Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A time lapse camera takes pictures once every \[40\] seconds. How many pictures does it take in a \[24\] hour period? (Assume that it takes it first picture 40 seconds later after the start of the time period)

Answer
VerifiedVerified
587.4k+ views
Hint: We know that \[1\] hour \[ = 3600\] seconds so we convert \[24\] hours into seconds by multiplying.
For calculating the number of things in any question we calculate it by dividing total thing (observation) with which gave us for one observation.

Complete step by step solution:
First we try to calculate total number of seconds in one hour, for this process knows how many minutes will in one hour it's simple there will \[60\] minutes in one hour and there will \[60\] second in one minutes, Now we will calculate the total number of second in one hour for that we will multiply of \[60 \ times 60\] then we will get the total number of second in one hour than for the whole day which means total hours will \[24\], its multiply with total number of second in one hour.

Time lapse camera takes every picture in \[ = 40\]seconds.
Total time period \[ = 24\]hours \[ = 24 \times 3600\]seconds.
For number of pictures does it take in given time period
\[ = \dfrac{{24 \times 3600}}{{40}} = 2160\]

Note: Assume that it takes its first picture \[40\]seconds after the start of the time period. It's over choice whether we convert \[40\]seconds in hours or \[24\]hours in second.
\[1\] second \[ = \dfrac{1}{{3600}}\]hours.