
An alternating current source E = 100 sin (1000t) volt is connected through an inductor of $10\mu H$ then writes down the equation of current.
Answer
575.1k+ views
Hint: We can compare the given value of voltage with \[E = {E_o}\sin \omega t\] to obtain certain values which will be substituted in the equation for current so as to get the required equation. The inductor present in this question will provide the resistance to the flowing current.
Formulas used:
V = IR (ohm’s law) where V is voltage, I and R are current and resistance respectively.
${X_L} = \omega L$ 🡪 Inductive reactance (resistance) of the conductor
For conversion, remember:
${10^6}\mu H = 1H$
Complete step by step answer:
In alternating current, we can write voltage as currents as:
\[E = {E_o}\sin \omega t\] __________ (1)
And
\[I = {I_o}\sin \omega t\] __________ (2)
Where ${E_o}$ and ${I_o}$ are the maximum values of voltage and current respectively.
Now, the given value of voltage is:
E = 100 sin (1000t)
Comparing this with equation (1):
${E_o}$ = 100 _______ (3)
$\omega $ = 1000 _______ (4)
The inductor that is connected provide some resistance (called inductive reactance) to the flowing current which is given as:
${X_L} = \omega L$
L = Inductance
L = $10\mu H$ (given)
$\Rightarrow$ L = $\left( {10 \times {{10}^{ - 6}}} \right)H$ $\left( {\because {{10}^6}\mu H = 1H} \right)$
And
$\omega $ = 1000 [from (4)]
Substituting:
$
{X_L} = 1000\left( {10 \times {{10}^{ - 6}}} \right) \\
{X_L} = {10^{ - 2}} \\
$
From ohm’s law:
V = IR
For I, it can be written as:
$I = \dfrac{V}{R}$
Here,
Voltage (V) = ${E_o}$
Resistance (R) = ${X_L}$
Current (I) = ${I_o}$ (because when voltage is maximum, current will also be maximum)
$ \Rightarrow {I_o} = \dfrac{{{E_o}}}{{{X_L}}}$
Substituting the values, we get:
$
{I_o} = \dfrac{{100}}{{{{10}^{ - 2}}}} \\
\Rightarrow {I_o} = 100 \times 100 \\
\Rightarrow {I_o} = 10000 \\
$
Substituting all the known values in eqn (2) to get the required equation of current:
\[
I = {I_o}\sin \omega t \\
I = 10000\sin 1000t \\
\]
Since $\omega $ = 1000 [from (4)]
Therefore the required equation of current is:
\[I = 10000\sin 1000t\].
Note:
Both ${I_o}$ and ${E_o}$ lies in the same phase, they both are functions of sin (as sign by the equations), the Phasor diagram to depict their relationship can be given as:
Formulas used:
V = IR (ohm’s law) where V is voltage, I and R are current and resistance respectively.
${X_L} = \omega L$ 🡪 Inductive reactance (resistance) of the conductor
For conversion, remember:
${10^6}\mu H = 1H$
Complete step by step answer:
In alternating current, we can write voltage as currents as:
\[E = {E_o}\sin \omega t\] __________ (1)
And
\[I = {I_o}\sin \omega t\] __________ (2)
Where ${E_o}$ and ${I_o}$ are the maximum values of voltage and current respectively.
Now, the given value of voltage is:
E = 100 sin (1000t)
Comparing this with equation (1):
${E_o}$ = 100 _______ (3)
$\omega $ = 1000 _______ (4)
The inductor that is connected provide some resistance (called inductive reactance) to the flowing current which is given as:
${X_L} = \omega L$
L = Inductance
L = $10\mu H$ (given)
$\Rightarrow$ L = $\left( {10 \times {{10}^{ - 6}}} \right)H$ $\left( {\because {{10}^6}\mu H = 1H} \right)$
And
$\omega $ = 1000 [from (4)]
Substituting:
$
{X_L} = 1000\left( {10 \times {{10}^{ - 6}}} \right) \\
{X_L} = {10^{ - 2}} \\
$
From ohm’s law:
V = IR
For I, it can be written as:
$I = \dfrac{V}{R}$
Here,
Voltage (V) = ${E_o}$
Resistance (R) = ${X_L}$
Current (I) = ${I_o}$ (because when voltage is maximum, current will also be maximum)
$ \Rightarrow {I_o} = \dfrac{{{E_o}}}{{{X_L}}}$
Substituting the values, we get:
$
{I_o} = \dfrac{{100}}{{{{10}^{ - 2}}}} \\
\Rightarrow {I_o} = 100 \times 100 \\
\Rightarrow {I_o} = 10000 \\
$
Substituting all the known values in eqn (2) to get the required equation of current:
\[
I = {I_o}\sin \omega t \\
I = 10000\sin 1000t \\
\]
Since $\omega $ = 1000 [from (4)]
Therefore the required equation of current is:
\[I = 10000\sin 1000t\].
Note:
Both ${I_o}$ and ${E_o}$ lies in the same phase, they both are functions of sin (as sign by the equations), the Phasor diagram to depict their relationship can be given as:
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

