
Calculate the $pH$ of a buffer solution prepared by dissolving $30g$ of $N{a_2}C{O_3}$ in $500mL$ of an aqueous solution containing $150mL$ of $1M$ $HCl$ . (${K_a}$ for $HCO_3^ - $ = $5.63 \times {10^{ - 11}}$ )
A. $8.197$
B. $9.197$
C. $10.437$
D. $11.197$
Answer
583.5k+ views
Hint:A buffer solution is an aqueous solution that consists of a mixture of a weak acid and its conjugate base, or vice versa. Its \[pH\] changes up to a very small margin, when a very small amount of a strong acid or a base is added to it. Buffer solutions are used as a means of keeping pH at a nearly constant value in a wide variety of chemical applications.
Complete step by step answer:
The reaction of the hydrochloric acid with the sodium carbonate to neutralize the corresponding base is as follows:
$N{a_2}C{O_3} + 2HCl \to 2NaCl + {H_2}C{O_3}$
The number of moles is determined by the following formula:
$n = \dfrac{w}{{{M_w}}}$
Where, $n = $ number of moles
$w = $ weight of the given solute
${M_w} = $ molecular weight of the given solute
Now, applying the above formula to determine the number of moles of sodium carbonate, we have:
${n_{N{a_2}C{O_3}}} = \dfrac{w}{{{M_w}}} = \dfrac{{30}}{{106}} = 0.28$
The number of moles is also determined by the following formula:
$n = M \times V$
Where, $n = $number of moles
$M = $ molarity of the solution
$V = $ volume of the solution
Now, applying the above formula to determine the number of moles of hydrochloric acid, we have:
${n_{HCl}} = 1 \times \dfrac{{150}}{{1000}} = 0.15$
Thus, after neutralization, the remaining moles of $N{a_2}C{O_3} = 0.28 - 0.15 = 0.13$
Thus, concentration of $N{a_2}C{O_3} = \dfrac{n}{V} = \dfrac{{0.13}}{{(0.15 + 0.5)L}}M$
The concentration of $0.15moles$ of the salt formed after neutralization = $\dfrac{n}{V} = \dfrac{{0.15}}{{(0.15 + 0.5)L}}M$
The $pH$ of the buffer solution = $pH = p{K_a} + \log \dfrac{{[salt]}}{{[base]}}$
Substituting the value of the concentration of the salt and base in the above equation, we have:
$pH = p{K_a} + \log \dfrac{{[0.15]}}{{[0.13]}}$ ….(i)
As the value of ${K_a}$ for $HCO_3^ - $ = $5.63 \times {10^{ - 11}}$
Hence, $p{K_a} = - \log (5.63 \times {10^{ - 11}}) = 11 - 0.68 = 10.32$
Substituting the value of $p{K_a}$ in equation (i), we have:
$pH = 10.32 + \log \dfrac{{0.15}}{{0.13}} = 10.32 + 0.117 = 10.437$
Thus, the correct option is C. $10.437$.
Note: The \[p{K_a}\] value is one of the various methods that is used to indicate the strength of an acid. \[p{K_a}\] is defined as the negative log of the acid dissociation constant or \[{K_a}\] value. A lower \[p{K_a}\]value indicates that the acid is strong in nature. This means that the lower the value of \[p{K_a}\] , the more of the acid dissociates in the water.
Complete step by step answer:
The reaction of the hydrochloric acid with the sodium carbonate to neutralize the corresponding base is as follows:
$N{a_2}C{O_3} + 2HCl \to 2NaCl + {H_2}C{O_3}$
The number of moles is determined by the following formula:
$n = \dfrac{w}{{{M_w}}}$
Where, $n = $ number of moles
$w = $ weight of the given solute
${M_w} = $ molecular weight of the given solute
Now, applying the above formula to determine the number of moles of sodium carbonate, we have:
${n_{N{a_2}C{O_3}}} = \dfrac{w}{{{M_w}}} = \dfrac{{30}}{{106}} = 0.28$
The number of moles is also determined by the following formula:
$n = M \times V$
Where, $n = $number of moles
$M = $ molarity of the solution
$V = $ volume of the solution
Now, applying the above formula to determine the number of moles of hydrochloric acid, we have:
${n_{HCl}} = 1 \times \dfrac{{150}}{{1000}} = 0.15$
Thus, after neutralization, the remaining moles of $N{a_2}C{O_3} = 0.28 - 0.15 = 0.13$
Thus, concentration of $N{a_2}C{O_3} = \dfrac{n}{V} = \dfrac{{0.13}}{{(0.15 + 0.5)L}}M$
The concentration of $0.15moles$ of the salt formed after neutralization = $\dfrac{n}{V} = \dfrac{{0.15}}{{(0.15 + 0.5)L}}M$
The $pH$ of the buffer solution = $pH = p{K_a} + \log \dfrac{{[salt]}}{{[base]}}$
Substituting the value of the concentration of the salt and base in the above equation, we have:
$pH = p{K_a} + \log \dfrac{{[0.15]}}{{[0.13]}}$ ….(i)
As the value of ${K_a}$ for $HCO_3^ - $ = $5.63 \times {10^{ - 11}}$
Hence, $p{K_a} = - \log (5.63 \times {10^{ - 11}}) = 11 - 0.68 = 10.32$
Substituting the value of $p{K_a}$ in equation (i), we have:
$pH = 10.32 + \log \dfrac{{0.15}}{{0.13}} = 10.32 + 0.117 = 10.437$
Thus, the correct option is C. $10.437$.
Note: The \[p{K_a}\] value is one of the various methods that is used to indicate the strength of an acid. \[p{K_a}\] is defined as the negative log of the acid dissociation constant or \[{K_a}\] value. A lower \[p{K_a}\]value indicates that the acid is strong in nature. This means that the lower the value of \[p{K_a}\] , the more of the acid dissociates in the water.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

