = 6.023 \times {10^{23}}\]
\[\therefore \]Copper atoms per unit volume \[{n_{cu}} = \dfrac{{\rho {N_A}}}{M}\]
\[{n_{cu}} = \dfrac{{8.89 \times {{10}^6} \times 6.023 \times {{10}^{23}}}}{{63.54}}\]\[ = 8.43 \times {10^{28}}\]\[Cu\] atoms per \[{m^3}\]
One copper atom gives one conduction electron.
\[\therefore \]Number of conduction electrons \[{n_e} = 8.43 \times {10^{28}}\] electron \[{m^3}\]
The cross-section area of the wire \[A = \dfrac{{\pi {d^2}}}{4}\]
\[ \Rightarrow A = \dfrac{{\pi {{\left( {{{10}^{ - 3}}} \right)}^2}}}{4}\]\[ = 7.85 \times {10^{ - 7}}{m^2}\]
\[\therefore \] The drift speed of the electrons in the wire \[{V_d} = \dfrac{I}{{Aq{n_e}}}\]
\[ \Rightarrow {V_d} = \dfrac{2}{{\left( {7.85 \times {{10}^{ - 7}}} \right)\left( {1.6 \times {{10}^{ - 19}}} \right)\left( {8.43 \times {{10}^{28}}} \right)}}\]\[ = 1.9 \times {10^{ - 4}}m/s\]
\[\therefore \]The correct answer is option A.
Note:
There are three different velocities present when the electrical current travels through a metal wire.
1) The individual electron velocity. 2) The electron drift velocity. 3) The signal velocity.
The speed of an electron in a wire is slow compared to the speed of light in air. The resistance of the wire has only a small effect almost negligible on the speed of a signal in a transmission line.
The current of the wire related to \[I = \dfrac{{\Delta Q}}{{\Delta t}}\]
Formula used:
From the formula of the current of the wire, we can calculate the speed of the electron in the wire \[{V_d} = \dfrac{I}{{Aq{n_e}}}\]
Complete step by step solution:
Let the density of the copper \[\rho = 8.89g/c{m^3}\]\[ = 8.89 \times {10^6}g/{m^3}\]
The atomic mass of the copper is \[M = 63.54g/mol\] the diameter of the copper wire \[d = 1.0mm\]\[ = {10^{ - 3}}m\]
And, carried current of \[I = 2.0A\]
We know, Avogadro constant \[{N_A} = 6.023 \times {10^{23}}\]
\[\therefore \]Copper atoms per unit volume \[{n_{cu}} = \dfrac{{\rho {N_A}}}{M}\]
\[{n_{cu}} = \dfrac{{8.89 \times {{10}^6} \times 6.023 \times {{10}^{23}}}}{{63.54}}\]\[ = 8.43 \times {10^{28}}\]\[Cu\] atoms per \[{m^3}\]
One copper atom gives one conduction electron.
\[\therefore \]Number of conduction electrons \[{n_e} = 8.43 \times {10^{28}}\] electron \[{m^3}\]
The cross-section area of the wire \[A = \dfrac{{\pi {d^2}}}{4}\]
\[ \Rightarrow A = \dfrac{{\pi {{\left( {{{10}^{ - 3}}} \right)}^2}}}{4}\]\[ = 7.85 \times {10^{ - 7}}{m^2}\]
\[\therefore \] The drift speed of the electrons in the wire \[{V_d} = \dfrac{I}{{Aq{n_e}}}\]
\[ \Rightarrow {V_d} = \dfrac{2}{{\left( {7.85 \times {{10}^{ - 7}}} \right)\left( {1.6 \times {{10}^{ - 19}}} \right)\left( {8.43 \times {{10}^{28}}} \right)}}\]\[ = 1.9 \times {10^{ - 4}}m/s\]
\[\therefore \]The correct answer is option A.
Note:
There are three different velocities present when the electrical current travels through a metal wire.
1) The individual electron velocity. 2) The electron drift velocity. 3) The signal velocity.
The speed of an electron in a wire is slow compared to the speed of light in air. The resistance of the wire has only a small effect almost negligible on the speed of a signal in a transmission line.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

