
An electron, moving along the x-axis with an initial energy of $100eV$,enters a region of magnetic field $\vec{B}=\left( 1.5\times {{10}^{-3}}T \right)\hat{k}$ at S (See figure). The field extends between $x = 0$ and $x = 2cm$. The electron is detected at the point Q on screen placed $8cm$away from the point. What is the distance $d$ between P and Q (on the screen)?
(electron's charge =$1.6\times {{10}^{-19}}C$, mass of electron =$~9.1\times {{10}^{-3}}kg$)
A. 12.85 cm
B. 1.22 cm
C. 11.65 cm
D. 2.25 cm
Answer
576.6k+ views
Hint: In magnetic field, a moving charge experiences force known as magnetic force. As charge moves perpendicular to the magnetic field, the path it follows in the magnetic field is circular. The centripetal force is provided by magnetic force. Find the radius of the circular path and then use geometry to obtain the separation between P and Q.
Complete step by step answer:
When a charge $q$ enters a magnetic field $B$ with velocity $v$, it experiences a force known as magnetic force given by
${{\mathbf{F}}_{m}}=q\left( \mathbf{v}\times \mathbf{B} \right)$
If charge is moving perpendicular to direction of magnetic field, force acts on it tangentially and the path of the charge in the magnetic field is circular. The centripetal force is provided by magnetic force and therefore,
$qvB=\dfrac{m{{v}^{2}}}{R}\Rightarrow R=\dfrac{\sqrt{2m({{E}_{k}})}}{qB}$
Where R is the radius of the circle and ${{E}_{k}}$ is its kinetic energy. In this problem, electron has kinetic energy ${{E}_{k}}=100eV$ enters a region of magnetic field $\vec{B}=\left( 1.5\times {{10}^{-3}}T \right)\hat{k}$. Therefore, radius of the circle
$R=\dfrac{\sqrt{2\times 9.1\times {{10}^{-31}}(100\times 1.6\times {{10}^{-19}})}}{1.6\times {{10}^{-19}}\times 1.5\times {{10}^{-3}}}$
On solving this, we get
$R=2.248cm$
Let us assume that the electron exits at an angle $\theta$ to the horizontal.
According to trigonometric ratios, in triangle ACD
$\sin \theta =\dfrac{BD}{CB}=\dfrac{2}{2.248}=0.89$
From identity ${{\sin }^{2}}\theta +co{{s}^{2}}\theta =1$, we have
$\cos \theta =\sqrt{1-{{\sin }^{2}}\theta }=\sqrt{1-0.79}=\sqrt{0.21}=0.46$
In triangle ABQ
$\tan \theta =\dfrac{QB}{BA}$
It can be observed that $BA=8cm-2cm=6cm$
Substituting this, we have
$\tan \theta =\dfrac{QB}{6}=\dfrac{\sin \theta }{\cos \theta }$
Substituting the values and rearranging,
$QB=6\times \dfrac{0.89}{0.46}=11.61cm$
Also, $BP=DS=R(1-\cos \theta )=2.248\times 0.54=1.21cm$
$PQ=BP+QB=11.61+1.21=12.82cm$
Therefore, $d=12.82cm$
Which is approximately equal to option A.
Therefore, option A is the correct answer.
Note:
A moving charge experiences a force in a magnetic field known as magnetic force. The direction of force is perpendicular to both the direction of motion and direction of magnetic field. If motion of charge is perpendicular to direction of magnetic field, charge moves in circular path.
Complete step by step answer:
When a charge $q$ enters a magnetic field $B$ with velocity $v$, it experiences a force known as magnetic force given by
${{\mathbf{F}}_{m}}=q\left( \mathbf{v}\times \mathbf{B} \right)$
If charge is moving perpendicular to direction of magnetic field, force acts on it tangentially and the path of the charge in the magnetic field is circular. The centripetal force is provided by magnetic force and therefore,
$qvB=\dfrac{m{{v}^{2}}}{R}\Rightarrow R=\dfrac{\sqrt{2m({{E}_{k}})}}{qB}$
Where R is the radius of the circle and ${{E}_{k}}$ is its kinetic energy. In this problem, electron has kinetic energy ${{E}_{k}}=100eV$ enters a region of magnetic field $\vec{B}=\left( 1.5\times {{10}^{-3}}T \right)\hat{k}$. Therefore, radius of the circle
$R=\dfrac{\sqrt{2\times 9.1\times {{10}^{-31}}(100\times 1.6\times {{10}^{-19}})}}{1.6\times {{10}^{-19}}\times 1.5\times {{10}^{-3}}}$
On solving this, we get
$R=2.248cm$
Let us assume that the electron exits at an angle $\theta$ to the horizontal.
According to trigonometric ratios, in triangle ACD
$\sin \theta =\dfrac{BD}{CB}=\dfrac{2}{2.248}=0.89$
From identity ${{\sin }^{2}}\theta +co{{s}^{2}}\theta =1$, we have
$\cos \theta =\sqrt{1-{{\sin }^{2}}\theta }=\sqrt{1-0.79}=\sqrt{0.21}=0.46$
In triangle ABQ
$\tan \theta =\dfrac{QB}{BA}$
It can be observed that $BA=8cm-2cm=6cm$
Substituting this, we have
$\tan \theta =\dfrac{QB}{6}=\dfrac{\sin \theta }{\cos \theta }$
Substituting the values and rearranging,
$QB=6\times \dfrac{0.89}{0.46}=11.61cm$
Also, $BP=DS=R(1-\cos \theta )=2.248\times 0.54=1.21cm$
$PQ=BP+QB=11.61+1.21=12.82cm$
Therefore, $d=12.82cm$
Which is approximately equal to option A.
Therefore, option A is the correct answer.
Note:
A moving charge experiences a force in a magnetic field known as magnetic force. The direction of force is perpendicular to both the direction of motion and direction of magnetic field. If motion of charge is perpendicular to direction of magnetic field, charge moves in circular path.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

