
An electric refrigerator rated $600W$ operates $8\text{ hours a day}$. What is the cost of the energy to operate it for $30\text{ days}$ at $Rs4.00$ per $kWh$?
Answer
587.1k+ views
Hint: First of all the power of the refrigerator should be converted into kilowatt. Then find out the total operation hour. The total Work-done or energy should be calculated by taking the product of the operational time and power in kilowatts. Then find out the total cost of energy also. These all may help you to solve this question.
Complete step-by-step solution:
The power of the electric refrigerator can be written as,
$P=600W$
Let us convert this into the units of kilowatts,
$P=600W=0.6kW$
As it is mentioned that we have to calculate the total energy in $30\text{ days}$ the total operational hour of the electrical refrigerator can be given as,
$T=8\times 30=240h$
Work-done or the total electrical energy can be found as,
$W=0.6\times 240=144kWh$
As per the question, it is given that for $1kWh$ there is a charge of rupees $4$,
Therefore the total cost of energy in order to operate for this much days,
$\text{cost=}144\times 4=Rs.576$
Hence the answer to the question has been obtained.
Note: Energy is the work performed per unit time and power is given as the time rate of variation of energy. Energy is usually determined in joules or watt-seconds. However, the power is determined in watts, or in joules per second. The higher the power is, the faster the stored energy in a battery. Kilowatt-hour is the energy that is equivalent to a thousand watts of power in a one-hour time period. It is the practical unit used in our daily life. The electrical energy in our daily household is measured using this unit.
Complete step-by-step solution:
The power of the electric refrigerator can be written as,
$P=600W$
Let us convert this into the units of kilowatts,
$P=600W=0.6kW$
As it is mentioned that we have to calculate the total energy in $30\text{ days}$ the total operational hour of the electrical refrigerator can be given as,
$T=8\times 30=240h$
Work-done or the total electrical energy can be found as,
$W=0.6\times 240=144kWh$
As per the question, it is given that for $1kWh$ there is a charge of rupees $4$,
Therefore the total cost of energy in order to operate for this much days,
$\text{cost=}144\times 4=Rs.576$
Hence the answer to the question has been obtained.
Note: Energy is the work performed per unit time and power is given as the time rate of variation of energy. Energy is usually determined in joules or watt-seconds. However, the power is determined in watts, or in joules per second. The higher the power is, the faster the stored energy in a battery. Kilowatt-hour is the energy that is equivalent to a thousand watts of power in a one-hour time period. It is the practical unit used in our daily life. The electrical energy in our daily household is measured using this unit.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

