
An angle \[\theta \] through which a pulley turns with time ‘t’ is completed by \[\theta ={{t}^{2}}+3t-5\] sq.cms/min. Then the angular velocity for t = 5 sec.
(a) \[{{5}^{c}}/\sec \]
(b) \[{{13}^{c}}/\sec \]
(c) \[{{23}^{c}}/\sec \]
(d) \[{{35}^{c}}/\sec \]
Answer
597.9k+ views
Hint: Firstly calculate the value of angular velocity v in terms of an expression by differentiating the angular position \[\theta \] with respect of time t. Then substitute the value of time t = 5 sec in the expression of angular velocity v and calculate the final answer.
Complete step-by-step answer:
We know that angular velocity v is the rate of change of angular position \[\theta \] with respect to time t.
The above statement can be expressed mathematically as,
\[v=\dfrac{d\theta }{dt}\]
It is said that \[\theta ={{t}^{2}}+3t-5\].
By substituting the value of angular position \[\theta \] in the above expression we get,
\[v=\dfrac{d}{dt}\left( {{t}^{2}}+3t-5 \right)\]
Differentiating the above expression we get,
\[v=2t+3\]
Now, we have to find the angular velocity for t = 5 sec, therefore substituting t = 5 in the above expression,
\[v=2\left( 5 \right)+3\]
Multiplying 2 with 5 and simplify,
\[v=10+3\]
Adding 3 to 10 we get,
v = 13
We conclude that the angular velocity v at t = 5 sec is \[{{13}^{c}}/\sec \].
Hence option (b) is the correct answer.
Note: The possible mistake that you may encounter could be that the differentiation might not be correct. It should be taken into consideration that the differentiation being done above is in terms of time t and not any other variable x or y. Substitution of values should be done correctly.
Complete step-by-step answer:
We know that angular velocity v is the rate of change of angular position \[\theta \] with respect to time t.
The above statement can be expressed mathematically as,
\[v=\dfrac{d\theta }{dt}\]
It is said that \[\theta ={{t}^{2}}+3t-5\].
By substituting the value of angular position \[\theta \] in the above expression we get,
\[v=\dfrac{d}{dt}\left( {{t}^{2}}+3t-5 \right)\]
Differentiating the above expression we get,
\[v=2t+3\]
Now, we have to find the angular velocity for t = 5 sec, therefore substituting t = 5 in the above expression,
\[v=2\left( 5 \right)+3\]
Multiplying 2 with 5 and simplify,
\[v=10+3\]
Adding 3 to 10 we get,
v = 13
We conclude that the angular velocity v at t = 5 sec is \[{{13}^{c}}/\sec \].
Hence option (b) is the correct answer.
Note: The possible mistake that you may encounter could be that the differentiation might not be correct. It should be taken into consideration that the differentiation being done above is in terms of time t and not any other variable x or y. Substitution of values should be done correctly.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

