An aluminium wire of diameter 0.24 cm is connected in series to a copper wire of diameter 0.16 cm. The wires carry an electric current of 10 A. Determine the current density in aluminium wire.
Answer
588.9k+ views
Hint: We will first use $A = \pi {r^2}$ to find the area of the cross section of the aluminium wire. Then we will substitute it in the formula, $J = \dfrac{I}{A}$ to find the current density.
Complete step by step answer:
We know that, the diameter of aluminium wire: 0.24 cm
Therefore, radius of the aluminium wire: $r = \dfrac{d}{2}$
$ \Rightarrow r = \dfrac{{0.24}}{2}$cm
$ \Rightarrow r = 0.12$cm (convert it into meters)
$ \Rightarrow r = 0.12 \times {10^{ - 2}}$m
Now, area of cross section of the wire, $A = \pi {r^2}$
$ \Rightarrow A = 3.14 \times {\left( {0.12 \times {{10}^{ - 2}}} \right)^2}$
$ \Rightarrow A = 4.5 \times {10^{ - 6}}{m^2}$
So, from the formula of current density, we know that,
$J = \dfrac{I}{A}$ (where J is the current density; I is current; A is the cross-sectional area of the wire)
$ \Rightarrow J = \dfrac{{10}}{{4.5 \times {{10}^{ - 6}}}}$ (the value of I is given in the question and A we have already calculated above)
$ \Rightarrow J = 2.04 \times {10^6}A/{m^2}$
Additional information:
Current density is proportional to an electric field, and the direction of current density is the same as that of the electric field.
-If the electric field is uniform (i.e., constant) current density will be constant.
-If the electric field is zero (as in electrostatics inside a conductor), current density and hence current will be zero.
-If the current has not reached a steady-state, i.e., the flow of charge is not constant, then the current through different cross-sections at a particular instance may have different values.
-The direction of current density is the same as that of the velocity of positive charge or opposite to the direction of the velocity of negative charge.
Note: Current density is calculated differently for various situations, for example:
The current density at point P is given by $J = \dfrac{{di}}{{dA}}$. The current density when the current is not perpendicular to the area is given by, $J = \dfrac{{\Delta i}}{{\Delta A\cos \theta }}$. And, the current density in the case of conductors is given by, $J = \dfrac{I}{A}$. While electric current is a scalar quantity, the electric current density is a vector quantity.
Complete step by step answer:
We know that, the diameter of aluminium wire: 0.24 cm
Therefore, radius of the aluminium wire: $r = \dfrac{d}{2}$
$ \Rightarrow r = \dfrac{{0.24}}{2}$cm
$ \Rightarrow r = 0.12$cm (convert it into meters)
$ \Rightarrow r = 0.12 \times {10^{ - 2}}$m
Now, area of cross section of the wire, $A = \pi {r^2}$
$ \Rightarrow A = 3.14 \times {\left( {0.12 \times {{10}^{ - 2}}} \right)^2}$
$ \Rightarrow A = 4.5 \times {10^{ - 6}}{m^2}$
So, from the formula of current density, we know that,
$J = \dfrac{I}{A}$ (where J is the current density; I is current; A is the cross-sectional area of the wire)
$ \Rightarrow J = \dfrac{{10}}{{4.5 \times {{10}^{ - 6}}}}$ (the value of I is given in the question and A we have already calculated above)
$ \Rightarrow J = 2.04 \times {10^6}A/{m^2}$
Additional information:
Current density is proportional to an electric field, and the direction of current density is the same as that of the electric field.
-If the electric field is uniform (i.e., constant) current density will be constant.
-If the electric field is zero (as in electrostatics inside a conductor), current density and hence current will be zero.
-If the current has not reached a steady-state, i.e., the flow of charge is not constant, then the current through different cross-sections at a particular instance may have different values.
-The direction of current density is the same as that of the velocity of positive charge or opposite to the direction of the velocity of negative charge.
Note: Current density is calculated differently for various situations, for example:
The current density at point P is given by $J = \dfrac{{di}}{{dA}}$. The current density when the current is not perpendicular to the area is given by, $J = \dfrac{{\Delta i}}{{\Delta A\cos \theta }}$. And, the current density in the case of conductors is given by, $J = \dfrac{I}{A}$. While electric current is a scalar quantity, the electric current density is a vector quantity.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Why is the cell called the structural and functional class 12 biology CBSE

Draw ray diagrams each showing i myopic eye and ii class 12 physics CBSE

Which is the correct genotypic ratio of mendel dihybrid class 12 biology CBSE

