
Calculate the \[\left[ {C{l^ - }} \right]\] , \[\left[ {N{a^ + }} \right]\] , \[\left[ {{H^ + }} \right]\] , \[\left[ {O{H^ - }} \right]\] and pH of the resulting solution obtained by mixing \[50mL\] of \[0.6N\] \[HCl\] and \[50mL\] of \[0.3N\] \[NaOH\] .
Answer
561.3k+ views
Hint: We need to know the definition of pH and the concept of normality and molarity. Molarity, M is defined as the number of moles of solute per liter of solution and is given by the formula:
$M = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$ .
Normality, N is described as the number of gram or mole equivalents of solute present in one litre of a solution. For a monovalent compound, i.e, compounds whose constituent elements have a valency of 1, Normality=Molarity. Also, $pH = - \log \left[ {{H^ + }} \right]$ .
Complete step by step answer:
From the given question:
Volume of \[HCl = 50ml\]
Concentration of \[HCl = 0.6N\]
Therefore, number of moles of \[HCl\] = Normality X volume of solution = \[0.6 \times 50 = 30\]
Similarly,
Volume of \[NaOH = 50mL\]
Concentration of \[NaOH = 0.3N\]
Therefore, number of moles of \[NaOH\] = Normality X volume of solution =\[0.3 \times 50 = 15\]
When \[50mL\] of \[0.6N\]\[HCl\] and \[50mL\] of \[0.3N\] \[NaOH\] are mixed, the following reaction takes place: \[HCl + NaOH \to NaCl + {H_2}O\]
No. Of moles of \[HCl\] involved in the initial reaction when no products are formed = 30
No. Of moles of \[NaOH\] involved in the initial reaction when no products are formed = 15
Since 15 moles of \[NaOH\] are involved, it is capable of consuming only 15 moles.
Therefore, in the reactants:
No. Of moles of \[HCl\] left after the products are formed=15
No. Of moles of \[NaOH\] left after the products are formed =0
In the products:
No. Of moles of \[NaCl\] formed = 15
No. Of moles of \[{H_2}O\] formed =15
Total volume after the reaction \[ = 50mL + 50mL\]
Total volume after the reaction is $100mL$ .
Hence,
Concentration of \[C{l^ - }\], $\left[ {C{l^ - }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$ = $\dfrac{{15 + 15}}{{100}}$ ( \[15\] moles from \[HCl\] and \[15\] moles from \[NaCl\])
Concentration of $C{l^ - }$ = $\dfrac{{30}}{{100}} = 0.3M$
Concentration of \[N{a^ + }\] , $\left[ {N{a^ + }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$ = $\dfrac{{15}}{{100}}$ ( \[15\] moles from \[NaCl\] )
Concentration of $N{a^ + } = 0.15M$
Concentration of \[{H^ + }\], $\left[ {{H^ + }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$=$\dfrac{{15}}{{100}}$( \[15\] moles from \[NaCl\] )
Concentration of ${H^ + } = 0.15M$
Concentration of \[O{H^ - }\], $\left[ {O{H^ - }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$= \[\dfrac{{{{10}^{ - 14}}}}{{0.15}}\] (in terms of water)
Concentration of $O{H^ - } = 6.6 \times {10^{ - 14}}M$
Also, pH of the resulting reaction=\[pH = - log\left[ {{H^ + }} \right] = - log0.15 = 0.8239\] .
Note: We must be noted that Molarity is a measurement of the moles in the total volume of the solution, whereas Normality is a measurement of the gram equivalent in relation to the total volume of the solution. The number of moles is also called milliequivalent. Also, the concentration of the constituent atoms can be expressed both in terms of molarity and normality as it is a monovalent compound.
$M = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$ .
Normality, N is described as the number of gram or mole equivalents of solute present in one litre of a solution. For a monovalent compound, i.e, compounds whose constituent elements have a valency of 1, Normality=Molarity. Also, $pH = - \log \left[ {{H^ + }} \right]$ .
Complete step by step answer:
From the given question:
Volume of \[HCl = 50ml\]
Concentration of \[HCl = 0.6N\]
Therefore, number of moles of \[HCl\] = Normality X volume of solution = \[0.6 \times 50 = 30\]
Similarly,
Volume of \[NaOH = 50mL\]
Concentration of \[NaOH = 0.3N\]
Therefore, number of moles of \[NaOH\] = Normality X volume of solution =\[0.3 \times 50 = 15\]
When \[50mL\] of \[0.6N\]\[HCl\] and \[50mL\] of \[0.3N\] \[NaOH\] are mixed, the following reaction takes place: \[HCl + NaOH \to NaCl + {H_2}O\]
No. Of moles of \[HCl\] involved in the initial reaction when no products are formed = 30
No. Of moles of \[NaOH\] involved in the initial reaction when no products are formed = 15
Since 15 moles of \[NaOH\] are involved, it is capable of consuming only 15 moles.
Therefore, in the reactants:
No. Of moles of \[HCl\] left after the products are formed=15
No. Of moles of \[NaOH\] left after the products are formed =0
In the products:
No. Of moles of \[NaCl\] formed = 15
No. Of moles of \[{H_2}O\] formed =15
Total volume after the reaction \[ = 50mL + 50mL\]
Total volume after the reaction is $100mL$ .
Hence,
Concentration of \[C{l^ - }\], $\left[ {C{l^ - }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$ = $\dfrac{{15 + 15}}{{100}}$ ( \[15\] moles from \[HCl\] and \[15\] moles from \[NaCl\])
Concentration of $C{l^ - }$ = $\dfrac{{30}}{{100}} = 0.3M$
Concentration of \[N{a^ + }\] , $\left[ {N{a^ + }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$ = $\dfrac{{15}}{{100}}$ ( \[15\] moles from \[NaCl\] )
Concentration of $N{a^ + } = 0.15M$
Concentration of \[{H^ + }\], $\left[ {{H^ + }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$=$\dfrac{{15}}{{100}}$( \[15\] moles from \[NaCl\] )
Concentration of ${H^ + } = 0.15M$
Concentration of \[O{H^ - }\], $\left[ {O{H^ - }} \right] = \dfrac{{{\text{Number of moles of solute}}}}{{{\text{volume of solution in litres}}}}$= \[\dfrac{{{{10}^{ - 14}}}}{{0.15}}\] (in terms of water)
Concentration of $O{H^ - } = 6.6 \times {10^{ - 14}}M$
Also, pH of the resulting reaction=\[pH = - log\left[ {{H^ + }} \right] = - log0.15 = 0.8239\] .
Note: We must be noted that Molarity is a measurement of the moles in the total volume of the solution, whereas Normality is a measurement of the gram equivalent in relation to the total volume of the solution. The number of moles is also called milliequivalent. Also, the concentration of the constituent atoms can be expressed both in terms of molarity and normality as it is a monovalent compound.
Recently Updated Pages
Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

The coating formed on the metals such as iron silver class 12 chemistry CBSE

Metals are refined by using different methods Which class 12 chemistry CBSE

What do you understand by denaturation of proteins class 12 chemistry CBSE

Assertion Nitrobenzene is used as a solvent in FriedelCrafts class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

