
What average speed, most nearly, is required to run a mile (1.6 km) in 4 minutes?
A. \[4.0m/s\]
B. \[7.0m/s\]
C. \[40.0m/s\]
D. \[400.0m/s\]
Answer
584.1k+ views
Hint:Here, we will apply the basic relationship between speed, distance and time.For any moving object, speed is defined as the distance travelled per unit time. The unit of speed is calculated as the unit of distance divided by the unit of time.
Mathematically, the speed is calculated as,
\[{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}}\]
The SI unit of speed is \[\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}\] and its dimension is, \[\left[ {{\text{L}}{{\text{T}}^{{\text{ - 1}}}}} \right]\]
Complete step-by-step solution:
Given that:
Distance is given as,
\[
d = 1{\text{mile}} \\
= 1.6{\text{km}} \\
\]
Travelling time is, \[t = 4{\text{minutes}}\]
From the basic conversion of primary units, we know that\[1{\text{km}} = 1000{\text{m}}\]
So the travelling distance will be converted as, \[d = 1.6 \times {10^3}{\text{m}}\].
From the basic conversion of primary units, we also know that\[1{\text{minute}} = 60{\text{seconds}}\]
So the travelling time can be converted as, \[t = 4 \times 60 = 240{\text{s}}\].
To solve this problem,we apply the basic relationship between velocity(speed),distance and time.
i.e. \[{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}}\]
Now put all the given values in their required converted units.
\[
{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}} \\
= \dfrac{{1.6 \times {{10}^3}{\text{m}}}}{{240{\text{s}}}} \\
= 6.67\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}} \\
\]
In this problem, the most nearly value of average speed is asked to calculate.The most nearly value of \[6.67\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}\] will be \[7.0\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}.\]
Therefore, the most nearly value of average speed is calculated as, \[7.0\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}.\]
Hence, the correct option for this problem is, B.
Note:- First of all, in this problem students can get confused between the terms speed and velocity. We need to understand that speed is a scalar quantity (it does not depend on the direction or position of the object). Mathematically, \[{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}}\]
While, velocity is a vector quantity (completely depends on the direction or position of the object).
Mathematically, \[{\text{Velocity = }}\dfrac{{{\text{Displacement}}}}{{{\text{Time}}}}\]
Mathematically, the speed is calculated as,
\[{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}}\]
The SI unit of speed is \[\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}\] and its dimension is, \[\left[ {{\text{L}}{{\text{T}}^{{\text{ - 1}}}}} \right]\]
Complete step-by-step solution:
Given that:
Distance is given as,
\[
d = 1{\text{mile}} \\
= 1.6{\text{km}} \\
\]
Travelling time is, \[t = 4{\text{minutes}}\]
From the basic conversion of primary units, we know that\[1{\text{km}} = 1000{\text{m}}\]
So the travelling distance will be converted as, \[d = 1.6 \times {10^3}{\text{m}}\].
From the basic conversion of primary units, we also know that\[1{\text{minute}} = 60{\text{seconds}}\]
So the travelling time can be converted as, \[t = 4 \times 60 = 240{\text{s}}\].
To solve this problem,we apply the basic relationship between velocity(speed),distance and time.
i.e. \[{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}}\]
Now put all the given values in their required converted units.
\[
{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}} \\
= \dfrac{{1.6 \times {{10}^3}{\text{m}}}}{{240{\text{s}}}} \\
= 6.67\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}} \\
\]
In this problem, the most nearly value of average speed is asked to calculate.The most nearly value of \[6.67\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}\] will be \[7.0\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}.\]
Therefore, the most nearly value of average speed is calculated as, \[7.0\dfrac{{\text{m}}}{{\text{s}}}.\]
Hence, the correct option for this problem is, B.
Note:- First of all, in this problem students can get confused between the terms speed and velocity. We need to understand that speed is a scalar quantity (it does not depend on the direction or position of the object). Mathematically, \[{\text{Speed = }}\dfrac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Time}}}}\]
While, velocity is a vector quantity (completely depends on the direction or position of the object).
Mathematically, \[{\text{Velocity = }}\dfrac{{{\text{Displacement}}}}{{{\text{Time}}}}\]
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

