
Assume that each atom of copper contributes one free electron. The density of copper is $9gc{m^{ - 3}}$ and the atomic weight of copper is $63$. If the current flowing through a copper wire of $1mm$ diameter is $1.1ampere$, the drift velocity of electrons will be:-
$(A)0.01mm{s^{ - 1}}$
$(B)0.02mm{s^{ - 1}}$
$(C)0.2mm{s^{ - 1}}$
$(D)0.1mm{s^{ - 1}}$
Answer
487.5k+ views
Hint: In order to solve this question firstly we will write the expression for finding the drift velocity of the electrons. Then we will find the required quantities and convert them into SI units. On putting all these values in the expression of drift velocity, we will arrive at the solution.
Complete answer:
In this question we are given that,
Density of copper $ = 9\dfrac{g}{{c{m^3}}}$
Atomic weight $ = 63$
Current flowing $ = 1.1A$
Diameter of the wire $ = 1mm$
The number of copper atoms $ = 6.022 \times {10^{23}}$ (the number of copper atoms is equal to the number of copper electrons)
We also know that,
$density = \dfrac{{mass}}{{volume}}$
On rearranging the above expression, we get,
$volume = \dfrac{{mass}}{{density}}$
On putting the required value of mass and density, we get,
$volume = \dfrac{{63}}{9}$
$volume = 7c{m^3}$
On converting the above value into SI unit, we get,
$volume = 7 \times {10^{ - 6}}{m^3}$
Now, we can find the value of $n$,
$n = \dfrac{{6.022 \times {{10}^{23}}}}{{7 \times {{10}^{ - 6}}}}$
$n = 0.86 \times {10^{29}}$
Area is given by the expression,
$A = \pi {r^2}$
$A = 3.14 \times {\left( {0.5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)^2}$
On solving the above value, we get,
$A = 0.78 \times {10^{ - 6}}{m^3}$
We know that the formula of drift velocity is given by the expression,
${v_d} = \dfrac{I}{{neA}}$
On substituting the required values in the above expression, we get,
${v_d} = \dfrac{{1.1}}{{0.86 \times {{10}^{29}} \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times 0.785 \times {{10}^{ - 6}}}}$
On further solving the above value, we get,
${v_d} = 0.1\dfrac{{mm}}{s}$
So, the correct answer is $(D)0.1mm{s^{ - 1}}$.
Note:
Various types of subatomic particles like electrons move in any random direction all the time. When these electrons are subjected to an electric field, then they do continue to move randomly, but they slowly drift in one particular direction, in the direction of the electric field applied. This net velocity at which the electrons start to drift is known as drift velocity.
Complete answer:
In this question we are given that,
Density of copper $ = 9\dfrac{g}{{c{m^3}}}$
Atomic weight $ = 63$
Current flowing $ = 1.1A$
Diameter of the wire $ = 1mm$
The number of copper atoms $ = 6.022 \times {10^{23}}$ (the number of copper atoms is equal to the number of copper electrons)
We also know that,
$density = \dfrac{{mass}}{{volume}}$
On rearranging the above expression, we get,
$volume = \dfrac{{mass}}{{density}}$
On putting the required value of mass and density, we get,
$volume = \dfrac{{63}}{9}$
$volume = 7c{m^3}$
On converting the above value into SI unit, we get,
$volume = 7 \times {10^{ - 6}}{m^3}$
Now, we can find the value of $n$,
$n = \dfrac{{6.022 \times {{10}^{23}}}}{{7 \times {{10}^{ - 6}}}}$
$n = 0.86 \times {10^{29}}$
Area is given by the expression,
$A = \pi {r^2}$
$A = 3.14 \times {\left( {0.5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)^2}$
On solving the above value, we get,
$A = 0.78 \times {10^{ - 6}}{m^3}$
We know that the formula of drift velocity is given by the expression,
${v_d} = \dfrac{I}{{neA}}$
On substituting the required values in the above expression, we get,
${v_d} = \dfrac{{1.1}}{{0.86 \times {{10}^{29}} \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times 0.785 \times {{10}^{ - 6}}}}$
On further solving the above value, we get,
${v_d} = 0.1\dfrac{{mm}}{s}$
So, the correct answer is $(D)0.1mm{s^{ - 1}}$.
Note:
Various types of subatomic particles like electrons move in any random direction all the time. When these electrons are subjected to an electric field, then they do continue to move randomly, but they slowly drift in one particular direction, in the direction of the electric field applied. This net velocity at which the electrons start to drift is known as drift velocity.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

Calculate the equivalent resistance between a and b class 12 physics CBSE

How many states of matter are there in total class 12 chemistry CBSE

Which of the following is the best conductor of electricity class 12 physics CBSE

