
An LPG cylinder weighs $14.8kg$ when empty. When full it weighs $29.0kg$ and after consumption, the weight of the full cylinder reduces to $23.2kg$. The volume of the gas consumed in cubic metres at the normal usage conditions is:
[Assume LPG to be $n - $butane with a normal boiling point of ${0^o}C$ .]
A. $V = 2.642{m^3}$
B. $V = 2.956{m^3}$
C. $V = 2.115{m^3}$
D. $V = 2.447{m^3}$
Answer
583.8k+ views
Hint:The ideal gas equation is the equation of state of a hypothetical ideal gas which follows all the gas laws at standard conditions of temperature, pressure and volume along with the number of moles of the gas. The inter-relation of Boyle’s law, Charle’s law, Gay Lussac’s law and Avogadro law gives an overall generalized ideal as equation.
Complete step by step answer:
According to the ideal gas equation, we know that:
$PV = nRT$
Where, $P = $ pressure of the ideal gas
$V = $ volume of the ideal gas
$n = $ number of moles of the gas
$R = $ universal gas constant$ = 0.0821L - atm{K^{ - 1}}mo{l^{ - 1}}$
$T = $ temperature of the gas
As per the question, weight of the empty cylinder =$14.8kg$
Weight of the fully filled cylinder =$29.0kg$
Weight of the cylinder after the gas has been consumed = $23.2kg$
The amount of gas consumed = Weight of the fully filled cylinder – Weight of the cylinder after gas consumption
So, the amount of gas consumed = $(29.0 - 23.2)kg = 5.8kg = 5800g$
The molecular mass of $n - $butane (${C_4}{H_{10}}$ ) = $58g$
The pressure at standard conditions = $1atm$
The room temperature =$298K$
Applying the ideal gas equation, we have:
$PV = nRT$
Here, number of moles = $n = \dfrac{w}{{{M_w}}} = \dfrac{{5800g}}{{58g}}$
Substituting the values in the ideal gas equation, we have:
$1 \times V = \dfrac{{5800}}{{58}} \times 0.0821 \times 298$
On solving, we get:
$V = 2447L = 2.447{m^3}$
Thus, the correct option is D. $V = 2.447{m^3}$.
Note:
The ideal gas equation is a combination of Boyle’s law, Charle’s law, Gay Lussac’s law and Avogadro law. The various gas laws are explained as:
(i) Boyle’s law: At a given temperature, the pressure of a gas is inversely proportional to the volume of the gas.
(ii) Charle’s law: The volume of a gas at constant temperature is directly proportional to the temperature of the gas.
(iii) Gay-Lussac’s law: The pressure of a given mass of gas is directly proportional to the absolute temperature of the gas, when the volume is kept constant.
(iv) Avogadro law: Equal volumes of all gases, at the same temperature and pressure, have the same number of molecules.
Complete step by step answer:
According to the ideal gas equation, we know that:
$PV = nRT$
Where, $P = $ pressure of the ideal gas
$V = $ volume of the ideal gas
$n = $ number of moles of the gas
$R = $ universal gas constant$ = 0.0821L - atm{K^{ - 1}}mo{l^{ - 1}}$
$T = $ temperature of the gas
As per the question, weight of the empty cylinder =$14.8kg$
Weight of the fully filled cylinder =$29.0kg$
Weight of the cylinder after the gas has been consumed = $23.2kg$
The amount of gas consumed = Weight of the fully filled cylinder – Weight of the cylinder after gas consumption
So, the amount of gas consumed = $(29.0 - 23.2)kg = 5.8kg = 5800g$
The molecular mass of $n - $butane (${C_4}{H_{10}}$ ) = $58g$
The pressure at standard conditions = $1atm$
The room temperature =$298K$
Applying the ideal gas equation, we have:
$PV = nRT$
Here, number of moles = $n = \dfrac{w}{{{M_w}}} = \dfrac{{5800g}}{{58g}}$
Substituting the values in the ideal gas equation, we have:
$1 \times V = \dfrac{{5800}}{{58}} \times 0.0821 \times 298$
On solving, we get:
$V = 2447L = 2.447{m^3}$
Thus, the correct option is D. $V = 2.447{m^3}$.
Note:
The ideal gas equation is a combination of Boyle’s law, Charle’s law, Gay Lussac’s law and Avogadro law. The various gas laws are explained as:
(i) Boyle’s law: At a given temperature, the pressure of a gas is inversely proportional to the volume of the gas.
(ii) Charle’s law: The volume of a gas at constant temperature is directly proportional to the temperature of the gas.
(iii) Gay-Lussac’s law: The pressure of a given mass of gas is directly proportional to the absolute temperature of the gas, when the volume is kept constant.
(iv) Avogadro law: Equal volumes of all gases, at the same temperature and pressure, have the same number of molecules.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

