
An electron with initial kinetic energy of 100 eV is accelerated through a potential difference of 50 V. Then find the de-Broglie wavelength of electron becomes
(A) $ 1\text{A}{}^\circ $
(B) $ \sqrt{1.5}\text{A}{}^\circ $
(C) $ \sqrt{3}\text{A}{}^\circ $
(D) $ 12\cdot 27\text{A}{}^\circ $
Answer
552.3k+ views
Hint: The wave associated with moving particles is called matter wave or de-Broglie wave whose wavelength is called de-Broglie wavelength.
$ \lambda =\dfrac{h}{mv} $
Where h is planck's constant, m is mass of particle and v is velocity of particle.
The kinetic energy is given by
$ \begin{align}
& v=\sqrt{\dfrac{2K}{m}} \\
& \lambda =\dfrac{h}{m\sqrt{2k/m}}=\dfrac{h}{\sqrt{2km}} \\
\end{align} $
Using the above formula, we will get the required result.
Complete step by step solution:
We have given, an electron having kinetic energy = 100 eV
An electron is accelerated through a potential difference, So additional kinetic energy is gains $ =\text{e}\left( 50\text{V} \right)=50\text{ev} $
Total kinetic energy is equal to $ =50 $ ev $ +100 $ ev $ =150 $ ev
$ =150\times 1\cdot 6\times {{10}^{-19}} $ J
The de-Broglie wavelength can be calculated from the following formula.
$ \begin{align}
& \lambda =\dfrac{h}{mv} \\
& \lambda =\dfrac{h}{\sqrt{2mk}} \\
\end{align} $ --- (1)
Mass of electron = $ 9.11\times {{10}^{-31}}kg $
Planck's constant = $ 6.63\times {{10}^{-34}} $ Js
Put all the values in eq. (1)
$ \begin{align}
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{\sqrt{2\times 9.11\times {{10}^{-31}}\times 150\times 1.6\times {{10}^{-19}}}} \\
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{\sqrt{4372.8\times {{10}^{-50}}}} \\
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{66.13\times {{10}^{-25}}} \\
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{6.613\times {{10}^{-24}}} \\
& \lambda ={{10}^{-10}}m \\
\end{align} $
$ \lambda =1\text{A}{}^\circ $
Hence, the de-Broglie wavelength is $ 1\text{A}{}^\circ $ .
So, the correct option is “A”.
Note:
Significance of de-Broglie equation.
De-Broglie proposed that as light exhibits both wave-like and particle-like properties, matter exhibits wave-like and particle-like properties. This nature was described as dual behavior of matter.
Another method.
Use direct formula, $ \lambda =\dfrac{12.27}{\sqrt{v}} $
V can be calculated as $ \dfrac{1}{2}m{{v}^{2}}=eV $ , Put the values in the above formula, we will get the same result.
$ \lambda =\dfrac{h}{mv} $
Where h is planck's constant, m is mass of particle and v is velocity of particle.
The kinetic energy is given by
$ \begin{align}
& v=\sqrt{\dfrac{2K}{m}} \\
& \lambda =\dfrac{h}{m\sqrt{2k/m}}=\dfrac{h}{\sqrt{2km}} \\
\end{align} $
Using the above formula, we will get the required result.
Complete step by step solution:
We have given, an electron having kinetic energy = 100 eV
An electron is accelerated through a potential difference, So additional kinetic energy is gains $ =\text{e}\left( 50\text{V} \right)=50\text{ev} $
Total kinetic energy is equal to $ =50 $ ev $ +100 $ ev $ =150 $ ev
$ =150\times 1\cdot 6\times {{10}^{-19}} $ J
The de-Broglie wavelength can be calculated from the following formula.
$ \begin{align}
& \lambda =\dfrac{h}{mv} \\
& \lambda =\dfrac{h}{\sqrt{2mk}} \\
\end{align} $ --- (1)
Mass of electron = $ 9.11\times {{10}^{-31}}kg $
Planck's constant = $ 6.63\times {{10}^{-34}} $ Js
Put all the values in eq. (1)
$ \begin{align}
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{\sqrt{2\times 9.11\times {{10}^{-31}}\times 150\times 1.6\times {{10}^{-19}}}} \\
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{\sqrt{4372.8\times {{10}^{-50}}}} \\
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{66.13\times {{10}^{-25}}} \\
& \lambda =\dfrac{6.63\times {{10}^{-34}}}{6.613\times {{10}^{-24}}} \\
& \lambda ={{10}^{-10}}m \\
\end{align} $
$ \lambda =1\text{A}{}^\circ $
Hence, the de-Broglie wavelength is $ 1\text{A}{}^\circ $ .
So, the correct option is “A”.
Note:
Significance of de-Broglie equation.
De-Broglie proposed that as light exhibits both wave-like and particle-like properties, matter exhibits wave-like and particle-like properties. This nature was described as dual behavior of matter.
Another method.
Use direct formula, $ \lambda =\dfrac{12.27}{\sqrt{v}} $
V can be calculated as $ \dfrac{1}{2}m{{v}^{2}}=eV $ , Put the values in the above formula, we will get the same result.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

