
A train $110\,m$ in length travels at $60$ per hour. In what time it will pass a man who is walking at $6\,km$ an hour in the opposite direction.
A. $5\sec $
B. $6\sec $
C. $8\sec $
D. $7\dfrac{1}{3}\sec $
Answer
500.7k+ views
Hint: In order to solve this question we need to understand the relative motion. To define relative motion, we first learn a frame of reference. So a frame of reference is defined like a window or perspective in which the event is observed. So a relative motion between two bodies is defined as the motion which is observed with respect to one another, it has two categories, one in which newton’s law valid or when the speed of two bodies are very less in comparison to speed of light, and the second category in which Lorentz transformation valid or when the speed of two bodies are comparable to light speed.
Complete step by step answer:
According to the question, the length of the train is given as, $L = 110\,m$. Let the train moving in direction of positive x-axis, so its velocity with respect to ground is given as,
${\vec V_{TG}} = 60\,kmh{r^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{TG}} = 60 \times \dfrac{5}{{18}}m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{TG}} = 16.67m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
Also, let the man moving in opposite direction, so its velocity with respect to ground is given as,
${\vec V_{MG}} = - 6kmh{r^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{MG}} = - 6 \times \dfrac{5}{{18}}m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{MG}} = - 1.67\,m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
So velocity of train with respect to man is given as,
${\vec V_{TM}} = {\vec V_{TG}} - {\vec V_{MG}}$
Putting values we get,
${\vec V_{TM}} = [16.67\hat i - ( - 1.67\hat i)]m{\sec ^{ - 1}}$
$\Rightarrow {\vec V_{TM}} = (16.67 + 1.67)\hat im{\sec ^{ - 1}}$
$\Rightarrow {\vec V_{TM}} = 18.34\hat im{\sec ^{ - 1}}$
Let the time taken by the train to cross a man be, $t$
Since we know, $\left| {\vec v} \right| = \dfrac{d}{t}$
So time period by train to cross men is,
$t = \dfrac{L}{{\left| {{{\vec V}_{TM}}} \right|}}$
Putting value we get,
$t = \dfrac{{110\,m}}{{18.34\,m\,{{\sec }^{ - 1}}}}$
$\Rightarrow t = 5.99\sec $
$\therefore t \sim 6\sec $
So correct option is B.
Note: It should be remembered that here we have neglected the relativistic effect because the speed of both the train and the man is very much less in comparison to speed of train. By relative effect, we physically mean that if one of two bodies is considered to be at rest then what will be its speed in the frame of reference of the other body.
Complete step by step answer:
According to the question, the length of the train is given as, $L = 110\,m$. Let the train moving in direction of positive x-axis, so its velocity with respect to ground is given as,
${\vec V_{TG}} = 60\,kmh{r^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{TG}} = 60 \times \dfrac{5}{{18}}m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{TG}} = 16.67m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
Also, let the man moving in opposite direction, so its velocity with respect to ground is given as,
${\vec V_{MG}} = - 6kmh{r^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{MG}} = - 6 \times \dfrac{5}{{18}}m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
$\Rightarrow {\vec V_{MG}} = - 1.67\,m{\sec ^{ - 1}}\hat i$
So velocity of train with respect to man is given as,
${\vec V_{TM}} = {\vec V_{TG}} - {\vec V_{MG}}$
Putting values we get,
${\vec V_{TM}} = [16.67\hat i - ( - 1.67\hat i)]m{\sec ^{ - 1}}$
$\Rightarrow {\vec V_{TM}} = (16.67 + 1.67)\hat im{\sec ^{ - 1}}$
$\Rightarrow {\vec V_{TM}} = 18.34\hat im{\sec ^{ - 1}}$
Let the time taken by the train to cross a man be, $t$
Since we know, $\left| {\vec v} \right| = \dfrac{d}{t}$
So time period by train to cross men is,
$t = \dfrac{L}{{\left| {{{\vec V}_{TM}}} \right|}}$
Putting value we get,
$t = \dfrac{{110\,m}}{{18.34\,m\,{{\sec }^{ - 1}}}}$
$\Rightarrow t = 5.99\sec $
$\therefore t \sim 6\sec $
So correct option is B.
Note: It should be remembered that here we have neglected the relativistic effect because the speed of both the train and the man is very much less in comparison to speed of train. By relative effect, we physically mean that if one of two bodies is considered to be at rest then what will be its speed in the frame of reference of the other body.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

What is the difference between biodegradable and nonbiodegradable class 11 biology CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

