
A stone thrown vertically upwards rises $'s'$ metres in $t$ seconds , where $s = 80t - 16{t^2}$ , then the velocity after $2$ second is
A) $8m.{\sec ^{ - 1}}$
B) $16m.{\sec ^{ - 1}}$
C) $32m.{\sec ^{ - 1}}$
D) $64m.{\sec ^{ - 1}}$
Answer
508.5k+ views
Hint: Velocity is the derivative of displacement with respect to time , also relation between distance and time where velocity is $\dfrac{d}{{time}}$ , where $d$ is the distance . First we find the derivative of $s$ with respect to time . After that use the given data $t = 2$ second and get the required answer . Differentiation of ${x^n}$ is $\dfrac{d}{{dx}}({x^n}) = n{x^{n - 1}}$ .
Complete step by step answer:
From the given data $s = 80t - 16{t^2}$
Now differentiating both sides of above equation and we get
$\dfrac{{ds}}{{dt}} = \dfrac{d}{{dt}}\left( {80t - 16{t^2}} \right)$
$ = 80 - 32t$
From the given data we do not know about the velocity we find this , so let $v$ be the velocity .
Therefore $v = \dfrac{{ds}}{{dt}}$
Put the value of $\dfrac{{ds}}{{dt}} = 80 - 32t$ in the above equation and we get
$ \Rightarrow v = 80 - 32t$
Now put the value of $t = 2$ in above equation , we get
$ \Rightarrow v = 80 - 32 \times 2$
$ \Rightarrow v = 80 - 64$
$ \Rightarrow v = 16$
Therefore the required velocity is $16m.{\sec ^{ - 1}}$. So, Option (B) is correct.
Note:
Differentiating is a process of finding the derivative or rate of changes of a function . We know the unit of velocity that is $m.{\sec ^{ - 1}}$ . If we forget this, we establish time by using the formula of velocity. The formula of unit velocity is $\dfrac{{unit\;of\;distance}}{{unit\;of\;time}}$. We know the unit of distance is metre and unit of time is second . Therefore the unit of velocity is $m.{\sec ^{ - 1}}$.
Complete step by step answer:
From the given data $s = 80t - 16{t^2}$
Now differentiating both sides of above equation and we get
$\dfrac{{ds}}{{dt}} = \dfrac{d}{{dt}}\left( {80t - 16{t^2}} \right)$
$ = 80 - 32t$
From the given data we do not know about the velocity we find this , so let $v$ be the velocity .
Therefore $v = \dfrac{{ds}}{{dt}}$
Put the value of $\dfrac{{ds}}{{dt}} = 80 - 32t$ in the above equation and we get
$ \Rightarrow v = 80 - 32t$
Now put the value of $t = 2$ in above equation , we get
$ \Rightarrow v = 80 - 32 \times 2$
$ \Rightarrow v = 80 - 64$
$ \Rightarrow v = 16$
Therefore the required velocity is $16m.{\sec ^{ - 1}}$. So, Option (B) is correct.
Note:
Differentiating is a process of finding the derivative or rate of changes of a function . We know the unit of velocity that is $m.{\sec ^{ - 1}}$ . If we forget this, we establish time by using the formula of velocity. The formula of unit velocity is $\dfrac{{unit\;of\;distance}}{{unit\;of\;time}}$. We know the unit of distance is metre and unit of time is second . Therefore the unit of velocity is $m.{\sec ^{ - 1}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

