A tower $100\,\,m$ tall at a distance of $3\,\,Km$ is seen through a telescope having objective of focal length $140\,\,cm$ and eyepiece of focal length $5\,\,cm$. Then the size of the final image if it is at $25\,\,cm$ from the eye?
(A) $14\,\,cm$
(B) $28\,\,cm$
(C) $42\,\,cm$
(D) $56\,\,cm$
Answer
609k+ views
Hint: The final size of the image that is the height of the tower can be found with the help of the formula for the magnification of the lens of the eyepiece and the height of the image of the tower formed by the objective lens.
Formulae Used:
The magnification of the eyepiece is given by:
${m_e} = \left( {1 + \dfrac{d}{{{f_e}}}} \right)$
Where, ${m_e}$ denotes the magnification of the eyepiece lens, $d$ denotes the distance of the image from the eyepiece, ${f_e}$ denotes the focal length of the eyepiece.
Complete step-by-step solution:
The data given in the problem are;
Height of the tower,${h_o} = 100\,\,m$,
Distance of the object, $
u = 3\,\,Km \\
u = 3000\,\,m \\
$,
Focal length of the objective lens, ${f_o} = 140\,\,cm$
Focal length of the eyepiece lens, ${f_e} = 5\,\,cm$
Distance of the image, $
v = 25\,\,cm \\
v = 0.25\,\,m \\
$
$f = {f_o} + {f_e}$
Substitute the values;
$
f = 140 + 5 \\
f = 145\,\,m \\
$
Height of the image of the tower formed by the objective lens;
$
\alpha = \dfrac{{{h_0}}}{u} \\
\alpha = \dfrac{{100}}{{3000}} \\
\alpha = \dfrac{1}{{30}}\,\,rad\,\,..........\left( 1 \right) \\
$
$
\alpha = \dfrac{h}{{{f_o}}} \\
\Rightarrow \alpha = \dfrac{h}{{140}}\,\,rad\,\,..........\left( 2 \right) \\
$
By equating the equation (1) and the equation (2) we get;
$
\dfrac{h}{{140}} = \dfrac{1}{{30}} \\
\Rightarrow h = \dfrac{{140}}{{30}} \\
\Rightarrow h = 4.7\,\,cm \\
$
The magnification of the eyepiece is given by:
$
{m_e} = \left( {1 + \dfrac{d}{{{f_e}}}} \right) \\
\Rightarrow {m_e} = \left( {1 + \dfrac{{25}}{5}} \right) \\
\Rightarrow {m_e} = \left( {\dfrac{{5 + 25}}{5}} \right) \\
\Rightarrow \left( {\dfrac{{30}}{5}} \right) \\
\Rightarrow {m_e} = 6\,\,cm \\
$
Height of the final image is;
$
{h_i} = {m_e} \times h \\
\Rightarrow {h_i} = 6 \times 4.7 \\
\Rightarrow {h_i} = 28\,\,cm \\
$
Therefore, the height of the final image of the tower is ${h_i} = 28\,\,cm$.
Hence, the option (B) ${h_i} = 28\,\,cm$ is the correct answer.
Note:- The enlargement that is obtained by the lens is interpreted as the ratio of the height of the image to the height of the object. The enlargement obtained by a lens is the same as the ratio of distance of an image to the distance of the object.
Formulae Used:
The magnification of the eyepiece is given by:
${m_e} = \left( {1 + \dfrac{d}{{{f_e}}}} \right)$
Where, ${m_e}$ denotes the magnification of the eyepiece lens, $d$ denotes the distance of the image from the eyepiece, ${f_e}$ denotes the focal length of the eyepiece.
Complete step-by-step solution:
The data given in the problem are;
Height of the tower,${h_o} = 100\,\,m$,
Distance of the object, $
u = 3\,\,Km \\
u = 3000\,\,m \\
$,
Focal length of the objective lens, ${f_o} = 140\,\,cm$
Focal length of the eyepiece lens, ${f_e} = 5\,\,cm$
Distance of the image, $
v = 25\,\,cm \\
v = 0.25\,\,m \\
$
$f = {f_o} + {f_e}$
Substitute the values;
$
f = 140 + 5 \\
f = 145\,\,m \\
$
Height of the image of the tower formed by the objective lens;
$
\alpha = \dfrac{{{h_0}}}{u} \\
\alpha = \dfrac{{100}}{{3000}} \\
\alpha = \dfrac{1}{{30}}\,\,rad\,\,..........\left( 1 \right) \\
$
$
\alpha = \dfrac{h}{{{f_o}}} \\
\Rightarrow \alpha = \dfrac{h}{{140}}\,\,rad\,\,..........\left( 2 \right) \\
$
By equating the equation (1) and the equation (2) we get;
$
\dfrac{h}{{140}} = \dfrac{1}{{30}} \\
\Rightarrow h = \dfrac{{140}}{{30}} \\
\Rightarrow h = 4.7\,\,cm \\
$
The magnification of the eyepiece is given by:
$
{m_e} = \left( {1 + \dfrac{d}{{{f_e}}}} \right) \\
\Rightarrow {m_e} = \left( {1 + \dfrac{{25}}{5}} \right) \\
\Rightarrow {m_e} = \left( {\dfrac{{5 + 25}}{5}} \right) \\
\Rightarrow \left( {\dfrac{{30}}{5}} \right) \\
\Rightarrow {m_e} = 6\,\,cm \\
$
Height of the final image is;
$
{h_i} = {m_e} \times h \\
\Rightarrow {h_i} = 6 \times 4.7 \\
\Rightarrow {h_i} = 28\,\,cm \\
$
Therefore, the height of the final image of the tower is ${h_i} = 28\,\,cm$.
Hence, the option (B) ${h_i} = 28\,\,cm$ is the correct answer.
Note:- The enlargement that is obtained by the lens is interpreted as the ratio of the height of the image to the height of the object. The enlargement obtained by a lens is the same as the ratio of distance of an image to the distance of the object.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Name the crygenes that control cotton bollworm and class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

In a transcription unit the promoter is said to be class 12 biology CBSE

Sulphuric acid is known as the king of acids State class 12 chemistry CBSE

