
An electromagnetic radiation of frequency $3 \times {10^{15}}$ Hz falls on a photo surface whose work function is 4 eV. Then the maximum velocity of the photoelectrons emitted from the surface is
(given $h = 6.6 \times {10^{ - 34}}Js,m = 9 \times {10^{ - 31}}Kg$ )
A. $1.7 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$
B. $3.4 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$
C. $2.5 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$
D. $2.0 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$
Answer
585.3k+ views
Hint: When light (electromagnetic radiation) falls on a surface, some energy is required to release photons from the surface and the rest is used to increase the K.E. of the ejected photons. According to photoelectric effect, $K.E = E + {E_o} = h\upsilon - h{\upsilon _o}$ , where $h{\upsilon _o}$ is the energy of the incident photons (Work function), $h\upsilon $ is the energy of ejected photons. Substitute the values and find the value of K.E. Kinetic energy is also given as $\dfrac{1}{2}m{v^2}$ , where mass is given. Substitute the values of mass and obtained K.E. and find the value of the velocity v, where v is the velocity of the emitted photons.
Complete step by step answer:
We are given an electromagnetic radiation of frequency $3 \times {10^{15}}$ Hz falls on a photo surface whose work function is 4 eV.
And we have to calculate the maximum velocity of the photoelectrons emitted from the surface.
$K.E = E + {E_o} = h\upsilon - h{\upsilon _o}$, where h is the Planck’s constant, $E$ is the energy of the ejected photons from the photo surface and ${E_o}$ is the energy of the incident photons to the photo surface which can also be called as Wok function.
$
h{\upsilon _o} = W \\
K.E = h\upsilon - W \\
W = 4eV,h = 6.6 \times {10^{ - 34}}Js,\upsilon = 3 \times {10^{15}}Hz \\
K.E = \left( {6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^{15}}} \right) - 4eV \\
1eV = 1.6 \times {10^{ - 19}}J \\
\implies K.E = \left( {6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^{15}}} \right) - \left( {4 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}} \right) \\
\implies K.E = \left( {19.8 \times {{10}^{ - 19}}} \right) - \left( {6.4 \times {{10}^{ - 19}}} \right) \\
\implies K.E = 13.4 \times {10^{ - 19}} = 1.34 \times {10^{ - 18}}J \\
$
Kinetic energy is also equal to $\dfrac{1}{2}m{v^2}$
$
K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2} \\
v = \sqrt {\dfrac{{2K.E}}{m}} \\
m = 9 \times {10^{ - 31}}Kg,K.E = 1.34 \times {10^{ - 18}}J \\
v = \sqrt {\dfrac{{2 \times 1.34 \times {{10}^{ - 18}}}}{{9 \times {{10}^{ - 31}}}}} \\
\implies v = \sqrt {2.97 \times {{10}^{12}}} \\
\therefore v = 1.7 \times {10^6}m/s \\
$
The maximum velocity of the photoelectrons emitted from the surface is $1.7 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
The above given question describes a phenomenon called photoelectric effect, when light hits a surface, it ejects electrons from them and the photon delivers its total energy to a single electron; whereas Compton Effect is another phenomenon, the photon transfers part of its energy to a single electron. The definitions of these two phenomena are almost the same but they both are completely different. So be careful while defining photoelectric effects.
Complete step by step answer:
We are given an electromagnetic radiation of frequency $3 \times {10^{15}}$ Hz falls on a photo surface whose work function is 4 eV.
And we have to calculate the maximum velocity of the photoelectrons emitted from the surface.
$K.E = E + {E_o} = h\upsilon - h{\upsilon _o}$, where h is the Planck’s constant, $E$ is the energy of the ejected photons from the photo surface and ${E_o}$ is the energy of the incident photons to the photo surface which can also be called as Wok function.
$
h{\upsilon _o} = W \\
K.E = h\upsilon - W \\
W = 4eV,h = 6.6 \times {10^{ - 34}}Js,\upsilon = 3 \times {10^{15}}Hz \\
K.E = \left( {6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^{15}}} \right) - 4eV \\
1eV = 1.6 \times {10^{ - 19}}J \\
\implies K.E = \left( {6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^{15}}} \right) - \left( {4 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}} \right) \\
\implies K.E = \left( {19.8 \times {{10}^{ - 19}}} \right) - \left( {6.4 \times {{10}^{ - 19}}} \right) \\
\implies K.E = 13.4 \times {10^{ - 19}} = 1.34 \times {10^{ - 18}}J \\
$
Kinetic energy is also equal to $\dfrac{1}{2}m{v^2}$
$
K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2} \\
v = \sqrt {\dfrac{{2K.E}}{m}} \\
m = 9 \times {10^{ - 31}}Kg,K.E = 1.34 \times {10^{ - 18}}J \\
v = \sqrt {\dfrac{{2 \times 1.34 \times {{10}^{ - 18}}}}{{9 \times {{10}^{ - 31}}}}} \\
\implies v = \sqrt {2.97 \times {{10}^{12}}} \\
\therefore v = 1.7 \times {10^6}m/s \\
$
The maximum velocity of the photoelectrons emitted from the surface is $1.7 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
The above given question describes a phenomenon called photoelectric effect, when light hits a surface, it ejects electrons from them and the photon delivers its total energy to a single electron; whereas Compton Effect is another phenomenon, the photon transfers part of its energy to a single electron. The definitions of these two phenomena are almost the same but they both are completely different. So be careful while defining photoelectric effects.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

