
A solution of sodium chloride discharges $6.1\times {{10}^{16}}$ $\text{N}{{\text{a}}^{\text{+}}}$ ions and $4.6\times {{10}^{16}}$ $\text{C}{{\text{l}}^{-}}$ ions in 10 seconds. Find the current passing through the solution.
A.$\text{1}\text{.7 mA}$
B.$\text{1}\text{.8 mA}$
C.$\text{1}\text{.9 mA}$
D.$\text{1}\text{.6 mA}$
Answer
561k+ views
Hint:The current flowing through any substance can be defined as the rate of flow of charge and the S.I. unit of current is ampere or Watt per second. We shall find the total charge in coulombs present in the solution and use it to find the current passing through the solution.
Formula Used: ${\text{current}} = \dfrac{{{\text{charge}}}}{{{\text{time}}}}$
Complete step by step answer:
As per the question, the Number of $\text{N}{{\text{a}}^{\text{+}}}$ions discharged = $6.1\times {{10}^{16}}$ and,
The number of $\text{C}{{\text{l}}^{-}}$ ions discharged = $4.6\times {{10}^{16}}$
The charge on each electron = $1.6\times {{10}^{-19}}$ coulombs.
Therefore the charge of$6.1\times {{10}^{16}}$ sodium cations = $1.6\times {{10}^{-19}}\times 6.1\times {{10}^{16}}=9.76\times {{10}^{-3}}$ Coulombs.
Similarly, the charge on $4.6\times {{10}^{16}}$$\text{C}{{\text{l}}^{-}}$ ions = $4.6\times {{10}^{16}}\times 1.6\times {{10}^{-19}}=7.36\times {{10}^{-3}}$ coulombs.
We know that the current is equal to the rate of flow of charge. Therefore, the total current passing through the solution is = $\dfrac{\text{total charge}}{\text{total time}}$
Total charge = $9.76\times {{10}^{-3}}+7.36\times {{10}^{-3}}=17.12\times {{10}^{-3}}$ Coulombs
Total time = 10 seconds
Therefore, total current = $\dfrac{17.12\times {{10}^{-3}}}{10}=1.7\times {{10}^{-3}}$ mili-Ampere.
Hence, the correct answer is option A.
Note:
The charge carried by one mole of electrons is defined as one Faraday and its value is equal to 96500 coulombs. This can be determined as follows:
One mole of electrons = $6.023\times {{10}^{23}}$ electrons.
The charge of each electron = $1.6\times {{10}^{-19}}$ coulomb
Therefore the charge on mole of electrons = $1.6\times {{10}^{-19}}\times 6.023\times {{10}^{23}}=96500$ coulombs
This is called one faraday after the great British Physicist and chemist Michael Faraday due to this ingenious contribution to electricity.
The magnitude of the charge of the proton in the nucleus is the same as the magnitude of the charge of the electron, only the sign is different. For protons it is positive and for the electrons it is negative.
Formula Used: ${\text{current}} = \dfrac{{{\text{charge}}}}{{{\text{time}}}}$
Complete step by step answer:
As per the question, the Number of $\text{N}{{\text{a}}^{\text{+}}}$ions discharged = $6.1\times {{10}^{16}}$ and,
The number of $\text{C}{{\text{l}}^{-}}$ ions discharged = $4.6\times {{10}^{16}}$
The charge on each electron = $1.6\times {{10}^{-19}}$ coulombs.
Therefore the charge of$6.1\times {{10}^{16}}$ sodium cations = $1.6\times {{10}^{-19}}\times 6.1\times {{10}^{16}}=9.76\times {{10}^{-3}}$ Coulombs.
Similarly, the charge on $4.6\times {{10}^{16}}$$\text{C}{{\text{l}}^{-}}$ ions = $4.6\times {{10}^{16}}\times 1.6\times {{10}^{-19}}=7.36\times {{10}^{-3}}$ coulombs.
We know that the current is equal to the rate of flow of charge. Therefore, the total current passing through the solution is = $\dfrac{\text{total charge}}{\text{total time}}$
Total charge = $9.76\times {{10}^{-3}}+7.36\times {{10}^{-3}}=17.12\times {{10}^{-3}}$ Coulombs
Total time = 10 seconds
Therefore, total current = $\dfrac{17.12\times {{10}^{-3}}}{10}=1.7\times {{10}^{-3}}$ mili-Ampere.
Hence, the correct answer is option A.
Note:
The charge carried by one mole of electrons is defined as one Faraday and its value is equal to 96500 coulombs. This can be determined as follows:
One mole of electrons = $6.023\times {{10}^{23}}$ electrons.
The charge of each electron = $1.6\times {{10}^{-19}}$ coulomb
Therefore the charge on mole of electrons = $1.6\times {{10}^{-19}}\times 6.023\times {{10}^{23}}=96500$ coulombs
This is called one faraday after the great British Physicist and chemist Michael Faraday due to this ingenious contribution to electricity.
The magnitude of the charge of the proton in the nucleus is the same as the magnitude of the charge of the electron, only the sign is different. For protons it is positive and for the electrons it is negative.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

