
By the use of an A.C voltmeter the potential difference in the electrical line in a house is found to be $234V$. When the line frequency is found to be \[50\dfrac{\text{cycles}}{\text{second}}\], then what will be the equation for the line voltage?
\[\begin{align}
& A.V=165\sin \left( 100\pi t \right) \\
& B.V=331\sin \left( 100\pi t \right) \\
& C.V=220\sin \left( 100\pi t \right) \\
& D.V=440\sin \left( 100\pi t \right) \\
\end{align}\]
Answer
571.8k+ views
Hint: The maximum voltage will be equivalent to the product of the square root of two and the root mean square velocity. The product of the angular velocity and the time taken will be equivalent to the product of the twice the pi, frequency and the time taken. This will help you in answering this question.
Complete step by step solution:
The equation of the voltage can be written as,
\[V={{V}_{0}}\sin \left( \omega t \right)\]
The root mean square voltage can be written as,
The maximum voltage will be equivalent to the product of the square root of two and the root mean square velocity. This can be written as,
\[{{V}_{rms}}=234V\]
Substituting the values in the equation,
\[{{V}_{0}}=\sqrt{2}\times 234V\]
Simplifying the equation can be written as,
\[{{V}_{0}}=331V\]
The product of the angular velocity and the time taken will be equivalent to the product of the twice the pi, frequency and the time taken. This can be written as,
\[\omega t=2\pi nt\]
Substituting the values in the equation,
\[\omega t=2\pi \times 50\times t=100\pi t\]
Thus, the equation of the line voltage can be given as,
\[V=331\sin \left( 100\pi t \right)\]
So, the correct answer is “Option B”.
Note: The rms voltage can be found by taking the square root of the mean of the squares of the velocity. Maximum voltage can be defined as the voltage at which an equipment that can be operated safely, without making any damage to the device itself.
Complete step by step solution:
The equation of the voltage can be written as,
\[V={{V}_{0}}\sin \left( \omega t \right)\]
The root mean square voltage can be written as,
The maximum voltage will be equivalent to the product of the square root of two and the root mean square velocity. This can be written as,
\[{{V}_{rms}}=234V\]
Substituting the values in the equation,
\[{{V}_{0}}=\sqrt{2}\times 234V\]
Simplifying the equation can be written as,
\[{{V}_{0}}=331V\]
The product of the angular velocity and the time taken will be equivalent to the product of the twice the pi, frequency and the time taken. This can be written as,
\[\omega t=2\pi nt\]
Substituting the values in the equation,
\[\omega t=2\pi \times 50\times t=100\pi t\]
Thus, the equation of the line voltage can be given as,
\[V=331\sin \left( 100\pi t \right)\]
So, the correct answer is “Option B”.
Note: The rms voltage can be found by taking the square root of the mean of the squares of the velocity. Maximum voltage can be defined as the voltage at which an equipment that can be operated safely, without making any damage to the device itself.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

Calculate the equivalent resistance between a and b class 12 physics CBSE

How many states of matter are there in total class 12 chemistry CBSE

Which of the following is the best conductor of electricity class 12 physics CBSE

