
A steel wire ($Y = 200GPa$) of cross-sectional $area = 1m{m^2}$ is stretched by a $force = 1000N$. The percentage increase in length of wire is
A. 1%
B. 2%
C. 0.5%
D. 1.5%
Answer
585k+ views
Hint: Young’s modulus of elasticity: Within the elastic limit the ratio of longitudinal stress to the longitudinal strain is called young`s modulus of material of the wire. As we know by the law of elasticity that stress and strain is proportional to each other and the proportionality constant is known as young modulus.
Complete step by step answer:
As we all know that :
Young’s modulus = Longitudinal stress divides by longitudinal strain
So mathematically,
$Y = \dfrac{{F/A}}{{\Delta l/l}}$
Where Y is young's modulus
F is force applied on the wire
A is cross sectional area of the wire
l is original length of the wire
$\Delta l$is the change in length by applying the force
So according to given question we have:
$F = 1000$N
$Y = 200 \times {10^9}$ pa
$A = 1m{m^2}$
And we have to find value of$\dfrac{{\Delta l}}{l} \times 100$
So apply elasticity equation:
$200 \times {10^9} = \dfrac{{1000/{{10}^{ - 6}}}}{{\Delta l/l}}$
$\dfrac{{\Delta l}}{l} = \dfrac{{1000/{{10}^{ - 6}}}}{{200 \times {{10}^{ - 9}}}}$
On further calculating the above equation
$\dfrac{{\Delta l}}{l} = \dfrac{1}{{200}}$
On multiplying 100 on both side
$\dfrac{{\Delta l}}{l} \times 100 = 0.5$
So we can say that on applying the 1000 n force change in length of the wire will be 0.5% of its length.
Option number C will be the correct answer.
Note: According to the Robert Hooke,
The extension produced in the wire is directly proportional to the load applied i.e. with in the elastic limit, the stress is directly proportional to the strain.
The constant of proportionality is called modulus of elasticity or coefficient of elasticity.
Complete step by step answer:
As we all know that :
Young’s modulus = Longitudinal stress divides by longitudinal strain
So mathematically,
$Y = \dfrac{{F/A}}{{\Delta l/l}}$
Where Y is young's modulus
F is force applied on the wire
A is cross sectional area of the wire
l is original length of the wire
$\Delta l$is the change in length by applying the force
So according to given question we have:
$F = 1000$N
$Y = 200 \times {10^9}$ pa
$A = 1m{m^2}$
And we have to find value of$\dfrac{{\Delta l}}{l} \times 100$
So apply elasticity equation:
$200 \times {10^9} = \dfrac{{1000/{{10}^{ - 6}}}}{{\Delta l/l}}$
$\dfrac{{\Delta l}}{l} = \dfrac{{1000/{{10}^{ - 6}}}}{{200 \times {{10}^{ - 9}}}}$
On further calculating the above equation
$\dfrac{{\Delta l}}{l} = \dfrac{1}{{200}}$
On multiplying 100 on both side
$\dfrac{{\Delta l}}{l} \times 100 = 0.5$
So we can say that on applying the 1000 n force change in length of the wire will be 0.5% of its length.
Option number C will be the correct answer.
Note: According to the Robert Hooke,
The extension produced in the wire is directly proportional to the load applied i.e. with in the elastic limit, the stress is directly proportional to the strain.
The constant of proportionality is called modulus of elasticity or coefficient of elasticity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

