
A wheel with $10$ metallic spokes each $0.5\;{{m}}$ long rotated with a speed of $120\;{{rpm}}$ in a plane normal to the horizontal component of earth’s magnetic field ${B_h}$ at a place. If ${B_h} = 0.4\;{{G}}$at the place. What is the induced emf between the axle and the rim of the wheel? ($1\;{{G = 1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}}$ )
(A) $0\;{{V}}$
(B) $0.628\;{{mV}}$
(C) $0.628\;{{\mu V}}$
(D) $62.8\;{{\mu V}}$
Answer
549.6k+ views
Hint: The relative motion of the magnet will produce an induced current because of the induced electromotive force. The change of magnetic flux per unit time is the induced emf. Where, the magnetic flux is the product of the magnetic field and the area covered. The change in the magnetic flux only brings the induced emf between the axle and the rim of the wheel.
Complete step by step solution:
Given data:-
Length of the metallic spoke,$r = 0.5\;{{m}}$
Linear speed of the wheel, $v = 120\;{{rev/min = }}\dfrac{{120}}{{60}}{{rev/s = 2}}\;{{rev/s}}$
Earth’s magnetic field , ${B_h} = 0.4\;{{G = 0}}{{.4}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}}$
The area covered by an angle $\theta $, where $r$ is the radius is given as,
$
A = \pi {r^2}\dfrac{\theta }{{2\pi }} \\
= \dfrac{{{r^2}}}{2}\theta \\
$
The expression for the induced emf is given as,
$E = \dfrac{{d\phi }}{{dt}}$
Where $\phi $is the magnetic flux. Magnetic flux is the product of magnetic fields and the area covered.
Therefore, Magnetic flux $\phi = BA$
Where B is the magnetic field and A is the area covered.
Substituting above expression for induced emf,
$
E = \dfrac{{d\phi }}{{dt}} \\
= \dfrac{{d(BA)}}{{dt}} \\
$
Substituting in the above expression. We get,
$
E = \dfrac{{d(B\dfrac{{{r^2}}}{2}\theta )}}{{dt}} \\
= B\dfrac{{{r^2}}}{2}\dfrac{{d\theta }}{{dt}} \\
$
The angle covered in unit time is the angular speed $\omega $ .
$E = B\dfrac{{{r^2}}}{2}\omega $
Therefore the induced emf is given as,
$E = \dfrac{1}{2}B{r^2}\omega $
The angular speed $\omega = 2\pi v$
Substituting the value of linear speed,
\[\omega = 2\pi \times {{2}}\;{{rev/s}} = 4\pi \;{{rev/s}}\]
Substituting the values in the above expression,
$
E = \dfrac{1}{2} \times {{0}}{{.4}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}} \times {\left( {0.5\;{{m}}} \right)^2} \times 4\pi \;{{rev/s}} \\
{{ = 6}}{{.28}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 5}}\;{{V}} \\
{{ = 0}}{{.628}}\;{{\mu V}} \\
$
Thus the induced emf between the axle and the rim of the wheel is ${{0}}{{.628}}\;{{\mu V}}$.
Thus option C is correct.
Note:
We can find the induced emf between the axle and the rim of the wheel by following the method We have the number of spokes ,$N = 10$ . The length of each spoke ,$l = 0.5\;{{m}}$ ,magnetic field $B = {{0}}{{.4}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}}$and the linear speed $v = {{2}}\;{{rev/s}}$.
Complete step by step solution:
Given data:-
Length of the metallic spoke,$r = 0.5\;{{m}}$
Linear speed of the wheel, $v = 120\;{{rev/min = }}\dfrac{{120}}{{60}}{{rev/s = 2}}\;{{rev/s}}$
Earth’s magnetic field , ${B_h} = 0.4\;{{G = 0}}{{.4}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}}$
The area covered by an angle $\theta $, where $r$ is the radius is given as,
$
A = \pi {r^2}\dfrac{\theta }{{2\pi }} \\
= \dfrac{{{r^2}}}{2}\theta \\
$
The expression for the induced emf is given as,
$E = \dfrac{{d\phi }}{{dt}}$
Where $\phi $is the magnetic flux. Magnetic flux is the product of magnetic fields and the area covered.
Therefore, Magnetic flux $\phi = BA$
Where B is the magnetic field and A is the area covered.
Substituting above expression for induced emf,
$
E = \dfrac{{d\phi }}{{dt}} \\
= \dfrac{{d(BA)}}{{dt}} \\
$
Substituting in the above expression. We get,
$
E = \dfrac{{d(B\dfrac{{{r^2}}}{2}\theta )}}{{dt}} \\
= B\dfrac{{{r^2}}}{2}\dfrac{{d\theta }}{{dt}} \\
$
The angle covered in unit time is the angular speed $\omega $ .
$E = B\dfrac{{{r^2}}}{2}\omega $
Therefore the induced emf is given as,
$E = \dfrac{1}{2}B{r^2}\omega $
The angular speed $\omega = 2\pi v$
Substituting the value of linear speed,
\[\omega = 2\pi \times {{2}}\;{{rev/s}} = 4\pi \;{{rev/s}}\]
Substituting the values in the above expression,
$
E = \dfrac{1}{2} \times {{0}}{{.4}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}} \times {\left( {0.5\;{{m}}} \right)^2} \times 4\pi \;{{rev/s}} \\
{{ = 6}}{{.28}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 5}}\;{{V}} \\
{{ = 0}}{{.628}}\;{{\mu V}} \\
$
Thus the induced emf between the axle and the rim of the wheel is ${{0}}{{.628}}\;{{\mu V}}$.
Thus option C is correct.
Note:
We can find the induced emf between the axle and the rim of the wheel by following the method We have the number of spokes ,$N = 10$ . The length of each spoke ,$l = 0.5\;{{m}}$ ,magnetic field $B = {{0}}{{.4}} \times {{1}}{{{0}}^{ - 4}}\;{{T}}$and the linear speed $v = {{2}}\;{{rev/s}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

